Skocz do zawartości

SYNTA 12"


Rekomendowane odpowiedzi

zrobiłem drugi raz tak jak

http://mojeobserwacje.blox.pl/resource/kolimacja3.html

tak jak krótszy opis czasu tez zajęło mniej biała kartka dużo pomaga - nie zajęło mi to dużo czasu wszystko wymagało w/g mnie mikroskopijnych korekt i nadal brak ostrości

coś robię nie tak

synta dwunastka, ES 4,7 i badziewiaczki 10 i 25 z zestwu - początki nie są lekkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobiłem drugi raz tak jak

http://mojeobserwacje.blox.pl/resource/kolimacja3.html

coś robię nie tak

Ja już więcej Ci nie pomogę, - przez Newtony tylko podziwiałem piękne niebo jednak osobiście nie byłem posiadaczem, kilka razy tylko asystowałem na zasadzie tę śrubkę dokręć - tamtą popuść  :)

Niech się wypowiedzą Ci, dla których ta czynność jest chlebem powszednim  ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok

jest obraz na okularze SUPER 25 widzę żyłki na liściach drzewa znajdującego się około 100 m od teleskopu

ale za to obraz szczytu wierzy Orangu 300 m dalej jest nadal rozmyty i nie da się wyregulować ostrości

czy to "mikroskop" ??

synta dwunastka, ES 4,7 i badziewiaczki 10 i 25 z zestwu - początki nie są lekkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku bardzo dużo mi pomagasz - ja jestem zielony a to jest skomplikowane ustrojstwo  - kroczek po kroczku damy radę a kiedyś przy piwie będziemy się z tego śmiać

- pozdrawiam marcin

synta dwunastka, ES 4,7 i badziewiaczki 10 i 25 z zestwu - początki nie są lekkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- to coś może być na kształt odległości lustra wtórnego od głównego

czytałem

wtedy po odbiciu ogniskowa może nie skupiać się odpowiednio na okularze - stąd może powstać brak ostrości

( u mnie wszystkie "kręgi" w trakcie kolimacji są ok ) ale nie wiem jaka ma być odległość krawędzi LW od okręgu pola widzenia w wyciągu w trakcie kolimacji (jest równiutki okrąg) a znowu gdyby było za blisko lub daleko to nie zgrywa się lewo prawo (na tle białej kartki) 

- trzeba jakoś to rozgryźć

no cóż liście na drzewie już widzę a w drugim okularze Super 10 jeszcze nic - może trzeba popatrzeć na coś innego

synta dwunastka, ES 4,7 i badziewiaczki 10 i 25 z zestwu - początki nie są lekkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, to nie jest sprzęt do obserwacji listków oraz wież nadawczych czy innych obiektów naziemnych !!!

Mgła lub jakiś inny syf powoduje że obraz tego typu obiektów jest kiepski.

Poczekaj na pogodną noc (w sumie to jest sezon na pogodę) wyceluj sobie w niebo, zacznij od jasnych gwiazd, wtedy powiesz że obraz jest nie ostry. Jeżeli faktycznie tak będzie to będziemy myśleć. I faktycznie podaj swój numer telefonu na pv. łatwiej będzie pomóc rozmawiając na żywo niż przez forum.

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak zrobię, wczoraj nie było nic dziś jest

popatrzymy na niebo i zastanowimy się czy problem istnieje i na czym polega

jedno co zauważyłem to że synta ma trudności nawet wyjść z salonu na taras , he he

pozdrawiam

synta dwunastka, ES 4,7 i badziewiaczki 10 i 25 z zestwu - początki nie są lekkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie :)

wiecie co widziałem miliardy gwiazd.... ale

bo jest zawsze ale:

bez adaptera 1,25",

normalnie mam zmontowane: w wyciągu wkręcony "uchwyt" na adapter 2" w nim się usztywnia dwoma pokręteł-kami ten adapter (2") potem zamocowany uchwyt na adapter 1.25" adapter ten się wkręca w uchwyt a następnie okular SUPER 25 - dokładnie jak na zdjęciu i tak jak można było zmontować fabrycznie

i kiedy po zgaszeniu latarni wyprowadziłem Syntkę przed dom zaeksperymentowałem i obraz jest bardzo ostry ale wtedy kiedy odkręcę adapter 1,25 i w otwór włożę "zbliżę" na odległość ok 2 cm od położenia pierwotnego okular - wiadomo trzymam go w ręku w otworze ale mam pełną możliwość korekty "pokrętłem ostrości" i widać miliony gwiazd

tzn gdyby ten adapter 1,25" był ok 2,5 cm krótszy byłoby ok - inaczej ewentualnie obraz odbity z LW skupia się przed okularem

no tak to właśnie wygląda. pozdrawiam

synta dwunastka, ES 4,7 i badziewiaczki 10 i 25 z zestwu - początki nie są lekkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A spróbuj tak(bez tej przedłużki)  ???

I coś mi się wydaje, że potrzebna będzie ( jak pisałem i pokazywałem wcześniej) redukcja okularowa 2"/1,25", która zastąpi tę ,,durną" przedłużkę 1,25" (jest za długa) aby wyostrzyć, bez problemów wtedy okularki 2" i 1,25" jak i filtr2"  będziesz stosował. - Fotka 2  ;)

post-587-137699902987_thumb.jpg

post-587-137699903115_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do okularów 2" używa się adaptera 2", do okularów 1.25" adaptera 1.25" i tyle nigdy nie używa się ich razem.

A do ustawienia ostrości używa się tych pokręteł przy wyciągu.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz to sam otwarcie przyznam:

kiedyś przy piwie będę się śmiał sam z siebie

wyrzuciłem adapter 2" (około 5 cm) i okular jest bliżej wyciągu o tą odległość co skutkuje tym, że pokrętłami można wyjechać pożądaną różnicę i prawdopodobnie wszystko będzie ok (raczej jestem pewny) czekam do nocy

trochę techniki i człowiek zginął

dzięki wielkie. pozdrawiam

synta dwunastka, ES 4,7 i badziewiaczki 10 i 25 z zestwu - początki nie są lekkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I o to chodziło - tylko jeśli stwierdzisz, że wszystko gra z ostrzeniem - to zakup redukcji Cię czeka, a adapter 2" zostanie, wygląda z fotki, ze odległość będzie OK - i poleci w diabły ,,durna" przedłużka 1,25"  ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w syncie ciężko pozbyć się redukcji fabrycznej 2"/1,25" gdyż nie wszystkie okulary da się wyostrzyć na dokupionej, takiej do filtrów 2"

Tak słyszałem, lecz z długości 5 cm (przedłużka 2"), którą wywalił i mu ostrzy - wychodzi, że gdy ją zostawi i w to miejsce wetknie redukcję ,,normalną" to mu wyostrzy (odległość będzie mniej więcej taka sama, główka redukcji to tylko +- 5mm, a tyle mniej więcej w sumie ma ta ,,durna") - powinien popróbować z kitowcami, które otrzymał w zestawie - problem by całkowicie zniknął- przynajmniej dla większości szkiełek  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie:

właśnie o to chodzi - na razie popatrzymy z synem przez to co jest

właśnie wróciliśmy z trawnika choć nie wszystko wokół zgasło to dużo rzeczy widać

najważniejsze że zadziałało a przedłużka 2" faktycznie wylądowała w pudełku, w przyszłości na pewno wzrośnie potrzeba osprzętowa

w/g mnie kolimacja udana - dzięki za "linki"

pozdrawiam i lecę znowu do przygotowań imprezy ( z syntą działam w przerwkach)

synta dwunastka, ES 4,7 i badziewiaczki 10 i 25 z zestwu - początki nie są lekkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie - gratuluje pomysłu - lecz  :( , wydaje mi się że obręcz filtra nachodząca na wlot  Waszej Synci jest za płytka ma chyba niecałe 20 mm

Trzeba bardzo uważać, musi ciasno wchodzić, bo potrącenie lub podmuch wiatru może ją zwalić i nieszczęście gotowe - tfu tfu - oczko może być uszkodzone  8)

Mój ma 40 mm

post-587-137699904878_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ścianka boczna kilkuwarstwowa z taśmy dwustronnej

zachodzi na 6 cm na tubę dość ciasno a jeśli będę miał wątpliwości to wkleję od środka jeszcze jedną warstwę tekturki na taśmie

walec ma 8 cm X 37 cm srednicy

synta dwunastka, ES 4,7 i badziewiaczki 10 i 25 z zestwu - początki nie są lekkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na razie będziemy oglądać w synem tym czym mamy (dzisiaj chciał mimo 3/4 chmur na niebie)

- chodzi o okulary i w/w foliofiltr

ale już czytam i patrzę okulary bardziej prawdziwe

cytując Jacka "ucz się nieba"  stellarium powróciło na pulpit po długiej przerwie zeby na pamięć wiedzieć co nieco gdzie "wisi" na kopule

- pozdrawiam

synta dwunastka, ES 4,7 i badziewiaczki 10 i 25 z zestwu - początki nie są lekkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ścianka boczna kilkuwarstwowa z taśmy dwustronnej

zachodzi na 6 cm na tubę dość ciasno a jeśli będę miał wątpliwości to wkleję od środka jeszcze jedną warstwę tekturki na taśmie

walec ma 8 cm X 37 cm srednicy

Chyba mnie nie zrozumiałeś chodzi o to aby oprawa filtra została mocno i stosunkowo głęboko nałożona na wylot tuby jak w parodiach beretka na głowę fachowca  ;) tak ze 35 - 40 mm

post-587-137699904923_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie nachodzić około 60mm bo od wewnątrz ma tyle a po zewnętrznej wysokości około 80 mm średnicy około 37cm co wynika wprost z wymiarów fi tuby+oklejenie(grubość tektury) - mało ważne będzie nachodzić 6 cm

synta dwunastka, ES 4,7 i badziewiaczki 10 i 25 z zestwu - początki nie są lekkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie,

korzystając z racji istnienia wątku mnie dotyczącego chciałbym ponownie zapytać gdyż wkrótce może nadejść 1 (pierwszy) a tym samym może wygospodaruję środki na "wzmocnienie"

pytanie dotyczy: czy z moją dwunastką będzie miał prawo współistnienia na przyzwoitym poziomie okular zoom, bo taki w niżej wymienionym zestawie bardzo dużo zastępuje ( ale co do jakości ) to jestem zielony nie miałem przecież możliwości porównań i sprawdzania

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/zestaw-okular-baader-mark-iii-clickstop-zoom-8-24mm-i-barlow-225x,d2907.html

Zestaw okular Baader Mark III ClickStop Zoom 8-24mm i Barlow 2,25x

proszę o pomoc bardziej doświadczonych "okularowców"

bo np nasuną mi się :

http://teleskopy.pl/Okular-lantanowy-Vixen-NLV-6mm-1,25--teleskopy-1777.html

Okular lantanowy Vixen NLV 6mm 1,25" (dostępne są różne ogniskowe to tylko przykład) ale koszt nabycia dwóch lub trzech albo 2 i barlowa to podobny koszt  ( nie mały przyznam )

w czym jest ewentualna wyższość stałoogniskowych??

synta dwunastka, ES 4,7 i badziewiaczki 10 i 25 z zestwu - początki nie są lekkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam NLV 6mm. Jest to całkiem fajny okular ale ma denerwująco małe (45*) pole widzenia. Zamiast tego lantana chyba lepiej wziąć LVW albo orto (np. Baadera) jeśli nie nosisz okularów i nie przeszkadza Ci mały ER

Pozdrawiam!

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kwestia tego, mam wadę na poziomie 0,5 i 0,75 (krótkowzroczny) i leciutki astygmatyzm w prawym oku (dominującym) okulary mam zalecone w przewadze do jazdy na ogół nigdy nie noszę

więc wolałbym coś wygodnego a i dzieciaki które w kolejce ustawiają się do patrzenia przykładając oko często przestawiają całą syntę

synta dwunastka, ES 4,7 i badziewiaczki 10 i 25 z zestwu - początki nie są lekkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a taki nie byłby ciekawy na początek ( na pewno o niebo lepszy od tych badziewiaczków z zestawu startowego) i jeszcze w dopuszczalnej cenie

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_317&products_id=1779&lunety=Okular_Baader_Scopos_30_mm_2_cale

synta dwunastka, ES 4,7 i badziewiaczki 10 i 25 z zestwu - początki nie są lekkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

najprawdopodobniej po pierwszym lipca padnie na:

Okular Baader Hyperion 5 mm

chyba że 8mm

potem w sierpniu : Okular Baader Scopos 30 mm 2 cale

przede wszystkim kieruję się odległością od soczewki dzieci z osiedla się garną !!! (wyczytałem)

co o tym myślicie czy dobrze do 12"

synta dwunastka, ES 4,7 i badziewiaczki 10 i 25 z zestwu - początki nie są lekkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)