Skocz do zawartości

Plejady i Kalifornia


Rekomendowane odpowiedzi

Pora na mały coming out. Po latach wizuala i jednoklatkowcach pasujących bardziej do kategorii "landszafcik" niż "astrofotografia" przyszła pora na coś poważniejszego. Najpierw były pierwsze próby z prowadzeniem, nauka ustawiania kadru, ostrości i tych wszystkich pozostałych rzeczy bez których zdjęcie nigdy nie będzie wyglądało dobrze. Potem próby obróbki gdzie szybko okazało się, że gimp w którym początkowo próbowałem coś zdziałać to zdecydowanie za mało. Zdobyłem więc Pixinsight, wydrukowałem mały tomik tutoriali i zacząłem mozolną walkę o pierwsze zadowalające zdjęcie. Walka wciąż trwa, ja i obróbka to wciąż człowiek pierwotny zamknięty w kokpicie F-35 uderzający kamieniem o pulpit w nadziei uruchomienia czegokolwiek.

I w końcu kilka dni temu nastąpił przełom i udało mi się wyrównać tło ? Poniższa fotka to drugie podejście do materiału, gdzie dodatkowo (w stosunku do pierwszej obróbki) skorzystałem z odszumiania i podkręciłem kolory. Do "dobrego" zdjęcia droga wciąż daleka, ale to co w końcu uzyskałem i tak cieszy. Zastanawia mnie artefakt w lewym dolnym rogu który na 90% wynika z paprocha na matrycy. Wszelkie uwagi czy podpowiedzi mile widziane ?

 

materiał zbierany 17.01.2021 przy -21 stopniach

okolice Długosiodła, Bortle 4 choć sam kadr przesuwał się niestety nad łuną Warszawy

Canon 1100D mod, Canon 50mm f/4, iOptron SkyGuider Pro

DSS, Pixinsight, Gimp

30x3min (taaaak, wiem że mało), dark, flat, bias, ISO 1600

 

855589528_Autosave_DBEpoodszumianiugimp30_01.thumb.jpg.25fbe3d4228e61ebb443e31b9e0d3c7c.jpg

Edytowane przez astrobonq
  • Like 1

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@eszetka na forum obok padła podobna uwaga. Zdjąłem trochę czerwonego i rzeczywiście jest lepiej ? Podmieniłem fotkę w pierwszym poście.

  • Like 1

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Redukcję gwiazdek mam na liście procesów do opanowania choć akurat tu wydawało mi się, że zdjęcie tego aż tak nie wymaga.

Co do pyłów to z tej ilości materiału dużo więcej się już chyba nie wyciągnie ?

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jeszcze tej magenty zdjąć

plejkal.thumb.jpg.2799c19586bf50b0cc3280ea4a0b0369.jpg

no i potem faktycznie gwiazdki zmniejszyć. Docelowo to usunąć je całkiem z obrazu (Starnet++), nałożyć w Gimpie jako nową warstwę, zrobić różnicę i to jest jeden z wielu sposobów, gdzie mamy osobno gwiazdki i można je modyfikować osobno, a osobno mgławice, a na końcu połączyć.

19 minut temu, lukost napisał:

Z tej ilości może jeszcze nie, ale dodaj godzinkę i można działać. I nie sugeruj się specjalnie moimi odczuciami, bo na punkcie wyciągania kurzu mam delikatną obsesję - to pewnie uboczny rezultat kumplowania się z Panasem. ?

Pamiętaj, że to jest robione 50 f/4, czyli apertura 12mm ? 

  • Thanks 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, lukost napisał:

Ano racja, odkąd kupiłem sigmę art 50 mm mam nieco zaburzone postrzeganie możliwości pięćdziesiątek. ?


Przy 1,5godz z Sigmy to tu aż by się kurzyło i to nawet przy moich aktualnych umiejętnościach ? 

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024