Skocz do zawartości

2' - dwu stopowy Newton


statek

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 136
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

Wszystko pomalowane i polakierowane.

No i rozpoczęłiśmy wykańczanie.

Obudowa lustra wtórnego skręcona. lustro wtórne wstępnie skolimowane.

Małymi kroczkami posuwamy się do przodu.

Jutro działamy dalej.

post-118-137699925531_thumb.jpg

post-118-137699925563_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toż to pierwsze światełko tuż tuż - cholerka to znów na Pomorzu nie będzie pogody, a ja urlop zacząłem  :(

Ładnie to wygląda  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj planujemy wstępnie łączyć skrzynię lustra głównego z obudową lustra wtórnego za pomocą krawędziaków. Taka operacja jest potrzebna do wyznaczenia długości rur stelaża. Jeżeli się uda to złapiemy pierwsze, na razie "techniczne" czy "technologiczne" światło.

Myślę, że dzisiaj wieczorem będę potrafił odpowiedzieć na pytanie o termin gotowości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny dzień budowy.

Dzisiaj zobaczyliśmy pierwsze obiekty. Obraz może nie był powalający, bo konstrukcja była bardzo prowizoryczna, poza tym duzo bocznego światła wpadało na lustro ale i tak każdy z nas był ogromnie usatysfakcjonowany.

Ale po kolei.

Na początku wkręciliśmy celę do skrzyni lustra głównego i włożyliśmy lustro.

Wszystko pasuje idealnie tak jak na zaplanowanych rysunkach.

post-118-137699925635_thumb.jpg

post-118-13769992566_thumb.jpg

post-118-137699925796_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i pierwsze upragnione światełko w okularze.

Bez szukacza ciężko było złapać nawet Księżyc ale się udało.

Jak się okazało lustro główne ma ogniskową o 40 mm dłuższą niż zakładaliśmy i obraz Księżyca musieliśmy oglądać w okularze trzymanym w ręku zaraz za wyciągiem.

post-118-13769992592_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skorygowaliśmy prowizoryczną konstrukcję o te 40mm.

Udało się nawet prawie idealnie skolimować lustra no i Heniek napawał się widokiem gwiazd gdzieś w Lutni.

Pomimo zaświetlenia (lustro główne i lustro wtórne jak widać nie ma żadnej osłony) widok mrowia ostrych w całym kadrze gwiazdek był  "odjazdowy"

post-118-137699925943_thumb.jpg

post-118-137699925968_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to gratulacje - szczególne to musiały być widoki - pracą własnych rąk spowodowane  :)

No i proponuję ten stelaż zostawić - nigdzie nie znajdziecie tak wyglądającego teleskopu jest cool  8) 8) 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :)

Stelaż wyszedł czadowy :)

Na jednej z fotek widać, że były tylko 4 proste krawędziaki (taki był pierwotny zamysł), niestety całość się wyginała i musieliśmy usztywnić.  Usztywnienie dopiero dodało tego uroku :)

Najważniejsze, że spełnił swoja tymczasową funkcję. Trudno w to uwierzyć ale teleskop po usztywnieniu dał się skolimować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale monstrum ,Teraz widzę w następnym kroku astro stołek z podnośnikiem by sie nie chwiać na drabinie.Tak pomyślałem że ze w Praktikerze są lekkie rusztowania ,takie malarskie czy do kładzenia styropianu.Na kółkach ten na dole mógłby przepchnąc kolegę a stabilnośc by była i nogi by nie cierpiały na drabinie.Na miejscu idealny by był wózek widłowy. :)

Taurus-16"Refraktor ED 120. Wszystko pod wizual, Pentaxy XW-3,5,XW-5,XL-7,XW-10,XW-14,XL-40,Orion SkyGlowe,Zrozumieć każdego i mu pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje sprzętu !

Miałem okazje zobaczyć 16" i co pokazuje pod dobrym niebem na Veilu. A ten Wasz teleskop jest ogromny.

Nie wiem czemu ale trochę utożsamiam się z Wami bo buduje swój ATM (choć nie tak monstrualny) i jestem na podobnym etapie. Ale jest to tylko marny montaż. Jak skończę to opublikuje na forum.

Te 16" rozpuściło mnie na Veilu i w mojej 6" to nie jestem nawet pewien czy widzę :) A takie 24" to aż strach pomyśleć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale monstrum ,Teraz widzę w następnym kroku astro stołek z podnośnikiem by sie nie chwiać na drabinie.Tak pomyślałem że ze w Praktikerze są lekkie rusztowania ,takie malarskie czy do kładzenia styropianu.Na kółkach ten na dole mógłby przepchnąc kolegę a stabilnośc by była i nogi by nie cierpiały na drabinie.Na miejscu idealny by był wózek widłowy. :)

Niestety coś za coś, kosztem komfortu obserwacji (wysoka drabina) mam nadzieję, że uzyskamy lepsze  osiągi obserwacyjne.

Można iść w kierunku większej światłosiły a co z tym się wiąże - krótszą ogniskową ale w takim przypadku cena lustra rośnie, koma jest większa, potrzebne jest większe lustro wtórne - z tym się z kolei wiąże większa obstrukcja i gorszy kontrast.

Wszystko coś za coś. Wydaje mi się, że wybraliśmy optymalne parametry teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tadek ja pół żartem-pół serio :)Heniek stoi na 4 stopniu 6 stopniowej drabinki i o zgrozo trzyma się teleskopu.A Sowa w każdym momencie może odlecieć :).Po prostu łatwo o przechył czy obrót i stopy zostaną w górze a głowa na glebie.Myślmy wszyscy by było bezpiecznie,bo na zlocie może być różnie w ciemnościach.Przepraszam ze sie wtykam ,ale mnie to niepokoi .

Taurus-16"Refraktor ED 120. Wszystko pod wizual, Pentaxy XW-3,5,XW-5,XL-7,XW-10,XW-14,XL-40,Orion SkyGlowe,Zrozumieć każdego i mu pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tadek ja pół żartem-pół serio :)Heniek stoi na 4 stopniu 6 stopniowej drabinki i o zgrozo trzyma się teleskopu.A Sowa w każdym momencie może odlecieć :).Po prostu łatwo o przechył czy obrót i stopy zostaną w górze a głowa na glebie.Myślmy wszyscy by było bezpiecznie,bo na zlocie może być różnie w ciemnościach.Przepraszam ze sie wtykam ,ale mnie to niepokoi .

Drabina to tymczasowe rozwiązanie, rozważamy zakup platformy z poręcza, tak by obserwacje blisko zenitu były bezpieczne.

http://www.rusztowania-drabiny.pl/pomosty.html


Sowa 24" F/4.33, Paracorr VIP 2010, Nagler 20mm, ES14mm

www.astro-foto.pl/index.php/obserwacje-wizualne/sowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no taka platforma a do tego składana to idealna sprawa do bezpiecznych obserwacji. Kiedy inauguracja w Glinnej ;)

Myślę że prawdziwa inauguracja to dopiero w Zatomu będzie, bo na sierpniowy nów to większość na urlopach, ale spróbujemy zorganizować dla szczeciniaków pre-inauguracje pod koniec lipca  ;)


Sowa 24" F/4.33, Paracorr VIP 2010, Nagler 20mm, ES14mm

www.astro-foto.pl/index.php/obserwacje-wizualne/sowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A podeślij link do strony Jacku, jestem ciekawy jaki ma ta platforma maksymalny zasięg

A proszę uprzejmie - Zejdź niżej po wózkach  :) http://www.maszynoznawstwo.pl/transport/wozki_wysokiego_podnoszenia_hydrauliczne

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za cenę tego podnośnika to można by drugi taki teleskop zbudować ;)

musimy poszukać czegoś w bardziej rozsądnej cenie.


Sowa 24" F/4.33, Paracorr VIP 2010, Nagler 20mm, ES14mm

www.astro-foto.pl/index.php/obserwacje-wizualne/sowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki - wygłupiałem się  ;) Przepraszam  :)

Ale ładny i solidny  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Kiedy inauguracja w Glinnej ;)

Jesteśmy coraz bliżej. Jeszcze ze dwa, może trzy  spotkania robocze i będzie gotowy.

Może w następny  weekend uda się zorganizować pierwsze spotkanie obserwacyjne z Sową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)