Skocz do zawartości

Prośba o doradzenie w zakupie teleskopu


jaro1979

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Poproszę szanownych forumowiczów o podpowiedź w kwestii zakupu uzywanego teleskopu. Kandydatury są tylko 2: Bresser Skylux i Bresser Lyra. Innych póki co nie rozpatruję; chyba, że w cenie ok. 200 zł za uzywany sprzęt.

I tak, wiem, że jest to sprzet komunijny ale póki co nie chcę wydawac więcej kasy. Lornetkę też mam. Tego potrzebuję aby popatrzeć sobie głównie na księżyc, planetki i może czasem na ładną sąsiadkę z naprzeciwka kiedy zona nie będzie widziała. Aha, i oczywiście nie chciałbym, żeby sprzęt sprawiał problemy typu chwiejący widok. Facet od Lyry twierdzi, że nic mu nie drgało ale nie ma jak spytać na forum

Z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Kolego - proponuję najpierw zapoznać się z tematami tego działu http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?board=81.0

Nikt nie chce abyś byś był na przykład rozczarowany, niezadowolony - poczytaj co i jak i czym. Bo jeżeli 19 kg do przeniesienia to dla Ciebie za ciężko to poprzestał bym na lornetce, przez którą można podziwiać wiele pięknych obiektów na niebie  :) Sąsiadki również  ;)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 200zł chciałem polecić Ci lornetkę. Ale widzę, że już masz więc... nie. Teleskop za 200zł ??? Chyba, że ten mój żółty Uniwersał, który zalega u mnie na strychu. Ale on ma dla mnie wartość sentymentalną.  ;D  Pozostań przy lornetce ewentualnie dokup statyw. Na początkowy teleskop trzeba wydać troszkę więcej niż 2 stówki.

pzdr.

SZYMON

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Szdom - ależ oczywiście, że 2 stówki na początek wystarczą na zakup pierwszego teleskopu - przecież wszystkie 3 rozpatrywane przeze mnie modele chodzą używane właśnie w okolicach 200 zł. Te same modele można kupić w profesjonalnych sklepach  więc proszę mi nie wciskać, że to nie są teleskopy. Są tyle, że ich parametry są słabsze - adekwatnie do ceny ale przecież nie każdy musi od razu oglądać najdalej położone galaktyki, prawda?

W dalszym ciągu proszę o poradę.

Byłem już o włos o zakupu Synty ale zdecydowałem, że będzie to jednak refraktor. Oczywiście ze względu na sąsiadkę;) Może jakieś inne propozycje przyzwoitego sprzętu?

I spokojnie, nie zniechęcę się bo moje oczekiwania nie są jakos bardzo wybujałe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1979 to może rok urodzenia?

Weź się chłopie opamiętaj i zapomnij o dziadostwach, na których niejeden się przejechał. Sam teleskop to czubek góry lodowej. Jedna z podstaw to montaż - i tu te bresserowskie wynalazki mają kicze do piątej potęgi. Druga z podstaw: okulary. Te gówna dodawane do tych (nieudanych) prezentów pierwszokomunijnych to gówna i nic więcej. A nic sensowniejszego nie dokupisz, bo dasz trochę cięższy okularek i już masz wyciąg wygięty w pięknego banana: jaka jest wtedy jakość obrazu, to chyba bez wiedzy o sprzęcie można się domyślać.

Pytasz o rady? Refraktor? OK. Kup minimum 90/900 - i wtedy może być Bresser, bo te większe mają wszystko kompletnie innej klasy. Nie plastikowo-szmacianej, tylko najniższej akceptowalnej. Najtaniej kupisz SW 70/500 na AZ-3. Ale myślisz, że to da ci radochę na więcej niż 2 tygodnie? Nie i tyle. Chyba, że sąsiadki bardziej cię interesują niż astro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koleżanko (?) lidka, przecież piszę wyraźnie o jakie modele Bressera mi chodzi - nie są to te najtańsze. Zainteresowałem się właśnie nimi bo po pierwsze szkoda mi kasy na modele wyższe a po drugie znalazłem sporo pozytywych opinii na ich temat (konkretnie odnośnie Skyluxa).  Kierując się pozytywnymi opiniami nt. lornetki-lidletki za bodajże 79 zł kupiłem ją, używam i jestem zadowolony.  Teraz prawdopodobnie kupię Lyrę a wg opisu technicznego 70/900 pozwoli mi zobaczyć np. pierścienie Saturna. Mało? Mnie podoba się już sam widok nieba ogladanego gołym okiem więc nie wykluczam, że już powiększenie (które wiem, nie jest wcale najważniejsze) kilkudziesięciokrotne,które da tańszy Bresser sprawi, że będę zachwycony.  Nie każdy od razu musi jeździć Mercedesem; pewnie klepałbym ostrą biedę gdybym dla każdego ze swoich hobby kupował od razu sprzęt z wyższej półki. Po zakupie zamelduję czy warto dać za taki sprzęt te 200 zł. 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem Kolegą Lidką :D

Połowa gości z forum powie ci, że na sprzęcie zjadłem zęby. Miałem m.in. w sumie CZTERY Skyluxy - I TO O NICH WYRAŹNIE PISZĘ. Lyra to jest to samo, tylko z ciut większą ogniskową, cały osprzęt jest identyczny. W stopce jest sprzęt, który posiadam, w tym też mały refraktorek.

Jeśli uważasz, że  ktoś chce cię wpuścić w maliny kupowania mega-sprzętu, dla jakiejś sadystycznej satysfakcji- mylisz się. I nic nie melduj, bo to jest po milion razy sprawdzone. Dziadostwo pozostanie dziadostwem bez względu na chwilowe uniesienia.

Masz przynajmniej 50% szans, że wszelkie plastiki przy montażu będą wyłamane, bo są delikatne jak chińska porcelanka. Ale to pryszcz: tak samo delikatne są plastikowe łożyska montaży Bressera - i masz niemal pewność, że to nie będzie ci chodzić jak należy. I jeszcze plastikowe, łatwo wyłamujące się prowadnice wyciągu.

Chcesz- kombinuj. Ale dlaczego od razu jak koń pod górę? Zamiast korzystać z doświadczeń innych? Po kiego piszesz na forum, skoro masz gdzieś dobre rady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za wszelkie rady oczywiście dziękuję i absolutnie nie podejrzewam nikogo o złe zamiary ale przyznaję, odradzających mi taki zakup podejrzewam o małe zaślepienie swoim obecnym sprzętem:) Jeszcze raz odnosząc to do innych kategorii: mam teraz wykrywacz metali za 3000 zł,  baaardzo go sobie chwalę i wszystkim życzę takiego bądź lepszego ale zaczynałem od prawie najtańszego (poza chińskimi zabawkami), za 600  zł, który dał mi przecież masę radości.

A napisałem na forum bo chciałem utwierdzenia mnie w przekonaniu, że i sprzęt z niższych (choć z nie najniższych) półek może usatysfakcjonować tych mniej wymagających. Mam nadzieję, że się nie myliłem bo Lyra kupiona

Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam

Aha, jeszcze jedno Kolego Lidka - po kiego Ci były te 4 dziadowskie Skyluxy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykrywacz za trójkę, a teleskop za 200? Śmiechu warte. Ja mam 2 wykrywacze po nieco ponad 1000 każdy (Proxima i Cibola) - i dają wystarczająco dużo radochy. Ale optyka to jak elektronika w wykrywaczu. Dlaczego nie biegasz z chińczykiem za 200? Nie da rady nic znaleźć? A jak kupujesz auto, zaczynasz od szukania 40-letniego Zaporożca, bo można wyrwać za pińć stów?

Do mojego sprzętu nie wtryniaj się ;) prowadziłem kółko astro dla dzieci. Skyluxy były do obserwacji Księżyca i Słońca. Do niczego więcej się nie nadawały, gdy obok stały lepsze sprzęty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To za np. 600zł mógłeś kupić już coś znacznie lepszego... Nikt tu nie miał na myśli sprzętu za kilka tysięcy. Ale to Twój wybór...

Taa, wykrywacz umiał kupić. Ale teleskopu już nie. Spoko, tyle że tych 2 stów zawsze będzie brakować gdy będzie się chciało dokupić wyposażenie do normalniejszego sprzętu. Gdy się kompletuje sprzęt od zera, zawsze przeraża ilość i związane z nią ceny. Ale jak ktoś chce wbrew sensownym radom- sam się pakuje w stare przysłowie: "kto tanio kupuje, płaci 2 razy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Szdom - ależ oczywiście, że 2 stówki na początek wystarczą na zakup pierwszego teleskopu - przecież wszystkie 3 rozpatrywane przeze mnie modele chodzą używane właśnie w okolicach 200 zł. Te same modele można kupić w profesjonalnych sklepach  więc proszę mi nie wciskać, że to nie są teleskopy. Są tyle, że ich parametry są słabsze - adekwatnie do ceny ale przecież nie każdy musi od razu oglądać najdalej położone galaktyki, prawda?

W dalszym ciągu proszę o poradę.

Byłem już o włos o zakupu Synty ale zdecydowałem, że będzie to jednak refraktor. Oczywiście ze względu na sąsiadkę;) Może jakieś inne propozycje przyzwoitego sprzętu?

I spokojnie, nie zniechęcę się bo moje oczekiwania nie są jakos bardzo wybujałe

W takim razie Ja chyba Ci nie pomogę.

Miłego oglądania Nieba przez nowo zakupiony teleskop.

pzdr

SZYMON

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, może i zacząłem z niskiej półki ale jeśli faktycznie nie będę zadowolony to całe szczeście Lyrę kupiłem na tyle tanio, że nie powinienem na niej stracić przy odsprzedaży.

Pozdrawiam i życzę wszystkim bezchmurnego nieba a Koledze Lidka dodatkowo życzę płytkich dołków a w nich samych mieszków z dukatami;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, może i zacząłem z niskiej półki ale jeśli faktycznie nie będę zadowolony to całe szczeście Lyrę kupiłem na tyle tanio, że nie powinienem na niej stracić przy odsprzedaży.

Pozdrawiam i życzę wszystkim bezchmurnego nieba a Koledze Lidka dodatkowo życzę płytkich dołków a w nich samych mieszków z dukatami;)

Sęk w tym, że tej Lyry nie sprzedasz  ::)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie tworzyć nowych wątków również chciałbym prosić Was o rade. Chciałbym kupić w miarę dobry sprzęt... to będzie mój pierwszy... bardziej skłaniam się do obserwacji planet i mgławic, księzyca. nie interesują mnie krajobrazy czy samoloty jak to widać w ofartach sklepów. Rozważam kupno teleskopu do 600-700zł na EQ2 i póki co znalazłem: http://allegro.pl/teleskop-spinor-optics-n-130-900-eq-2-waw-i3399069700.html

http://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-Synta-N-130/900-EQ-2-%28SK1309EQ2%29-teleskopy-1383.html

Wiem, że dobry sprzęt to wyższa cena, wiec pytam co rozsądnego będzie dostępne w moim przedziale.

Wiem, że pewnie doradzicie dołożyć kasę i tu kolejne propozycje: http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1661&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-150/1000_EQ3-2_%281501EQ3-2%29

lub synta  dabson 6" lub 8" - tutaj troche zniechęca mnie montaż.

Doradźcie coś lub powiedzcie co wybrać z proponowanych przeze mnie linków.

Z góry dziekuje za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie tworzyć nowych wątków również chciałbym prosić Was o rade. Chciałbym kupić w miarę dobry sprzęt... to będzie mój pierwszy... bardziej skłaniam się do obserwacji planet i mgławic, księzyca. nie interesują mnie krajobrazy czy samoloty jak to widać w ofartach sklepów. Rozważam kupno teleskopu do 600-700zł na EQ2 i póki co znalazłem: http://allegro.pl/teleskop-spinor-optics-n-130-900-eq-2-waw-i3399069700.html

http://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-Synta-N-130/900-EQ-2-%28SK1309EQ2%29-teleskopy-1383.html

Wiem, że dobry sprzęt to wyższa cena, wiec pytam co rozsądnego będzie dostępne w moim przedziale.

Wiem, że pewnie doradzicie dołożyć kasę i tu kolejne propozycje: http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1661&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-150/1000_EQ3-2_%281501EQ3-2%29

lub synta  dabson 6" lub 8" - tutaj troche zniechęca mnie montaż.

Doradźcie coś lub powiedzcie co wybrać z proponowanych przeze mnie linków.

Z góry dziekuje za pomoc

Jeśli chcesz bardzo obserwować planety księżyc i słońce to spokojnie znajdziesz synte 8 za 600_700zł.

Ja osobiście mam synte i nie  narzekam do księzyca , planet i do slońca świetny  :) 

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz bardzo obserwować planety księżyc i słońce to spokojnie znajdziesz synte 8 za 600_700zł.

Ja osobiście mam synte i nie  narzekam ...

Zdecydowanie tak. Bartek88 celuj w używaną syntę 8''

... do księzyca , planet i do slońca świetny  :)

...i gromady,  i niektóre DS się wyłapie.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda podstawa Dobsona  ??? ??? ???

Kolego Bartku, poczytaj troszkę - jest mnóstwo informacji w Necie - choćby tutaj http://www.galaxy.zafriko.pl/kat/budowa_dobsonow

A co zobaczysz to poczytaj na FA dział http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?board=9.0

Musisz się zapoznać z podstawami  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda podstawa dabsona...da sie z tym żyć czy zanim sie coś ustawi to człowieka szlag trafia?

Nie używam osobiście ale śmiało mogę powiedzieć, że jest to najlepszy montaż do obserwacji wizualnych.

Jak wygląda w nim obserwacja mgławic? Wiadomo, że wszystkiego się w tym nie zobaczy, a zarys o ile znam siebie mi nie wystarczy :)

A czego oczekujesz? Kolorowych wodotrysków?  >:(

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do podstawy Dabsona Jacku pytałem czysto praktycznie o łatwośc w obsłudze i ustawianiu celu :)

Jak każdy mechanizm zależy jakich materiałów użyto do jego konstrukcji, teoretycznie każdy samochód jest do jazdy ale komfort tej jazdy jest uzależniony od .....

Jeśli chodzi o ustawianie, odpada np szereg zabiegów z ,,namierzeniem" gwiazdy Polarnej.

Wystarczy dobra znajomość nieba aby w wymarzony obiekt wycelować i choć w zarysie zobaczyć  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....czyli zbierać na 8"

Moim zdaniem tak. Szukaj na rynku wtórnym używki. Zdecydowana większość jest godna polecenia.  :)

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda podstawa dabsona...da sie z tym żyć czy zanim sie coś ustawi to człowieka szlag trafia?

No mnie szlag trafiał jak coś miałem na paralaktyku ustawić. Dobson jest bardzo intuicyjny bo po prostu łapiesz tubę w łapy i pchasz tam gdzie potrzebujesz. Oczywiście początkującym wydaje się taki montaż mało profesjonalny żeby nie powiedzieć dziadowski bo to kilka desek więc pchają kasę w trzęsące się, tanie pseudo paralaktyki które tylko utrudniają lukanie zamiast ułatwiać.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mnie szlag trafiał jak coś miałem na paralaktyku ustawić. Dobson jest bardzo intuicyjny bo po prostu łapiesz tubę w łapy i pchasz tam gdzie potrzebujesz. Oczywiście początkującym wydaje się taki montaż mało profesjonalny żeby nie powiedzieć dziadowski bo to kilka desek więc pchają kasę w trzęsące się, tanie pseudo paralaktyki które tylko utrudniają lukanie zamiast ułatwiać.

Dokładnie! Do wizuala EQ to "zuo" ;)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mnie szlag trafiał jak coś miałem na paralaktyku ustawić. Dobson jest bardzo intuicyjny bo po prostu łapiesz tubę w łapy i pchasz tam gdzie potrzebujesz. Oczywiście początkującym wydaje się taki montaż mało profesjonalny żeby nie powiedzieć dziadowski bo to kilka desek więc pchają kasę w trzęsące się, tanie pseudo paralaktyki które tylko utrudniają lukanie zamiast ułatwiać.

Widzisz Bartek, tu masz opinie kogoś kto używa Dobsona.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego zawracam Wam Panowie głowe, bo ile bym się nie naczytał w necie o sprzęcie to i tak zero opinii i oczywiście najlepsze EQ bo obserwacja po łuku itp itd. a od praktycznej strony nic. Dopiero na forach. Póki co dziękuję Wam bardzo i pewnie odezwe się jak znajdę jakąś propozycje co do 8".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)