Skocz do zawartości

Łańcuch galaktyk ARP 331


statek

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo doceniam efekt, nieporównywalny z obrazami obiektów DS odległych o rząd tysiąca (a nawet milionów) lat świetlnych bo tu widzimy światło sprzed kilkuset milionów lat.

Wielodniowa praca, fachowa obróbka. To właśnie jest DEEP space.

Najjaśniejsza galaktyka  na astrofotografii NGC 383 jest  odległa o 230000000 ly. Tadku, co na forumowym jpegu widać jako najodleglejsze? Stawiam na ponad miliard ly ...

Rzetelny opis wywołujący chęć samodzielnych poszukiwań (choćby informacji w necie albo fotek następców HST w kosmosie i na ziemi).

 

około 2.174.478.639.762.240.000.000

tak odległa w km jest najjaśniejsza galaktyka na zdjęciu                                                                      a dalsze ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...to taki Markarian dla wielkich sprzętów! szkoda że to niestety wyzwanie w  wizualu!

Wszystko do wyłapania w 12".

W zeszłym roku, przy niezbyt idealnym niebie wyłapałem tam:

NGC 379 (12.8 mag; SB 12.7 mag)

NGC 380 (12.5 mag; SB 13.1 mag)

NGC 383 (12.2 mag; SB 13.6 mag)

NGC 382 (13.2 mag; SB 12.5 mag)

NGC 384 (13.1 mag; SB 13.1 mag)

NGC 385 (13.0 mag; SB 12.9 mag)

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tadeusz, nieźle żeś tej drobnicy tam nałapał. Jak to ładnie napisał ParadoX - To właśnie jest Deep Space!

Gratuluję.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, do jest dopiero Deeeeep space ale mam na koncie jeszcze dalsze obiekty. W tamtym roku zapolowałem na grupę Abell 2218 - to jest gromada galaktyk w Smoku, odległa od nas o 3 miliardy lat świetlnych (tu jest zdjęcie z opisem http://www.astro-foto.pl/index.php/galeria/galaktyki/33-gromada-galaktyk-abell-2218)

 

4 października wycelowałem też w grupę ARP 229 - to jest znajdująca się blisko grupy ARP331 grupa galaktyk z najjaśniejszą NGC 507. Też bardzo fajny kawałek nieba.

Złapałem tylko 3 klatki, to mało żeby uzyskać dobre zdjęcie ale spróbuję je obrobić i wrzucić tu dla celów poznawczych. 

Dzięki za mile słowa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 października wycelowałem też w grupę ARP 229 - to jest znajdująca się blisko grupy ARP331 grupa galaktyk z najjaśniejszą NGC 507. Też bardzo fajny kawałek nieba.

Złapałem tylko 3 klatki, to mało żeby uzyskać dobre zdjęcie ale spróbuję je obrobić i wrzucić tu dla celów poznawczych. 

 

No to czekamy na ten fajny kawałek nieba  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to czekamy na ten fajny kawałek nieba  :)

No i już to mam.

ARP 229 do grupa składająca się z dwóch galaktyk NGC 507 i NGC 508.

http://www.deepskypedia.com/wiki/Arp_229

Oprócz tych dwóch na zdjęciu jest jeszcze z 50 NGC-ów i PGC-ców

 

 

post-103-0-19077400-1382286861_thumb.jpg

 

 

Próbuję dodać jeszcze opisane zdjęcie ale silnik forum jakoś dziwnie mi nie pozwala. Ładuje 160kB i się zatrzymuje.

Nie mogłem też dołączyć samej nieopisanej fotki gdy miała 1MB. Po głębszym skompresowaniu do ok 700kB transfer przeszedł.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Próbuję dodać jeszcze opisane zdjęcie ale silnik forum jakoś dziwnie mi nie pozwala. Ładuje 160kB i się zatrzymuje.

Nie mogłem też dołączyć samej nieopisanej fotki gdy miała 1MB. Po głębszym skompresowaniu do ok 700kB transfer przeszedł.  

Tadziu - próbuj - nieraz są takie ,,przypały" ale to coraz rzadziej się zdarza i dość ,,ciężkie" Megabajtowo fotki wchodzą :)

Zapewne się uda 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pojawiło się dzisiaj u mnie czyste (no prawie) niebo. Oglądałem tą grupę (ARP 331) w Sowie z okularem 20mm 82 stopnie. Mieści się w całości w polu widzenia. Piękny widok.
Wypatrzyłem też jeszcze fajniejszy kawałek nieba Abell 426. Warunki nie są idealne a niedaleko domu świecą dwie latarnie ale i tak w jednym polu widzenia widziałem z 12 galaktyk. Jeżeli pogoda pozwoli będzie moim najbliższym celem w kamerze.

Z ciekawych dzisiaj wypatrzonych obiektów dorzucę tranzyt Europy na Jowiszu (w ES14 wyraźnie widoczny) i teraz jeszcze trwający tranzyt WCP.

Zaraz idę polować na Konia bo wychodzi zza domu :)

 

Żeby nie tworzyć nowych postów dopisuję, że Konik upolowany :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)