Skocz do zawartości

C/2013 R1 (Lovejoy)


kenny

Rekomendowane odpowiedzi

No Paweł - KLASA 8)  Aleś się ukrył - gdzieś Ty na nią dziurę znalazł szczęściarzu :P

P.S. Danych troszkę fotki poproszę - puść farbę ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 dni temu pogoda w miarę jeszcze była ;)

No więc L - 26x300s

         RGB - 5x120s  (wszystko bin1)  chyba jakoś tak było :P

Jeszcze pracuję nad animacją, ale to dzień musiałby mieć ze 40 godzin ;)

MOJA GALERIA :  https://www.astrobin.com/users/kenny/
NEQ-6 SYN SCAN, TS TRIPLET APO 90/600, TS 80/330, ZWO ASI120MM-S, ZWO ASI 2600MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tam się bedziesz prosił - jak nie zapoda tematu to Pięknotka zginie z FA :P

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mamy na FA najładniejsze zdjęcie komety. Bardzo mi się podoba.

 

Coś mi się wydaje, że żeby zostać właścicielem zdjęcia komety to trzeba będzie zrobić kopiuj, wklej.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, imienniku, zdjęcie rewelacja.
W następnym wpisie wrzucę moje zdjęcie tego samego obiektu z dokładnie tego samego dnia (ta sama luka w chmurach  :D
Na szczęście zupełnie innymi narzędziami i techniką obróbki. Porównanie mogłoby być druzgocące dla moich wypocin,
z naciskiem na odwzorowanie barwy tegorocznego Lovejoy'a. Akurat tu niemodyfikowana lustrzanka nie wnosi błędów.
Czekam z niecierpliwością na Twoją animację, będzie na pewno podobnie świetna.
A może ekstra zrobisz stack na kometę pomijając tło (które tu masz super) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kenny, jeszcze raz uznanie dla Twojego zdjęcia :)

 

Zachęcony przez Statka, zainspirowany listopadowym artykułem Piotra Guzika o kometach w AA, na podstawie tutoriala Aliena
oraz z braku możliwości pogodowych do świeższych rejestracji załączam stack (złożenie na kupę) 47 klatek 90-cio sekundowych
komety C/2013 R1 (Lovejoy) zarejestrowanych w Glinnej niedaleko M44 10.11.2013, h +/- 01.00. Nauka i obróbka zajęły mi dużo czasu...
Więcej od tego, ile PC to mielił, a mielił długo (mimo 4 rdzeni i 8 GB RAMu).

Stack na kometę, w DSS i lekka obróbka w PixInsight LE + PS baaardzo dyskretnie.
Do kluczowego w obróbce DeepSpaceStacker'a dodam,
że ważne jest ustalenie klatki referencyjnej, (tej z największym scoringiem, menu kontekstowe - prawy przycisk myszy),
dodanie 100% klatek (aby linie prezentujące gwiazdy były liniowe a nie kropkowane, kiedy to wybrałoby się tylko najlepsze klatki),
a zaznaczanie jądra komety (skutkuje dodaniem literki "C" przy punktacji) realizować myszką z przyciśniętym SHIFT jak nie jest punktem,
CTRL jak mieści się w pikselu (raczej rzadkość). To zaznaczanie jest niezbędne dla wszystkich użytych klatek.
Z maksymalnym powiększeniem na obiekt aby wycentrować. Stack na kometę i gwiazdy jednocześnie - to nie działa dobrze.

Dla porównania link ze zdjęciem 1 klatki (Kenny poprawił tło, jeszcze raz dzięki) oraz animacji na podstawie tego samego materiału w tym wątku:
http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/382-hello-szczecin/page-32

Ciekawe, jaki faktycznie odcień zieleni mają gazy emitowane przez jądro komety nagrzewanej przez Słońce.
Składają się z dwuatomowego węgla i cyjanowodóru oraz cząstek hydroksylowych ( tylkoastronomia.pl 14X2013 ).
Zieleń to kolor, na którego rozpoznawanie odcieni ludzkie oko jest najczulsze. Ewolucja, w środowisku, gdzie dużo chlorofilu.
Spójrzmy na letnie i jesienne liście drzew. Za to w kosmosie zieleni niewiele, głównie komety właśnie.

 

PS. A monitor muszę ponownie skalibrować, przejścia tonalne mimo głębi 8bit na jednym są płynne a na innym zupełnie nie.post-996-0-26457800-1385157274_thumb.jpg

 

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OOO co to ma być? :P

Wszystkim serdecznie dziękuje za tak miłe komentarze oraz za wyróżnienie :)

Nie ukrywam, że szczena nieco mi opadła po przeczytaniu ich.

Z przyjemnością szykuję się na kolejną kometę ;)

MOJA GALERIA :  https://www.astrobin.com/users/kenny/
NEQ-6 SYN SCAN, TS TRIPLET APO 90/600, TS 80/330, ZWO ASI120MM-S, ZWO ASI 2600MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no Panie kenny, super. Dobrze że komuś się powodzi z pogodą :) Juz myślałem, żeby zacząć sprowadzać z Chin szmatki z mikrofibry, albo miotełki do odkurzania. Jak wszyscy w Polsce będą tak za 4 miesiące będą odkurzać sprzęt, będzie popyt, a tu proszę... Paweł nie dałby zarobić :) Gratulacje, zdjęcie robi wrażenie! 

Rest In Space,

Maquu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z tym, że może dziś uda się na nią zapolować - pytanie. Jak ustawiamy ostrość przy próbach sfotografowania komety?

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przy Panstarsiku w ubiegłym roku ustawiałem na gwiazdki - teraz też tak będę próbował - a może Mistrzu Kenny puści farbkę  ??? to jego wątek śmiecimy ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podbijam bo czekam za odpowiedzią.

Standardowo, myślę, że Kenny nie napisałby czegoś innego czyli na średniej jasności gwiazdce poza centrum kadru ale też nie na obrzeżach.

Maską Bahtinowa albo jak dobrze pamiętam w Twoim przypadku live view zoom max w Canonie (w APT albo standardowej canonowskiej aplikacji).

 

Podobno niektórzy ostrzą specjalnie na Księżyc ale przy większych odległościach to jak napisał Jacek na gwiazdki.

 

Szymon, tu kwestia ostrzenia jest prosta, rozważ na co ustawisz guide, czy na jądro komety czy na gwaizdki, a najlepiej serię i taką i taką. Podobno warkocz wyjdzie już poza kadr 2*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przy Panstarsiku w ubiegłym roku ustawiałem na gwiazdki - teraz też tak będę próbował - a może Mistrzu Kenny puści farbkę  ??? to jego wątek śmiecimy ;)

Już wcześniej do Mistrza Kennego pisałem zapytanko. Na razie Cisza.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś umknął mi ten wątek i nie widziałem pytania. Z Szymonem rozmawiałem już na PW. Ustawiam zawsze na gwiazdkę.

 

Tak samo ustawiałem na nowej fotce wykonanej 01.12.2013.

30x120s, sprzęt jak w stopce, obróbka DSS, PS CS5

Pozdrawiam :)

Zdjęcie genialne , brawo  :) 

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lajk to za mało, zrobiłeś ją jeszcze lepiej. I w fajnym, dynamicznym ujęciu.

Szczególnie warkocz, wyświetlany na pełnym monitorze sprawia wrażenie zaplecionego, z turbulentnymi gazami.

Uchyl rąbka tajemnicy: składasz stack na kometę, oddzielnie na tło i dodajesz maski w PSie?

 

PS. A tak na poważnie: jak kometa "puszcza gazy" i dodatkowo cyjanowo - wodorowe to lepiej wąchać ją z daleka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)