Skocz do zawartości

Mobliność SCT


Jacek E.

Rekomendowane odpowiedzi

Zaskoczyłeś mnie. Newton 10" na dobsonie przegra mobilnością z dużym paralaktykiem? No chyba, że mówisz o newtonie również na paralaktyku.

Jeśli chodzi o wizual i mobilność to popytaj Ignisdei - on był użytkownikiem takiego SCT i sporo z niego obserwował na wyjazdach.

Przegra, przegra z mobilnością. Betoniarka 11" ma 50 cm długości i z karbonowym tubuskiem wazy 10,5 kg.

Trójnóg to 70 cm długości i w każdy bagażnik lub między siedzenia wchodzi, głowica montażu to już zależy jaka.

Na ostatni zlot gdy jechaliśmy rura 8" zajmowała całą szerokość Meganki - do bagażnika nie wlezie, a podstawa Dobsona całe przednie siedzenie.

A jeśli chodzi o avikowanie to już chyba nie mamy co dyskutować 2800 ogniskowej czysta mówi już samo za siebie.

A w wizualu to tak jak 11" - widoki jak z 12" (najczęściej używam wtedy korektora f6,3) - zapewniam - widoki jak z 12" Mam już 3 lata 8)

Patryk rozważam możliwość zamiany swojej tuby na mniejszą - 8" ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli komuś się wydaje, że 11'' sct będzie lepsze w wizualu niż Newton 10'' to ktoś jest w błędzie. Absolutnie nie.

Kwestię mobilności poruszyli koledzy powyżej i praktycznie nie ma co dodawać.

Pozostają kwestie ekonomiczne i zdrowego rozsądku. Tej ostatniej dyskutował nie będę ;-).

Jeśli naprawę chcesz wydać te dziewięć stowek to proponuję wydać na montaż. W momencie kupisz 11'' już przy pierwszej sesji zauważysz że to będzie hardcore na heq5. Po drugie znając Ciebie szybko zaczniesz coś kombinować z hyperstar wiec tym bardziej montaż. No chyba że możesz wziąć odrazu obydwie rzeczy.

Podsumowując.

Sct11' dowiódł wielokrotnie swojej przydatność na planetach i księżycu. Z drugiej strony dobry Barlow 3x i z Newtonem też pochulasz. Widziałem mnóstwo zdjęć w sieci robionych właśnie takimi sprzętami i jakoś nie widzę specjalne żeby przegrywaly na rzecz Sct11'.

Moja skromna opinia.

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli komuś się wydaje, że 11'' sct będzie lepsze w wizualu niż Newton 10'' to ktoś jest w błędzie. Absolutnie nie.

Jeśli naprawę chcesz wydać te dziewięć stowek to proponuję wydać na montaż. W momencie kiedy kupisz 11'' już przy pierwszej sesji zauważysz że to będzie hardcore na heq5. Po drugie znając Ciebie szybko zaczniesz coś kombinować z hyperstar wiec tym bardziej montaż. No chyba że możesz wziąć odrazu obydwie rzeczy.

Podsumowując.

Sct11' dowiódł wielokrotnie swojej przydatność na planetach i księżycu. Z drugiej strony dobry Barlow 3x i z Newtonem też pochulasz.

STC 11" w wizualu Marku jest Lepsze niż Newton 10" - zapewniam Cię, przyjedź na marcowy zlot a się przekonasz, więcej nim obserwuję niż focę. 8)

 

Co do wieszania betoniarki 11" na HEQ5 to paranoja również i moim zdaniem, choć są tacy, którzy to z wielkim powodzeniem czynią - przedłużając pręt przeciwwagi ???

 

Przelicz sobie ogniskową gdy do betoniarki założysz  Barlowa choć x 2 a awikowanie 10" Newtonem ,,z ręki" to dopiero hardcore ;)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam inną definicję mobilności ::)

Dla mnie ilość miejsca zajmowanego  w aucie ma marginalne znaczenie. Mobilność to głównie składanie/rozkładanie sprzętu oraz transport do auta i z auta. Miałem kiedyś małego paralaktyka, odpowiednik EQ3-2 z newtonem 150/750 i to był dla mnie koszmar. Składanie tego i rozkładanie, pręty i pokrętła, przeciwwagi i wyważanie. Masakra.  Synta 10" na dobsonie była dla mnie spełnieniem marzeń o mobilności - cały sprzęt na 2 razy do auta i w pole, na miejscu 2-3min i już sprzęt stał. To samo po obserwacjach.

  • Like 1

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam inną definicję mobilności ::)

 

Piotr - 1. Wynoszę z samochodu głowicę ze statywem, rozkładam nogi i podnoszę,

           2. Wsuwam betoniarę w gniazdo i kontruję.

           3. Wtykam zasilacz, pilot, alinguję i ... niebo moje :)

Po obserwacjach kolejność odwrotna ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stoi 8)

Od wyładunku z samochodu do spojrzenia w niebo - w dzień na Słonko :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do szybkosci rozstawiania, to jakis czas temu mialem pokaz z 10 calowym orionem ( ten co byl na zlocie) i nawet lornetka ze statywem ma problem w zmieszczeniu sie w czasie. Oczywiscie newton bez potrzeby kolimacji. 10 cali newton wchodzi na styk na moja tylna kanape z podstawa. Natomiast wziac podstawe(dodatkowo w podstawe wrzucony stolek) w jedna reke i tube w druga w pokrowcu to juz hardkor. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

STC 11" w wizualu Marku jest Lepsze niż Newton 10" - zapewniam Cię, przyjedź na marcowy zlot a się przekonasz, więcej nim obserwuję niż focę. 8)

Co do wieszania betoniarki 11" na HEQ5 to paranoja również i moim zdaniem, choć są tacy, którzy to z wielkim powodzeniem czynią - przedłużając pręt przeciwwagi ???

Przelicz sobie ogniskową gdy do betoniarki założysz Barlowa choć x 2 a awikowanie 10" Newtonem ,,z ręki" to dopiero hardcore ;)

Czuję się zaproszony Jacek i chętnie osobiście to oblukam.

Pogadamy z Patrykiem. Oboje wpadniemy do Zatomia. ;-)

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)