Skocz do zawartości

Szczecińskie spotkania pod gwiazdami


Alien

Rekomendowane odpowiedzi

Około czerwca szukałem tego sklepu dwa dni z rzędu. Pojechałem pod adres z internetu i nic, wróciłem do domu, upewniłem się, sparwdziłem na allegro, że działają i znów nie znalazłem ;-D

Wtedy tam były jakieś rusztowania, ale.. No właśnie ale, pojadę sprawdzić w przyszłym tygodniu raz jeszcze.

PTMA o. Szczecin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy wiecie, ale 26.11 (wtorek) ok 6tej rano bedzie mozna obserwowac koniunkcje merkurego z saturnem.

maja byc podobno widoczne w jednym okularze.

czy gdyby byla w miare pogoda, czy ktos by sie wybral 'przed praca'?

dodatkowo czy znacie jakiejs miejsce gdzie dobrze widac kierunek wschodni? tak od samego horyzontu najlepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy wiecie, ale 26.11 (wtorek) ok 6tej rano bedzie mozna obserwowac koniunkcje merkurego z saturnem.

maja byc podobno widoczne w jednym okularze.

czy gdyby byla w miare pogoda, czy ktos by sie wybral 'przed praca'?

dodatkowo czy znacie jakiejs miejsce gdzie dobrze widac kierunek wschodni? tak od samego horyzontu najlepiej.

Na Wałach Chrobrego wschodni horyzont widać nieżle. Pamiętasz nasze spotkanie na Wałach podczas obserwacji tranzytu Wenus ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plan na koniunkcję niezły, Wały Chrobrego do bliższych od DS obiektów na wschodzie doskonałe. Komunikacyjnie i biorąc pod uwagę, że

patrząc z kierunkiem nurtu po prawej stronie Odry czy Regalicy jest stare rozlewisko, nisko względem wyniesionych poziomów Wałów.

 

Pogodę obserwuję uważnie, szczególnie prognozy z niedzieli na poniedziałek. Wydają się możliwie przyzwoite.

 

PS. Zielu, my się chyba jeszcze nie spotkaliśmy na obserwacjach ( może za to przypadkowo na zakupach w którymś z pomorzańskich marketów ;)  )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda moze zaskoczyc.

Dzis w nocy ok 3-4tej bylo widac ksiezyc, jowisza i spory kawalek nieba, pomimo braku prognozy.

Ja sie wybiore jutro ok 5 na waly tak na wszelki wypadek, gdyby we wtorek mialo kompletnie nie byc pogody.

 

Chetnych do przylaczenia sie zapraszam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wczorajszych obserwacjach, rejestracji szerokiego kadru, godzinie snu i dzisiejszej tyrce

to nawet jakby wybuchły 3 supernowe na raz to odsypiam.

Chyba że wybuchnie Betelgeza, wtedy dajcie koledzy znać poproszę, auto mam jeszcze nierozpakowane :P

 

Wszystkie prognozy na 24h przed wskazują na jutrzejsze warunki. Do weryfikacji na bieżąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może małe info co do dzisiejszego poranka:

 

- Pogoda bajeczna. jednak minimalnie przeszkadzał bardzo jasny wciąż księżyc.

 

- zdjęcia komety... jakie są każdy widzi. niestety - kuleje u mnie wciąż element przygotowania sprzętu zawczasu, a na miejscu brak umiejętności precyzyjnego wyregulowania statywu.

   Przekłada się to niestety na brak punktowych gwiazd przy czasach naświetlania przekraczających 5-10s

 

- Dziś rano planety Saturn i Merkury można już było uchwycić w jednym kadrze ( 1000D i newton 150x750) niestety tutaj zdjęcia nie zaprezentuję :'( mimo bardzo dobrej widoczności planet z rosowa nie udało mi się poprawnie wyostrzyć teleskopu. niestety.

 

Jutro z samego rana najprawdopodobniej wybiorę się na pola obok mojego domu. tam będę mógł uchwycić moment koniunkcji planet  tuż nad miastem. jeśli starczy mi cierpliwości do focusera i czasu przed pracą to może zaowocuje to jakąś fajną fotką.

 

 

A na koniec sucha, nieprzetworzona klatka z kometą i M63 w roli głównej:

post-910-0-94449700-1385410743_thumb.jpg

EDIT:

Canon 1000D, SW 150/750, 60s, iso 1600

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może małe info co do dzisiejszego poranka:

 

- Pogoda bajeczna. jednak minimalnie przeszkadzał bardzo jasny wciąż księżyc.

 

- zdjęcia komety... jakie są każdy widzi. niestety - kuleje u mnie wciąż element przygotowania sprzętu zawczasu, a na miejscu brak umiejętności precyzyjnego wyregulowania statywu.

   Przekłada się to niestety na brak punktowych gwiazd przy czasach naświetlania przekraczających 5-10s

 

- Dziś rano planety Saturn i Merkury można już było uchwycić w jednym kadrze ( 1000D i newton 150x750) niestety tutaj zdjęcia nie zaprezentuję :'( mimo bardzo dobrej widoczności planet z rosowa nie udało mi się poprawnie wyostrzyć teleskopu. niestety.

 

Jutro z samego rana najprawdopodobniej wybiorę się na pola obok mojego domu. tam będę mógł uchwycić moment koniunkcji planet  tuż nad miastem. jeśli starczy mi cierpliwości do focusera i czasu przed pracą to może zaowocuje to jakąś fajną fotką.

 

 

A na koniec sucha, nieprzetworzona klatka z kometą i M63 w roli głównej:

attachicon.gifIMG_0011.JPG

Zielu, upolowałeś, gratulacje. Obcy ( bliski nam :) ) Cię namówił. I super. A wiesz, że widziałem jak katasz precyzyjnie na maszynie?

Musisz zapodać namiary na tę łączkę na rzeszowszczyźnie. Może w szerszym gronie. Hello Szczecin!

Edit: chwyciłeś ją za warkocz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)