Skocz do zawartości

Astrokrzesło


DarX86

Rekomendowane odpowiedzi

Wcześniej do obserwacji przez moje 10" idealne dla mnie było zwykłe krzesło. Lecz po zakupie platformy paralaktycznej to się zmieniło, choć nie wiem jak bardzo bym się prężył to i tak obiekty wysoko położone nie jestem w stanie z krzesła obserwować.

A na stojąco też nie pasuje bo wtedy znów wyciąg jest jeszcze dużo za nisko jak dla mnie.



W związku z tym podczas ostatniego pochmurnego okresu postanowiłem zrobić sobie astrokrzesło. Jeszcze nie jest całkiem dokończone ale efekty mojej pracy prezentuję na zdjęciach.

Co najważniejsze regulacja wysokości siedziska wynosi od 45cm do max 95 cm. Równie ważne jest to że krzesło mnie utrzymuje. Ale pierwszy raz sadzając te 120kg, zachowałem się dość asekuracyjnie jednak nie potrzebnie się obawiałem;)

post-1211-0-97363300-1392190765_thumb.jp

post-1211-0-41452900-1392190815_thumb.jp

post-1211-0-29153100-1392190889_thumb.jp

post-1211-0-41947500-1392190912_thumb.jp

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę napisać, że krzesło ciekawe, ale w sumie zastanawia mnie jak będzie się sprawdzać warunkach zimowych, na terenie pagórkowatym gdzie teren jest krzywy, w sumie miałem montaż Dobsona, kiedy postawiłem na śniegu, co odśnieżyłem sobie plac teleskop sam uciekał ode mnie jak by się mnie bał :D , to samo może być tego typu z krzesłem, jeśli chodzi o pracę i wykonanie krzesła to ja jestem pod wrażeniem, i napiszę z ręką na sercu ja nie mam takich zdolności do strugania robienia z drzewa, czego kolwiek, nasz wielki dar i smykałkę do tego, fajnie, że wykorzystujesz zdolności z drzewa do Astronomii. Które są bardzo potrzebne. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie nie mam takiego pagórkowatego terenu ale zobaczymy jak to będzie. W tym roku taka szyba była że dobsona mogłem za sobą na smyczy ciągnąć;p Dzięki za słowa uznania, tym bardziej że doświadczenia nie mam żadnego w pracy z drewnem, to mój pierwszy taki projekt;) Nie liczę stoliczka rozkładanego ale tamto to była bułka z masłem. 

 

 

Regulacja wysokości to pomysł z krzeseł dostępnych w sklepach astronomicznych tyle że tam takie krzesło kosztuje chyba ponad 600zł  :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prezentuje się całkiem, całkiem.

Wspomniałeś, że w sklepie krzesło z regulacją wysokości kosztuje około 600zł. A twoje??? domniemam, że materiał mógł kosztować 100-150zł i włożona praca. Tu nie mam pojęcia ile czasu trzeba spędzić aby takie cudo powstało. 10-15h??

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prezentuje się całkiem, całkiem.

Wspomniałeś, że w sklepie krzesło z regulacją wysokości kosztuje około 600zł. A twoje??? domniemam, że materiał mógł kosztować 100-150zł i włożona praca. Tu nie mam pojęcia ile czasu trzeba spędzić aby takie cudo powstało. 10-15h??

Już o tym pisałem gdzieś na FA, to jest krzesło na Allegro pod tytułem krzesło do prasowania, które z przesyłką nowe waha się od 100 do 140 zł

post-476-0-16102800-1392199977_thumb.jpg

A to takie samo w sklepach astro za .... http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_64&products_id=374&lunety=Krzes%B3o_o_regulowanej_wysoko%B6ci_metalowe_sk%B3adane

Jest identyczne.

Kolega DarX86 odwalił kawał pięknej roboty ale czy koszty produkcji nie są dużo większe ???

Dodam, że jest bardzo wygodne w użytkowaniu i w transporcie - długo użytkowałem - piszę więc z autopsji :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już o tym pisałem gdzieś na FA, to jest krzesło na Allegro pod tytułem krzesło do prasowania, które z przesyłką nowe waha się od 100 do 140 zł

attachicon.gifKrzesło.jpg

A to takie samo w sklepach astro za .... http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_64&products_id=374&lunety=Krzes%B3o_o_regulowanej_wysoko%B6ci_metalowe_sk%B3adane

Jest identyczne.

Kolega DarX86 odwalił kawał pięknej roboty ale czy koszty produkcji nie są dużo większe ???

Dodam, że jest bardzo wygodne w użytkowaniu i w transporcie - długo użytkowałem - piszę więc z autopsji :)

Nie wiem od czego zacząć :)

Była mowa o kosztach więc wymienię tak na oko bo nie pamiętam dokładnie:

Materiał czyli drewno, no cóż leży sobie pod dachem:) więc jest to darmowe. Główna część nośna wycięta z dechy grubości 3,5cm, reszta elementów ze zwykłej deski 2,5cm.

Więc teraz koszty jakie poniosłem:

-zakup śrub i nakrętek motylkowych, podkładek, kilku wkrętów i łączników(tych blaszek do łączenia nie wiem jak się fachowo nazywają) <15zł

-piłka do wyrzynarki ok 5zł

-tarcza ścierna listkowa 2szt do szlifierki 6zł

I to by było na tyle:) a nie przepraszam kupiłem jeszcze impregnat do drewna za 10zł :)

Razem 36zł.

 

Reszta to już tylko czas poświęcony na pracę. Ale biorąc pod uwagę że czasu wolnego dużo więc nie przeliczam tego na kasę. A poza tym dla mnie to była sama przyjemność zdobywać nowe doświadczenie w zabawie z drewnem.

Do tego dochodzi jeszcze satysfakcja z własnego dzieła;)

 

Nie umiem powiedzieć ile czasu poświęciłem na wykonanie. Jest to moja pierwsza taka praca z drewnem więc też trochę czasu było poświęcone na poprawki oraz na myślenie co, jak i w jakim wymiarze ma być wykonane. 

 

Jacek ma rację dużo prościej kupić właśnie krzesło do prasowania, a nie jest to duży koszt. Jednak to co się czuje po wykonaniu dobrej roboty to jest coś czego nie poczuje się odbierając paczkę od kuriera:) Zresztą na  pewno wielu z Was to czuło tworząc własne ATM-y nawet jeśli koszt wykonania zrównałby się z kosztem zakupu "gotowca". :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza. Mi chodziło bardziej o taką wycenę wartości tego krzesła. Powiedzmy Robisz takie krzesło dla mnie. Ile by ono mnie kosztowało? Musiał bym zapłacić za CAŁY MATERIAŁ i za TWOJĄ PRACĘ. I tu cena krzesła drastycznie by wzrosła.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim wypadku bym się z tobą zgodził:) raczej nie udałoby mi się zejść do ceny tego krzesła podanego przez Jacka.   Do tych kosztów co wymieniłem doszłaby głównie robocizna. Jeśli miałbym je wycenić to bym powiedział ok 180zł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dar - abyś mnie źle nie zrozumiał - pookreślam - Piękna Robota - sam często ateemuję :)

A jaka satysfakcja jak coś porządnie wyjdzie 8)

Niemniej do tych 36 zł, które wyliczyłeś (dodam, że nie u każdego leży wysuszone drewienko ;)) bezwzględnie trzeba doliczyć Twoją ciężką pracę - jest zapewne bezcenna, bo wyszło Ci cacko. Jednak za Wyborczą zacytuję, że średnia stawka godzinowa pracownika fizycznego w PL jest oceniana na 17,1 zł.

Podejrzewam, że na wykonanie poświeciłeś minimum 10 godzin. prosty rachunek dla Szymka: 36 zł materiały + 171 zł praca + drewno ??  = ..........

Jednak gdy nie mam nic oprócz szczerych chęci to wolę krzesło do prasowania :D

Dar - jeszcze raz napiszę - KRZESŁO JEST SUPER 8) 8)

 

P.S. O prawie identycznie wyceniliśmy pracę :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)