Skocz do zawartości

Pierwszy Teleskop czyli temat jak zwykle..


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, pierw o mnie.. nie dawno zacząłem interesować się niebem, teraz je obecnie poznaję. Gwiazdy zawsze mnie ciekawiły.. :)

Dobra mam 19 lat, uzbierałem dosyć sporą sumkę, dla mnie to b. dużo dlatego nie chcę żeby poszło to na zły wydatek..

Mam 1500 zł, na teleskop ale z tego co widziałem to osobno do większości trzeba dokupić okulary powiększające, gdzie tu jeden kosztuje od 200 zł w górę..

no więc znalazłem jeden ciekawy teleskop którym jest Synta Skywatcher 10"

rozumiem im więcej X" tym lepszy obraz, daje bardziej dokładniejszy bo ma większe zwierciadło, lustro.. więc szukam największych rozmiarów on rozmairy zwierciadła 250 mm. Przy innych teleskopach, za te pieniądze nic takiego nie znalazłem tak czy więc opłaca mi się zakup ;

http://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-10-pyrex,d735.html  (mam ofertę za 1500 zł z okularem)

tego teleskopu czy radzicie coś innego?

 

Zależy mi na tym bym mógł wystarczająco rozwinąć swoją pasję i w nie dalekiej przyszłości nie wydawać na sprzęt który już mamy  oprócz okularów, filtrów etc..

Nie znam się, żeby wiedzieć do czego mi będzie potrzebny ten sprzęt, chcę mieć maksimum radośći z obserwowania, chcę obserwować wszystko.

od planetoid do galaktyk, chmur kosmicznych :).

 

Może coś doradzicie, może być używka myślę że używane teleskopy to zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy.

 

Przepraszam rozpędziłęm się ^^

Mieszkam w Kargowej, jest to małe miasteczko obok Sulechowa.

Niebo mam przejrzyste, zanieczyszczenie światłem jest naprawdę małe.

Co do obserwacji, będę obserwował albo z podwórka, albo mogę się przemieszczać na łąki i tego typu polne drogi gdzie nie ma, prawie w ogóle światła.

Na kostrukcji teleskopu się nie znam, więc nie wiem jaka mnie interesuje, chcę oglądać wszystko zaczynająć od układu słonecznego po głęboki kosmos..

granice koło 1500 zł.

 

Pozdrawiam, 

     Dzikus!

Lornetka DO Silver III 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Może coś doradzicie, może być używka myślę że używane teleskopy to zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy.

 

Pozdrawiam, 

     Dzikus!

Szanowny Kolego - Witamy na Forum Astronomicznym i prosimy - przeczytaj TO :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz piękną tubkę, przez którą gdy poznasz niebo zobaczysz niejeden do tej pory niewidzialny obiekt :) http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3797-sky-watcher-dobson-8-okulary/

Lub większa rurka http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=29356

A gdy zapragniesz coś większego nie stracisz na wymianie. jeden z lepszych instrumentów do obserwacji w Twoich warunkach 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie wleciałem na tą samą aukcję, czyli brać się za nią ;). Dobra dziękuje! :D

Acha macie pomysł jak wysłać taki teleskop bez oryginalnego pudełka przesyłką kurierską, żeby nic się nie stało.. ? nie roztroił się jakoś czy takie tam?

Nie rozkalibrował :P Już nie długo pierwsza obserwacja ^^

Lornetka DO Silver III 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie 10" w Twoich warunkach i możliwościach! 8" jest fajne, ale będziesz chciał więcej, a oferta którą podlinkował Jacek do 8" jest... mało korzystna ;) Sam ostatnio sprzedałem rozsuwaną 10" za jakieś 1300 czy 1400zł.

  • Like 1

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A cha macie pomysł jak wysłać taki teleskop bez oryginalnego pudełka przesyłką kurierską, żeby nic się nie stało..

Dobrze zapakować, napisać szkło, standardowa przesyłka jest ubezpieczona na 5000 zł - Kurier przyjeżdża pod dom sprzedawcy na drugi dzień teleskop u kupującego.

Tak maja wszyscy DHL, UPS itd. przesyłka to około 45 zł.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało znaną zaletą 10'' Sky Watchera jest to, że i tak 8'' calowy jedną z cześci ma równie ciężką jak cięższa z części 10''.

Innymi słowy przenoszenie (po kawałku) wymaga takich samych mięśni. 10'' to większa zdolność rozdzielcza, czyli,

przy takim samym powiększeniu zobaczysz nieco więcej drobnych detali (kreseczek czy punkcików).

 

Jeżel frajda z oglądania dajmy na to planety (czy kawałka Księżyca) jest proporcjonalna do rozmiaru (pola) w naszym polu widzenia (przez telekop)

to uzysk estetetyczny decyzji na 10'' zamiast na 8'' - albo raczej proporcja uzysku estetetycznego - będzie jak

 

100 : 64

 

(maksymalne użyteczne powiększenie rośnie liniowo wraz z aperturą(średnicą) czyli maksymalna "użyteczna" pozorna powierzchnia obiektu rośnie :    

10x10x...     kontra 8x8x...  ).

 

Pozdrawiam

p.s.

Dla tych (zwierciadlanych) teleskopów max power = 1.6 * Średnica [w mm]

Aczolwiek, z wielu względów optycznych i innych,  nie trzeba aż takich powerów ustawiać żeby zobaczyć wszystkie dostepne detale!

Zazwyczaj wystarczy znacząco mniejsze. Wyjątki to np rzadka zabawa - rozbijanie układów podwójnych gwiazd.

p.s.2.

Warto poprosić wysyłającego o staranne poowijanie wszystkiego, i skasowanie pustych przestrzeni w paczce

wpychając w nie byle co (np zmięty papier gazetowy).

Dobre sklepy - np Teleskopy.pl czy DeltaOptical.pl robi tak sama styropianowymi klueczkami_itp  - z zasady - więc jej nie trzeba!

Swego czasu zamówiłem i zapłaciłem mtransferem w DeltaOptical teleskop na niespodziewany{sic!} prezent dla znajomej i jej męża

w zachodnich Niemczech i doszedł OK.  SK 70/500 AZ2 :)  Przez telefon ściemniłem ją, że to jakieś "szkło" żeby przyjęła przesyłkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie Kolego Virczku. Zakup teleskopu to ważna decyzja. Oczywiście 10" to na początek dużo, ale moim zdaniem za dużo. Zacznij od nauki, rozpoznania obiektów, DS, planet, Księżyca, Słońca. Tania lornetka 8*56 na początek. Dla nauki. Rozpoznasz Niebo. Do tego podręczniki, Nasze forum, zdjęcia i serwisy astro. Proszę, nie zaczynaj od zakupu teleskopu, Jeszcze nie wiesz co Cię zachwyci. Teoria-podręczniki, przegląd nieba-lornetka, dopiero później wybór teleskopu. Będzie to decyzja poparta Twoim Wyborem. Sam teleskop to artefakt, sprzęt, narzędzie, zbyt drogie gdy nie wykorzystasz jego możliwości. Poczytaj, sprawdź, pooglądaj przez lornetkę i wówczas zdecyduj. Wydać określoną kwotę jest bardzo łatwo. Znam "nowych", którzy kupili 8",10", goto i wielkie rozczarowanie. Potemi teleskop słoneczny i zostali "Słonecznikami" . Astro to wbrew pozorom to specjalizacja. Ja uwielbiam Słoneczko, ale zrozumiałem to po 38 latach obserwacji. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie Kolego Virczku. Zakup teleskopu to ważna decyzja. Oczywiście 10" to na początek dużo, ale moim zdaniem za dużo. Zacznij od nauki,

Tak - to co napisał Kolega jest bardzo ważne - trzeba wiedzieć gdzie piękne niebo swoje skarby ukrywa :)

Proponuję te wątki w zielonym kolorze  http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/82-uczymy-sie-nieba/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę, że 10" to za dużo na początek. Sam kupiłem 10" jako pierwszy prawdziwy teleskop (wcześniej miałem 60/700, więc zabawka za 200 zł)... Fakt, że jest to już pokaźnych rozmiarów sprzęt, do którego znajomość nieba to podstawa i bez tego się nie obędzie. Ale wiedzę można zdobywać z czasem, dzięki mojemu 10 calowemu teleskopowi, poznawałem i wciąż poznaje bezkres naszego wszechświata, więc śmiało bym go polecił, ale tylko osobie, która wie czego chce  :)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę, że 10" to za dużo na początek. Sam kupiłem 10" jako pierwszy prawdziwy teleskop (wcześniej miałem 60/700, więc zabawka za 200 zł)... Fakt, że jest to już pokaźnych rozmiarów sprzęt, do którego znajomość nieba to podstawa i bez tego się nie obędzie. Ale wiedzę można zdobywać z czasem, dzięki mojemu 10 calowemu teleskopowi, poznawałem i wciąż poznaje bezkres naszego wszechświata, więc śmiało bym go polecił, ale tylko osobie, która wie czego chce  :)

O tym właśnie pisałem. Gdy wiesz czego chcesz, gdy wiesz co obserwować, to mozliwe, że 10" to za mało lub niepotrzeby problem. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Virczek.

 

Do tego co napisali koledzy dołożę od siebie tylko tyle, że pięknym zestawem obserwacyjnym był by teleskop  SW 10" i do tego lornetka. Pisałeś, że poznajesz gwiazdozbiory. W szerokim polu lornetki zobaczysz ich piękno a poszczególne obiekty podziwiasz przez teleskopik. Nie zniechęcając Cię, wydaje mi się, że będzie ci ciężko poruszać się po nieboskłonie przy dużym powiększeniu. Ja z racji tego, że wizualem zajmuję się od święta mam z tym nieraz problemy. W związku z tym proponuję Ci pomyśleć również o zakupie lornetki. Co by nie było uważam, że ta 10" jest jak najbardziej na miejscu dla Ciebie.

 

Pzdr

Szymon

  • Like 2

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę tutaj dobrą atmosferę ^^ będę miał kogo się pytać na tym forum o gwiazdy i niebo.  Co idzie zobaczyć z lornetki? I mam pytanie jak robicie te zdjęcia które nei którym tak fajnie wychodzą.. poprostu przykładacie aparat tam gdzie patrzycie  i pstrykacie?

Myślę że nie ma sensu kupować gorszego sprzęt uw moim przypadku, jestem człowiekiem  którego coś zainteresuje to tak szybko nie rezygnuje.. aktualnie w ten świat nocnego nieba natknąłem ucząc się z fizyki i myślę że to będzie dobre hobby, spokój. Można nawet oglądać gwiazdy łowiąc ryby przy jeziorze a jest to naprawdę ciekawe.. ^^ Żyć nie umierać ;)

 

Słońce, jak się ogląda słońce? Przez co?

Lornetka DO Silver III 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę tutaj dobrą atmosferę ^^ będę miał kogo się pytać na tym forum o gwiazdy i niebo.  Co idzie zobaczyć z lornetki? I mam pytanie jak robicie te zdjęcia które nei którym tak fajnie wychodzą.. po prostu przykładacie aparat tam gdzie patrzycie  i pstrykacie?

 

Aby rozwikłać te wątpliwości musisz:

1. Poczytać tu : http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/82-uczymy-sie-nieba/ - jest tam napisane jak szukać i za pomocą czego.

2. Przeczytać pierwszą pracę w pdf - Od laika ... http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/1862-tutoriale-do-astro-fotografii-dso-i-us/

3. Na chmurwne dni proponuję niebo w domu http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3337-stellarium-dodatki/  http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/13-stellarium/

 

4. Od tego powinienem zacząć - żeby zrozumieć podstawowe pojęcia, dlaczego raz szukać obiektu tam a kiedy indziej gdzie indziej, jak określić gdzie co widziałem itp. bezwzględnie pobierz sobie tę pracę http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3034-podstawy-astronomii/

830 osób ją pobrało i zapewne nie żałują 8)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę tutaj dobrą atmosferę ^^ będę miał kogo się pytać na tym forum o gwiazdy i niebo.  Co idzie zobaczyć z lornetki? I mam pytanie jak robicie te zdjęcia które nei którym tak fajnie wychodzą.. poprostu przykładacie aparat tam gdzie patrzycie  i pstrykacie?

Myślę że nie ma sensu kupować gorszego sprzęt uw moim przypadku, jestem człowiekiem  którego coś zainteresuje to tak szybko nie rezygnuje.. aktualnie w ten świat nocnego nieba natknąłem ucząc się z fizyki i myślę że to będzie dobre hobby, spokój. Można nawet oglądać gwiazdy łowiąc ryby przy jeziorze a jest to naprawdę ciekawe.. ^^ Żyć nie umierać ;)

 

Słońce, jak się ogląda słońce? Przez co?

Jeżeli Poważnie chcesz podejść do tematu astronomii-amatorskiej zaproponuję Ci udział w Zlocie. To już w marcu. Może do tej pory wstrzymał byś się z zakupem. Na zlocie polukał byś przez różny sprzęt i zobaczył jak to wszystko wygląda. Na prawdę DUŻO się można nauczyć i dowiedzieć.

 

Tu masz link do marcowego zlotu:

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3928-viii-zlot-w-zatomiu-na-skroty/

 

A tu krótkie recenzje ubiegłych zlotów.

http://astrofotografiaszymon.blogspot.com/p/zloty.html

 

 

 

Pozostawiam do przemyślenia.

 

Szymon

  • Like 4

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli Poważnie chcesz podejść do tematu astronomii-amatorskiej zaproponuję Ci udział w Zlocie. To już w marcu. Może do tej pory wstrzymał byś się z zakupem.

Dokładnie jak Szymon napisał najlepiej pojechać na zlot, a przez ten miesiąc możesz skontaktować się z ludźmi w Twojej okolicy i z nimi polukać lub choć uzyskać podstawowe informacje. Żadne czytanie opinii ludzi, słuchanie ich rad nie zastąpi poznania sprzętu osobiście, tym bardziej że zakup to dopiero początek :P

 

Pozdrawiam Rafał

TS, SW, S-Big, Canon, Nikon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie....

ja też własnie zaczynam dopiero obserwacje nieba ...

od dawna sie tym interesuje i wczoraj dorwałem od kolegi teleskop ( chyba:)) Opticon 76f900eq

Czytałem troche e sieci na temat tego sprzętu i powiem szczerze ze zdania są podzielone i cięzko okreslic jak jest faktycznie ...

moje pytanie brzmi...co na tym sprzęcie mogę sobie na wstępie mojego hobby pooglądać..?

 Interesują mnie planety naszego układu słonecznego z naszą gwiazdą oraz nasz satelita ziemski...

Mieszkam po srodku województwa Lubuskiego...Kożuchów....do Kolegi z Kargowej mam blisko..:)

 

W sieci znalazłem online mape nieba ale na tej mapie znowu są przedstawione gwiazdozbiory jednak nie ma informacji gdzie w danym momencie znajduja sie planety..z obecnej informacji wynika ze widoczny jest Jupiter 

Jestem amatorem i dopiero poznaje  wszystko powoli...przepraszam za kłopot...pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj dokładnie ten wątek od początku a znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania - korzystaj z linków, które zostały zamieszczone - wszystko znajdziesz tu na FA :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W sieci znalazłem online mape nieba ale na tej mapie znowu są przedstawione gwiazdozbiory jednak nie ma informacji gdzie w danym momencie znajduja sie planety..z obecnej informacji wynika ze widoczny jest Jupiter 

 

Może ten program pomoże Ci zorientować się czego, gdzie szukać...

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3337-stellarium-dodatki/?hl=%2Bstellarium+%2Bdodatki

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walki rycerskie w Kożuchowie :D:D  byłem tam, uważam że woj. lubuskie ogólnie jest dobrze zaciemnione i przyjazne z przyrodą jest dużo miejsc do oglądania gwiazd.. Samymi oczami zawsze miałem frajdę teraz jak dorwę ładną pogodę to biorę lornetkę i lece, a nie długo już teleskop.. :)

Poczytałem już trochę jak narazie ciężkie trochę do ogarnięcia jest ten niebieski równik, południk cała siatka nieba. Ma ktoś jakiś prosty sposób żeby się w tym połapać najlepiej z obrazkami? 

 

Chyba jednak nie wytryzmam do tego zjazdu.. i tak kupię teleskop przed ^^ Wiecie ciekawość wygrywa, nie wiem czy to dobrze czy źle, ale jest to już któreś moje zajęcie z koleji gdzie ludzie preferują mi żebym się wstrzymał a ja dalej swoje.. ale jak narazie źle na tym nie wyszedłem :).

Lornetka DO Silver III 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra mam już.. Dzięki wielkie za pomoc ^^ I tak to spory hardcor zczaiłem że gwiazda polarna na azmucie 0" i Jowisz na wysokości 50" ale dalej nie weim jak określacie dokłądne współrzedne skoro na niebie nie ma tej siatki.. patrzycie na gwiazdy mniej więcej i wyczytujecie z programu mnie jwięcej gdzie to jest?

Lornetka DO Silver III 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dalej nie weim jak określacie dokłądne współrzedne skoro na niebie nie ma tej siatki.. patrzycie na gwiazdy mniej więcej i wyczytujecie z programu mnie jwięcej gdzie to jest?

Tu przydaje się znajomość gwiazdozbiorów i momenty ich widoczności w ciągu roku ... Dobrym rozwiązaniem jest zakup obrotowej mapy nieba, bardzo pomocna do nauki gwiazdozbiorów :)

I nie wiem o co Ci chodzi o ustalanie współrzędnych na niebie? Może chodzi Ci o odległości na niebie np. od gwiazdy do gwiazdy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawa to znajomość gwiazdozbiorów, jak tego nie opanujesz to w zasadzie nic nie znajdziesz. Efemerydy podają różne dane jak jasność obiektu, współrzędne jak i w którym gwiazdozbiorze się dany obiekt znajduje. 

Albo odpalam Stellarium wyszukuje Jowisza i patrze w jakim gwiazdozbiorze się znajduje. A znając układ gwiazd w gwiazdozbiorze, cech szczególnych Jowisza  na pamięć od razu znajdujemy obiekt. Jak w szkole najpierw alfabet potem uczymy się czytać.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się przyznam jak znajduję US obiekty... Wiem gdzie jest gwiazda polarna... patrzę w stellarium gdzie jest planeta której szukam.... i patrze w tym samym kierunku na dworze szukając po najjaśniejszych gwiazdach (gwiazdozbiorach). Zawsze trafiam. ;)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam temat, jakby co cały czas się interesuje czytam, i przetwarzam ^^

Dobra, Sky watcher 10 pyrex zwineli mi :( już nie mogę kupić.. 8" też jest dobry i wystarczy do obserwowania?
 

Teraz pytanie.. bo czekam na dobrą okazję teleskopu, nie mam lornetki na co zwracać uwagę przy lornetce może jakąś polecicie?

Lornetka DO Silver III 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, Sky watcher 10 pyrex zwineli mi :( już nie mogę kupić.. 8" też jest dobry i wystarczy do obserwowania?

 

 

8" cali, pod ciemnym niebem też pokaże sporo... poczytaj sobie relacje z obserwacji, na Astronocach, pewnie jakaś ósemka się tam pojawiła  ;). Relacje zobrazują Ci mniej więcej obraz, tego czego możesz się spodziewać :)

 

Teraz pytanie.. bo czekam na dobrą okazję teleskopu, nie mam lornetki na co zwracać uwagę przy lornetce może jakąś polecicie?

Sam zastanawiam się nad lornetką, przeglądając fora natrafiłem na taką http://www.ceneo.pl/1508672 użytkownicy dobrze się o niej wypowiadali, stosunek jakość/cena jest ponoć dobry... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)