Skocz do zawartości

Pierwsza fotka


exec

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :),

to moje pierwsze kroczki w astrofoto i jednocześnie pierwsza fotka. Niestety warunki ostatnio nie rozpieszczają, ale dwa dni temu udało mi się złapać półgodzinną dziurę w chmurach.

Sprzęt: EQ3-2, EOS 1000D, Tokina 300/5,6

Czas: 5x150s plus 2 darki

Bardzo mało materiału, ale warunki (chmury) nie pozwoliły na więcej.

Dołączona grafika

Szału nie ma, ale mimo wszystko proszę o konstruktywną krytykę - chciałbym się dowiedzieć co muszę poprawić(oprócz tego, że muszę dozbierać materiału, żeby nie było tyle szumu...).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

Troszku zamieszam  :P

Czy temat "pierwsza fotka" oznacza Twoja naprawdę pierwszą fotkę jakiegoś obiektu na nocnym niebie czy pierwszą fotkę e'M'ki?

p.s. nie mam doświadczenia w fotografowaniu tego typu obiektów ale w porównaniu z pierwszymi fotkami innych fotoamatorów DS jest dobrze a nawet bardzo dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Składałem w DSS po czym podbiłem saturację o 20%. Wiem, że domyślnie DSS miesza jeszcze w ustawieniach luminacji i może tu jest problem ? nie wiem. Ostatnio jeszcze raz podszedłem do tematu M31 i jest nieco lepiej, ale i tak mam trochę problemu z wyciągnięciem kolorów, ale ciągle się uczę obróbki. Niedługo wrzucę nową wersję M31.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać sporo szumu, ale to kwestia zbyt małej ilości klatek. Co do kolorystyki... dobrze wiem (sam fotografuję EOS-em 350D) ile człowiek musi się nagimnastykować, żeby wyciągnąć Canonem kolory delikatnych struktur:)

Ale i tak jak na pierwszą fotę to jest fajnie:)

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest już coraz lepiej,ale zdecydowanie brakuje materiału ;)

Mam nadzieję,że się nie pogniewasz,ale chciałbym porównać moją M31 zrobioną EOS 300d unmod.20x300s ISO 800 obiektywem Tair S3 @5,6/300.

Kolorami pobawił się kolega JaLe.

Dołączona grafika

N200/1000 DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

exec nie wiem czemu ale podczas obróbki ucieka Ci kolor ? Bawiłem się twoim tiff-em i nie dało rady wyjsc z kolorem robi się takie szarawe ;). Napisz jak i czym składasz i z jakimi opcjami zapisujesz surowego stacka do obróbki ?

Jarek C-n trochę tło za jasne ale jest git :)

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tak: fotki składam w DSS na standardowych ustawieniach. Po złożeniu jeszcze w DSS podbijam saturację o 20% plus jeszcze delikatnie w ustawieniach luminacji zmieniam ustawienia darkness i midtones, żeby obiekt delikatnie wyciągnąć. Potem zapisuje i reszta obróbki w PS -> krzywe + poziomy, ew odszumianie, wyostrzanie, podbijanie nasycenia, ewentualnie kontrastu itp. Acha - używam jeszcze gradient exterminatora. No i to właściwie wszystko co robie(i co potrafie robić) w PS.

Co zrobić, żeby mieć kolory jak na zdjęciu Jarka - nie mam pojęcia, chociaż bardzo bym chciał takie kolory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój drugi materiał (ostatnia fotka), która również jest jakby jednokolorowa... nie obrabiałem jej w DSS - zapisałem od razu po złożeniu i robiłem tylko w PS. Jest lepiej - kolorów jest więcej. Jeszcze tylko muszę popracować nad moimi umiejętnościami obróbki. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

exec,ja również składam materiał w DSS,ale prócz saturacji na 20% nic więcej nie ruszam.

Kiedy ruszałem RGB,za nic nie potrafiłem w PS wyjść z kolorem...Nie wiem czym jest to spowodowane :-\

Spróbuj jeszcze raz poskładać całość w DSS i tylko podbij saturację na 20% i zapodaj TIF'a do ściągnięcia  :)

N200/1000 DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie którzy mówią że w DSS powinno się podbić saturację o 20%, inni że nic po złożeniu nie powinno się ruszać, a jeszcze inni przeprowadzają obróbkę w DSS (ci z zachodu ) w końcu ma specjalny panel. Więc wszystko w rękach osób które eksperymentują i dojdą do ustawień doświadczalnie. Poskładaj jeszcze raz i zapodaj jak pisze  Jarek C-n

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, na szybko złożyłem jeszcze raz w DSS i w opcjach zapisu dałem, żeby nie zapisywał zmian wprowadzonych w DSS do zapisanego pliku. Jeśli nawet fizycznie nie wprowadzimy zmian po złożeniu, DSS i tak domyślnie ma lekko podciągnięty obraz. W każdym razie zaznaczeniu żeby zapisał surowy plik po złożeniu dużo łatwiej było podciągnąć kolory, za to nieco trudniej wyciągało się detale i zewnętrzne warstwy galaktyki. W każdym razie jest lepiej ? wszystko wygląda naturalniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)