Skocz do zawartości

Z lornetką na Marsa (Alam)


_Wojtek_

Rekomendowane odpowiedzi

Cieszę się, że się Wam podobało. Ja cały czas jestem pod ogromnym wrażeniem tych widoków. I mimo, że wyjazd był z założenia skierowany na nurki to powiem z pełnym przekonaniem, że warto by było jechać tylko po to, żeby spędzić kilka godzin pod tamtym niebem. Z powodów o których pisałem na obserwacjach spędziłem bardzo mało czasu ale gdyby nie wyczerpujące zajęcia w ciągu dnia to można by przeznaczyć na astro po kilka ładnych godzin każdej nocy.

Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Relacja super! Przeczytałem jednym tchem. Szkoda, że u nas nie ma takich warunków obserwacyjnych jak tam - pozazdrościć można. Gratuluję

Celestron C8-NGT 200/1000, Sky-Watcher Pro-series MAK 150/1800, Uniwersał 90/900,
lornetka TPL 20x80 GIANT,  30x60,   canon EOS 60D, ALccd 5,  Baader UHC-S; Baader O III
PTMA Katowice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech, dziadzie, mogłeś mówić, że się wybierasz - poleciłbym Ci zerknięcie na region zwany Fałszywą Kometą. Jest tam jedna z najbardziej spektakularnych gromad otwartych - NGC 6231 (szósta co do jasności na niebie!), a tuż obok niej parę innych, również bardzo jasnych - Cr316, Tr24 i NGC 6242.

Tak bardzo zazdroszczę Ci wyjazdu, że musiałem to napisać ;)

I oczywiście, gratuluję pięknej sesji :)

 

A tak poza tym, potwierdziłeś jedną z moich "sięwydawajek" - Messier 24 w lornetce jest jednym z najpiękniejszych widoków, jakie wiszą nad naszymi głowami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałbym głowę, że mówiłem o tym w czasie którejś z wiosennych obserwacji. Ale może nie....

 

Co do tych obiektów, które polecasz to nic straconego. Jeżeli Egipt nie zamknie granic to na pewno się jeszcze tam wybiorę więc będę mógł skorzystać z polecenia :)

Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzuciłem okiem w Stellarium na tę Fałszywą Kometę i bierze mnie cholera, że jej nie widziałem. A może i przez przypadek widziałem ale przy tej masie nowych dla mnie obiektów mogłem nie zwrócić na nią szczególnej uwagi. Ale nic straconego. W sierpniu kolejna wyprawa. Tym razem w miejsce gdzie powinno się udać wyłapać Obłoki Magellana. Więc Strzelec i Skorpion będą jeszcze wyżej :) Marek, jeżeli masz propozycje jakichś fajnych obiektów to czekam na listę. I żeby nie było, że nie mówiłem ;)

Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po niej wróciłem w rejon "czajnika" i wziąłem się za największą gromadę kulistą nieba północnego. M22 znalazłem od razu ale po Omedze Centauri nie rzuciła mnie na kolana.

 

 

A nie mówiłem, że dopiero zaczynam :) Właśnie zobaczyłem jakiego babola walnąłem. Oczywiście, że M22 nie jest największą gromadą nieba północnego ponieważ jest obiektem nieba południowego. Sorki...

Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie mówiłem, że dopiero zaczynam :) Właśnie zobaczyłem jakiego babola walnąłem. Oczywiście, że M22 nie jest największą gromadą nieba północnego ponieważ jest obiektem nieba południowego. Sorki...

To, że inni tego nie wyłapali (a jest tu parę osób przeczulonych na punkcie M22) tylko świadczy o tym, że relację pochłania się w całości i zachłannie.

Mnie od momentu przeczytania aż do teraz skręca z zazdrości. Oczywiście to jest taka zdrowa zazdrość, nienawidzę cię.

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście to jest taka zdrowa zazdrość, nienawidzę cię.

:D

O mało nie zwaliłem się z fotela :lol:

 

A ja stojąc sam na pustyni nawet sobie o Tobie pomyślałem, że fajniej by było razem. No ale nic straconego. Po głowie chodzi mi już zorganizowanie tygodniowego wypadu nurkowo-obserwacyjnego. Szykuj urlop!

Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o kierunki południowe, z coraz większą determinacją zaglądam tutaj:

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2668-a-moze-na-kanary/page-8

 

W wersji minimum biorę lornetki, namiot, śpiwór i książkę kucharską "101 potraw z robaków i suchej trawy" :P

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście Marsa nie jest typowym kurortem takim jak na przykład Sharm. Hotele są tu porozrzucane wzdłuż wybrzeża na przestrzeni stu kilkudziesięciu kilometrów i często są między nimi spore wolne przestrzenie. W Sharmie nawet bym nie próbował obserwować, takie tam zaświetlenie. Natomiast w Marsie da radę nawet z terenu hotelu (jeżeli nie jest za duży i nie ma sąsiedztwa).

 

A jak było.... Przede wszystkim bardzo ciepło. W zasadzie przez cały pobyt wiało (jak to w Marsie) i wiatr skutecznie łagodził upał. Ale jednego dnia powietrze stało i autentycznie było piekielnie gorąco (sprzedawca z jednego ze sklepów twierdził, że było 45 st w cieniu i byliśmy gotowi w to uwierzyć). No ale dzięki temu, że tego dnia nie wiało to nie było fal i można było spokojnie wypłynąć z zatoki na otwarte morze, żeby posnurkować na zewnętrznej rafie. A woda wspaniała - w czasie nurkowań 27 st a przy powierzchni od 27 do 29 st zależnie od pory dnia.

  • Like 1

Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nic straconego. W sierpniu kolejna wyprawa. Tym razem w miejsce gdzie powinno się udać wyłapać Obłoki Magellana. Więc Strzelec i Skorpion będą jeszcze wyżej :) Marek, jeżeli masz propozycje jakichś fajnych obiektów to czekam na listę. I żeby nie było, że nie mówiłem ;)

Dopiero teraz wpadł mi w oko ten post.

Oczywiście, przygotuję dla Ciebie jakąś listę najciekawszych obiektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)