Skocz do zawartości

Konkretne pozycje na pierwszy teleskop


Rekomendowane odpowiedzi

Nie no zgadzam się w zupełności, że fakt iż patrzysz na obiekt oddalony o miliony kilometrów jest już czymś ekstra, tylko boję się że dajmy na to kupię taką nową syntę 8 za 1000 zła tu się okaże że cięzko jowisza i marsza odróżnić od gwiazd. Nie chce go widzieć wielkiego wielkości 1 grosza jest moim marzeniem, ale czy jestem w stanie to osiągnąć z podstawowym wyposażeniem.

No nie przesadzaj....  w Syncie 8 nie odróżnić Marsa I Jowisza od gwiazd to już trzeba być ślepotą...  Widoki w Syncie 8 są już piękne i US i DSO a każdy cal lustra więcej to piękno pięknieje 8) A podstawowe wyposażenie obserwatora zarażonego niebem to oprócz teleskopu dobre okulary i troszkę filtrów przy dużych aperturach.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas obserwacji, kiedy jestem akurat w rodzinnym domu, dzielę się widoczkami z ojcem. I dla niego Jowisz , Mars czy Saturn zawsze są "takie maciupkie...". Spodziewał się że przez teleskop planety będzie widać tak jak nasz Księżyc a te "maciupkie" kuleczki chyba go nieco zawiodły.

No to jak widać zależy indywidualnie od osoby. Gdy pokazałem dziadkom Saturna w powiększeniu x90 w lustrze 114mm na chwiejnym montażyku- byli zachwyceni! Wielki szok, że widać pierścienie :)

A moja mama- wogóle jej to nie ruszało. Więc najlepiej, żebyś się wybrał na zlot, ale myślę, że u Ciebie problemu nie będzie. Z Synty bez problemu wyciagniesz powiększenia rzędu x300, a już na starcie masz x120 :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm ^^ a moglibyście mi napisać mniej więcej co trzeba by było dokupić do podstawowego wyposażenia aby osiągnąć 300x na syncie 8 :)

Okular 3mm będziesz miał 333x

Ludzie co Wy z tym powerem, teleskop to nie mikroskop - proszę - wejdźcie do działu Spotkania Astromiłośników  zobaczcie gdzie najbliżej Koledzy obserwują, umówcie się na spotkanie i popatrzcie jak to wygląda.... Gwarantuję Ci że gdy zobaczysz np. Saturna wielkości ziarnka grochu doznasz szoku jest taki piękny 8) Jeśli takie widoki cię nie satysfakcjonują to nie kupuj teleskopu... Dodaj sobie takie strony do ulubionych i oglądaj do woli ;) http://dso-browser.com/dso/info/NGC/3963

Czemu wszyscy na początek tylko power i power ???? jak najkrótszy okular i jeszcze Barlow najlepiej x5 a później giełda pełna za połowę ceny.....

Na początek Kolego wystarczą Ci zestawowe okularki, oblukasz niebo zobaczysz jak to jest w realu, poczytasz i skompletujesz odpowiednie do wizuala szkiełka.

Najpierw kup i ,,ogarnij" rureczkę - to absolutna podstawa :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto też wspomnieć że nie tylko od teleskopu zależy maksymalne powiększenie. Nasz klimat rzadko kiedy pozwala na obserwacje z powerem powyżej 200x (to przynajmniej moje spostrzeżenia). Co z tego że teleskop pozwala na maksymalne powiększenie 500x skoro przy powerze 250 już wszystko 'pływa' i nie ma ostrości. Ja mam teleskop od niecałego roku (a okazji do obserwacji niestety bardzo mało) i dopiero przedwczoraj - pierwszy raz uświadczyłem rewelacyjnych warunków atmosferycznych. Wyciągnąłem absolutny maks z mojego małego SCT, przywaliłem 290x na Księżyc i widok powalał na kolana :). Ale niestety zazwyczaj kończę na powiększeniach rzędu 100x-150x bo ja wolę mniejsze a ostre obrazy niż na siłę powiększane.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

400x

No tak - Dobsonik, mnie przyszła do głowy 200/1000 na paralaktyku (zboczenie foto zaczyna mi się udzielać) ;)

1000 : 3 = 333,3333333333333333

Czyli Kolego Marku okularek 4mm da Ci powerek 300x :)

Ale poczytaj dobrze co napisałem w poprzednim poscie

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie 4mm bo użyjesz jeden może dwa razy na tok. Lepiej coś co da około 180x 7mm

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego orto trzeba wsadzić oko do środka by dobrze widzieć? Czy tylko mi się zdaje? Acz kolwiek nie jesteś jedynym polecającym ten okular. I cena przystępna.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do planet nie ma nic lepszego niż orciaki,a małe pole i małe ER rekompensuje jakość obrazu.

  • Like 1

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

A jaka jest znacząca różnica pomiędzy długimi tubami z mniejszą średnicą a krótszymi tubami z większą średnicą ? Z tego co wiem szerokość tuby decyduje chyba o ilości zbieranego światła. Nie mylę się ???

Szerokość - średnica obiektywu/lustra decyduje o ilości zebranego światła. Przekłada się to na jakość uzyskanych obrazó. (tak z grubsza bo na jakość składa się dokładność wykonania teleskopu jak i okularu oraz warunki obserwacji jak i położenie obiektu na sferze niebieskiej podczas obserwacji).

Długość nie zawsze mówi ci co kolwiek. Np mały teleskop jakim jest mak ma ogniskową dłuższa niż tuba. Konstrukcja jest również ważna. Ogólnie im szerszy sprzęt tym więcej szczegółów bez względu na konstrukcję. A długość odbierasz do obiektów.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka jest znacząca różnica pomiędzy długimi tubami z mniejszą średnicą a krótszymi tubami z większą średnicą ? Z tego co wiem szerokość tuby decyduje chyba o ilości zbieranego światła. Nie mylę się ???

 

 

Taka jest różnica, że mają różną światłosiłę (stosunek apertury do ogniskowej). Z reguły teleskopy o długich ogniskowych i światłosile w okolicach F/10 poleca się do obserwacji planetarnych (długa ogniskowa pozwala łatwiej uzyskać duże powiększenia, które są tutaj potrzebne), natomiast teleskopy jaśniejsze (np. F/6, F/5) są preferowane do obserwacji szerokich pól, które nie wymagają dużych powerów.

 

Apertura (zwana przez Ciebie "szerokością tuby") to zupełnie inna sprawa. Od średnicy zależy ilość zebranego światła, a co za tym idzie ilość detali jakie zobaczymy. Tutaj reguła jest prosta - większy pokaże więcej.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)