Skocz do zawartości

Opis tuby Sky-Watcher 150/750 z 2? wyciągiem Crayforda


Alien

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Będzie to opis i wrażenia wzrokowe nowej tuby Sky-Watcher 150/750 z 2? wyciągiem Crayforda. Tubę kupiłem zaraz po ukazaniu się na rynku a poprzednią sprzedałem. Dlaczego wybrałem akurat ten teleskop? Ponieważ posiada on wyciąg Crayforda 2? ponadto jest to teleskop do obserwacji obiektów głębokiego kosmosu (galaktyki, mgławice itp.). Jego światłosiła czyni go bardzo dobrym instrumentem do astrofotografii.

Parametry:

System optyczny: reflektor Newtona

- Średnica zwierciadła: 150mm

- Ogniskowa zwierciadła: 750

- Światłosiła: 1:5

- Użyteczne powiększenia: 30 - 300x

- Zdolność rozdzielcza: 0,8"

- Wyciąg okularowy Crayforda 2" z redukcją 1,25"

- Długość tuby optycznej: 675mm

- Waga tuby optycznej 5,5 kg

Wyposażenie

- szukacz: 6x30

- okular 2" 28 mm (brak pogody więc nie wiem co jest wart)

- obejmy

- szyna dovetail

Pierwsze wrażenia:

Po zajrzeniu do środka okazało się, że lustro jest czyste nawet bez śladu kurzu, tubus dobrze wyczerniony. Następnie sprawdziłem kolimację po podróży i okazało się, że ustawienia są właściwe dzięki zastosowaniu śrub kontrujących zwierciadło. Wyciąg chodzi bardzo płynnie i jest w dodatku wyczerniony. Generalnie sprzęt na pierwszy rzut oka bardzo mi się podoba. Minusem jest szukacz 6x30mm według mnie za mały.

Elementy teleskopu:

Tuba - waga tuby według producenta wynosi 5,5kg .Wykonana jest ze zwiniętej blachy. Z tyły znajduje się 6 śrub do kolimacji i skontrowania skolimowanego zwierciadła

Wyciąg - wygląda bardzo solidnie. Chodzi bardzo płynnie, jest wyczerniony i posiada śrubę dociskową, jest oczywiście wyposażony w adapter do okularów 1,25". Minus jest to że trzeba dokupić złączkę fotograficzną do Synty Sky Watchera aby  zastosować korektor komy i to nie daje nam gwarancji ostrzenia z MPCC. Dlatego podjąłem decyzję o zmianie wyciągu nie ma rózy bez kolców.

Szukacz ? według mnie za słaby 6x30mm wymieniłem na 9x50mm

Niedługo opiszę zastosowane modyfikacje w SW 150/750

Daję parę fotek:

post-13-137699789606_thumb.jpg

post-13-137699789616_thumb.jpg

post-13-13769978963_thumb.jpg

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tubę kupiłem zaraz po ukazaniu się na rynku a poprzednią sprzedałem. Dlaczego wybrałem akurat ten teleskop? Ponieważ posiada on wyciąg Crayforda 2? ponadto jest to teleskop do obserwacji obiektów głębokiego kosmosu (galaktyki, mgławice itp.).

(...)

Zastanawia mnie dlaczego właśnie wymieniłeś niebieską tubę na czarną, skoro wyciąg w obu tubach i tak jest do wymiany? ;) Czy mają one jeszcze jakieś inne istotne różnice? Widziałem że są inne śruby kolimacyjne, ale czy samo mocowanie lustra jest takie samo? Zauważyłeś jakieś różnice w trzymaniu kolimacji?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem bo nie chciałem sam bawić się w wymianę wyciągu na 2" ale ten z czarnej nie ostrzy z korektorem komy.

Teraz w międzyczasie wstawiam wręgi usztywniające w Astrokraku i przy okazji wymieniam wyciąg  ;)

Cela z tyłu ma blokadę kolimacyjną w czarnym i lepiej trzyma kolimacje a niebieski ma tylko śruby do kolimacji LG.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w tej tubie wykręciłem niemal wszystko z  wyciągu, aż do srebrnej tulei, kupiłem złączkę

http://www.astrokrak.pl/product_info.php?products_id=325

Dolną krawędź przegwintowałem na gwint z srebrnej tulei ,tak że złączkę wkręcamy bezpośrednio w tuleję i wiecie że ostrzy? ;D

post-2-137699789787_thumb.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla ma jedną wadę - wiatrowrażliwość :D

A czemu tak sądzisz np MaPa robił tym teleskopem takie piękne zdjęcia a różnią się tylko kolorem, wyciągiem i paroma drobiazgami

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=5997

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem bo nie chciałem sam bawić się w wymianę wyciągu na 2" ale ten z czarnej nie ostrzy z korektorem komy.

Czyli, że jak... ognisko za wysoko?.... Kupiłem niedawno tą czarną tubę i nie planowałem wymieniać wyciągu, a korektor  chciałem zastosować do okazjonalnej astrofotografii.

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego wyciągu i korektora trzeba zastosować tą złączkę http://www.astrokrak.pl/product_info.php?cPath=104_69_81&products_id=395 i na maksymalnie schowanym wyciągu u mnie nie ostrzyło.

Przy okazji modernizacji teleskopu zdecydowałem się na wymianę wyciągu, ale jeszcze ci nie powiem na jaki bo go nie przetestowałem i nie chciałbym Cię wprowadzać w błąd ;)

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować u mnie prawdopodobnie zabrakło 5mm  ;) Gdyby nie ta złączka było by OK .

Ja wymieniam na ten http://www.astrokrak.pl/product_info.php?cPath=104_68&products_id=749  taki miał MaPa w wersji niebieskiej i odpada to bzdetna złączka  :D

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzychu  tuba którą posiadasz robiłem zdjęcia z użyciem korektora komy. Starczy przegwintować tą złączkę z AK na gwint srebrnej tulejki Twojego wyciągu!!!

Po co zmieniać wyciąg.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem taki korektor, to Celestron ale ma mały znaczek Baadera  ..spójrz czy to nie jest to zeszlifowanie!

Jak wyczyścisz cały wyciąg i pozostawisz tą srebrną tuleję wejdzie na 100%

Musisz przerobić złączkę t2/eos pod srebrną tuleję!

Zdjęcie robione z korektorem

http://www.astromaniak.pl/download/file.php?id=3875&mode=view/andriusza%20krop.jpg

post-2-137699790233_thumb.jpg

post-2-13769979024_thumb.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak to jest minus!!!..musisz to później robić po zestackowaniu, programowo..ale i tak lepsze niż wymiana wyciągu ???

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszechświat nie ma góry czy dołu... ;)

Nie ma też gromad i mgławic czy galaktyk pod kątem :D

Wiec akurat kąt kadrowania dla mnie mało znaczy. Zawsze dajesz obiekt na środek i jechane!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszechświat nie ma góry czy dołu... ;)

Nie ma też gromad i mgławic czy galaktyk pod kątem :D

Wiec akurat kąt kadrowania dla mnie mało znaczy. Zawsze dajesz obiekt na środek i jechane!

no pod warunkiem ze pod losowym katem obiekt się mieści w kadrze ;) W przypadku canona może aż takiego problemu nie ma, ale choćby przy ST2000, gdzie rozdzielczość jest 1600x1200 - brak możliwości kadrowania to koszmar ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)