Skocz do zawartości

Jaką lornetkę wybrać?


Dungones

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Planuję zakupić jakąś lornetkę do podglądania nocnego nieba. Wcześniej miałem teleskop, ale niemożliwa stała się obserwacja przez niego ze względów gabarytowych.

Jednak nie zniechęciło to mnie i szukam czegoś dalej tym razem mniejszych "wielkościowo". Na sprzęt planuję przeznaczyć 500~700zł (na samą lornetkę). Prosiłbym was o pomoc w dobraniu całego sprzętu. Nie chciałbym sam decydować o takich rzeczach ze względów takich, że moje doświadczenie jest znikome, dlatego wolałbym podyskutować i ostatecznie zdać się na was (byłbym wdzięczny za pomoc). Z tego co czytałem, gdzieś w którymś temacie - często polecany był Nikon 10x50 chyba to ten model http://www.ceneo.pl/nikon-action-ex-10x50-p235256

 

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki do niej statyw? Jestem ciekaw jak jest przez Nią widać Długo już masz tą lornetkę? 

Lornetkę mam od około roku i jestem z niej bardzo zadowolony. Używam jej również na wycieczkach pieszych, bo ten kaliber jest jeszcze jako-tako poręczny. Co do statywu to nie wiem jaki bo ja nie mam.

  • Like 1

GSO 8" DeLuxe, Nikon 10x50 EX,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalna zasada - Jeśli nie kupujesz żurawia to statyw musi być na tyle wysoki by nad głową wisiała głowica ;) . Ja celuję w Manfrotto ok 1,8m ..ale na razie używam goldphoto- któremu po 4 latach użytkowania zaczynają szwankować blokady i nogi się same składają pod wpływem ciężaru . Wynikiem czego poważnie uszkodziłem lornetkę i której mimo naprawy (kiedyś w przyszłości) nie sprzedam za normalną cenę! :-[

Warto więc dołożyć do porządnego statywu!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki do niej statyw? Jestem ciekaw jak jest przez Nią widać Długo już masz tą lornetkę? 

Jeśli chodzi o statywy, to zerknij na ten wątek:

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2105-jakie-macie-statywy-pod-lornetkami/

 

Generalnie wysoki i stabilny statyw to świetna rzecz, ale również kosztowna.

Jeśli budżet Cię ogranicza, zawsze lepiej kupić niższy i stabilny statyw, niż wyższy i gibający się. Po prostu będziesz obserwować na siedząco.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalna zasada - Jeśli nie kupujesz żurawia to statyw musi być na tyle wysoki by nad głową wisiała głowica ;) . Ja celuję w Manfrotto ok 1,8m ..ale na razie używam goldphoto- któremu po 4 latach użytkowania zaczynają szwankować blokady i nogi się same składają pod wpływem ciężaru . Wynikiem czego poważnie uszkodziłem lornetkę i której mimo naprawy (kiedyś w przyszłości) nie sprzedam za normalną cenę! :-[

Warto więc dołożyć do porządnego statywu!

 

 - Czyli ten statyw okazał się być trafiony, czy ostatecznie nie do końca. 4 lata to rozumiem, że jest już kawałek czasu i pewne rzeczy mogą się zacząć dziać, dlatego dopytuję :-)

Myślę, właśnie żeby jednak nie kupić przysłowiowego bubelu aby później nie żałować.

 

Jeśli chodzi o statywy, to zerknij na ten wątek:

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2105-jakie-macie-statywy-pod-lornetkami/

 

Generalnie wysoki i stabilny statyw to świetna rzecz, ale również kosztowna.

Jeśli budżet Cię ogranicza, zawsze lepiej kupić niższy i stabilny statyw, niż wyższy i gibający się. Po prostu będziesz obserwować na siedząco.

- Jeśli chodzi o budżet to myślę na wszystko razem wydać do 1500 zł zatem jeśli uda mi się lornetkę kupić za te blisko 600zł to reszta mogłaby pójść na co innego. Przy okazji dzięki za link na pewno przejrzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024