Skocz do zawartości

Prosta, ale w miarę dokładna mapa Drogi Mlecznej


Neuron

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę źle zrozumiałem kwestię Ramienia Zewnętrznego stąd moja poprzednia odpowiedź taka pomotana,przepraszam.

Jeśli zależy Ci aby treść Twojej Trylogii była zgodna z rzeczywistym stanem owego Ramienia to M79 musisz jednak odpuścić,a jednym z najdalszych tam obiektów jest właśnie zaproponowana przez Kolegę Panasmaras całkiem ładna gromada otwarta NGC 2158.Dalej w kierunku granic galaktyki wyraźnych obiektów tam niestety nie ma.

edit:

Jest jeszcze dalej gromada otwarta NGC 1624 połączona z mgławicą emisyjną tzw.obszarem H II Sharpless 2-212,ale nie jestem pewien czy to jest to same Ramię,za to obiekt na krańcach galaktyki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Wszystkie gwiazdozbiory są w naszej Galaktyce, więc na jedno pytanie odpowiedź mamy :)

 

Co więcej, wszystkie gwiazdozbiory znajdują się całkiem blisko - w naszych głowach. To sztuczne twory.

 

Gwiazdozbiory w takim kształcie, w jakim rozróżniamy je na nocnym niebie,są unikatowe tylko i wyłącznie dla nas - tzn. załóżmy dla obserwatora pochodzącego z Układu Słonecznego i jego bliskich okolic. 

Nawet obserwator z Ziemi widzi różny układ gwiazdozbiorów w zależności w jakich czasach przychodzi mu żyć ;)

  • Like 1

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z opiniami dotyczącymi sztucznych tworów oraz zmiany ich wyglądu w zależności od czasu i miejsca rzecz jasna się zgadzam, ale z mojego punktu widzenia potrzebuję jednak obrazu/mapy poszczególnych Ramion i przestrzeni pomiędzy nimi. Co prawda siedzę teraz w akcji na granicach Ramienia Łabędzia, ale interesuje mnie całościowy przekrój Drogi Mlecznej co będzie szczególnie potrzebne w pisaniu kolejnych tomów trylogii. Płatne mapy, które znalazłem wyglądają świetnie tak samo jak program tu przytoczony ? teraz rozglądam się za jakąś "darmową opcją" owych map, choć nie wykluczam ich kupna przy pisaniu tomu drugiego.

Zerknijcie jeszcze na to Panowie. Niby niewielki wycinek Galaktyki, ale ciekawe zobrazowanie i to za darmo:

http://www.scifi-az.com/astronomy/astrobk1.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im więcej odpowiedzi, tym więcej pytań? ;)

Muszę chyba pozostać jak widzę przy programie, który zaproponowano mi na początku ? jest chyba najbardziej reprezentatywny...To oczywiście za mało ? ideałem byłaby mapa poszczególnych Ramieni? ;) widzianych jakby z zewnątrz Galaktyki.

Być może nie ma tak dokładnej mapy.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te płatne wyglądają na w miarę dokładne ? oczywiście dokładne na tyle, na ile można taką mapę obecnie stworzyć ? ale i tak jest świetnie. Szkoda tylko, że jedna kosztuje ? w prostym przeliczeniu ? około stu złotych ;)

EDIT:

Zobaczcie jeszcze taki drobiazg:

http://galaxymap.org/drupal/node/45#detail_index
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Szanowni Panowie (i Panie:)):

 

Sprawa ? poproszę tych wszystkich, którzy udzielili się w tym wątku o sprecyzowanie, czy chcą zostać wymienieni w podziękowaniach czy też wolą pozostać anonimowi. Zamierzam posłużyć się obecnymi tu nickami. To po pierwsze. W innym wypadku zamieszczę po prostu ogólne podziękowania Forum.

 

Sprawa numer dwa ? czy V354 Cephei ? tego czerwonego nadolbrzyma 10 tys LE od Słońca umiejscowolibyście gdzieś w Ramieniu Perseusza? Mam problem z doprecyzowaniem lokalizacji.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa numer dwa ? czy V354 Cephei ? tego czerwonego nadolbrzyma 10 tys LE od Słońca umiejscowolibyście gdzieś w Ramieniu Perseusza? Mam problem z doprecyzowaniem lokalizacji.

 

Tak, zdecydowanie w Ramieniu Perseusza. W okolicach wewnętrznej krawędzi ramienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zdecydowanie w Ramieniu Perseusza. W okolicach wewnętrznej krawędzi ramienia.

Dzięki! Czyli mam dobrze. A czy można w przypadku Galaktyki mówić o hmmm?. jakiejś jej części północnej, południowej? Trochę to bez sensu, wiem ? wszystko zależy od zobrazowania graficznego Galaktyki choć wiem, że chyba jest podzielona na kwadranty? To jeszcze jeden problem z akcją książki rozgrywającą się w przestrzeni galaktycznej. Zawsze można dać mapę, ale wolałbym, żeby Czytelnik potrafił sobie wyobrazić sprawę bez graficznych protez.

Ruszyło coś się tam odnośnie mapy Drogi Mlecznej? Macie może coś nowego oprócz tego, co sam znalazłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)