Skocz do zawartości

Bino do f4 Newton.


g.b.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Próbuje znaleźć złoty środek. Do obserwacji wizualnych i sporadycznie prób astrofoto, ewentualnie fotografia na potrzeby oceny jasności gwiazd zmiennych. Znaczy się. Nabyć Newtona 8 lub 10 lub 12 cali f4. Dołożyć nasadke bino powiedzmy od Sky Watcher'a pozbierać dwie trzy pary pożądnych okularów i cieszyć oczy widokiem gwiazd i reszty skarbów nocnego nieba. Plan do zrealizowania w przeciągu kilku lat. Jednak zastanawiam się czy nie zakupić już nasadki i używać z obecnym teleskopem synta 6" dobson. Wtedy podnieść lustro by ostrzyło bez barlowa. Mam dwa okulary kitowe 25mm oraz dwie 10mm. Więc po kupnie bino szukał bym czegoś w okolicy 30mm, potem 15-20 mm i ostatecznie coś mniejszego.

Teraz moje pytania.

Czy F4 + bino ktoś używa jak tak to jakie są wrażenia?

Oraz o ile podnieść lustro w 6" dobsonie by bino osyrzło bez barlowa?

Pozdrawiam Grzegorz.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałbyś sobie spokój z dwoma pomysłami, a mianowicie z nasadką bino i teleskopem f/4, wtedy będziesz miał więcej pożytku ze sprzętu a mniej użerania się z nim.

 

Zakup sobie Dobsona 12" Go-To i jeden porządny okular, a nie bino i dwa lichsze

 

Pomyślałeś o tym, że z f/4 najprawdopodobniej będziesz skazany na korektor komy zarówno do wizuala i do astrofoto?

 

O ile centymetrów trzeba podnieść lustro dla korektora komy i bino? Oj, dużo za dużo.

 

Stromy stożek światła przy f/4 nie polubi się z pryzmatami w bino.

 

F/4 z dużą obstrukcją da Ci kaszankę o niskim kontraście, masowe lustra f/4 mają słabą figurę, do tego ciągle będziesz widział komę, poznasz co to jest nieosiowość wyciągu, ciągłą potrzebę kolimacji, to tak ode mnie :)

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj widzę że przekonałem. Czyli zwykły dobson ~f/6 ... To już znam powód braku informacji o f/4 + bino. Dzięki.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie byłbym taki pewny co do ,,dwóch tych lichszych". Co prawda posiadam telep o światłosile f-5,26 ,i posiadam również Naglery (w sumie dwa 13mm i 4,8mm) to jednak teraz moje obserwacje to 80 procent czasu;  to bino + plossle 32mm, lub bino + ortho- 18mm ,i ortho-10mm ( będzie jeszcze ortho 6mm). Moim zdaniem ,,natura" po to wyposażyła nas w dwoje oczu, aby właśnie tak na wszystko patrzeć. Wiem , że nasadka bino ma straty własne światła, i winietowanie w niektórych przypadkach. Jednak ja ( i paru moich znajomych) patrząc dwuocznie , widzę nie tylko ,, wygodniej", ale jakby ,,więcej", patrząc na dany obiekt, pomimo ciut ,,gorszych" okularów niż w oobserwacjach mono ( chociaż,,poluję" na giełdach, aby ,,sparować" moje Naglery). Co do tego ,,obcinania" stożka światła ,,szybkich" niutków , to może być racja, ze względu na mały przelot nasadek ( 20-23mm"). Mnie również przestrzegano przed tym, jednak teraz mój mac-newton ,,pracuje" z nasadką  BEZ BARLOWA, i nic takiego nie zauważyłem ( jednak  f-5,26). Dopiero teraz jestem naprawdę zadowolony z otrzymywanych obrazów, a Ds i Planety zachwycają.

post-722-0-87897900-1410098532.jpg

post-722-0-89082700-1410098788.jpg

post-722-0-50151400-1410098868.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za montaż? Oraz czy ruszałeś coś czy tylko wyciąg?

Pytanie do reszty. Czy do bino mieszczą się okulary 2" bo jeśli nie to wyciagi w mojej super lornetce będę dawać 1,25" . Pozdrawiam

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż to LX-80, teleskopy ; SWMN-190 i SWED-100, oba ,,spreparowane" pod BINO BEZ BARLOWA ( w MN podniesione LG i przerobiony wyciąg, w ED skrócona tuba). Są bino-nasadki 2", ale w większości są ,,marzeniem" astroamatorów ( cena).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Zastanawiałem się czy potrzebne mi wyciągi 2". Przy tubach z dobson 6". I coraz bardziej skłaniam się do zamontowa tylko 1,25". Czasem się tanio (50 PLN) trafi na giełdzie. Myślę że w przyszłym tygodniu będę miał czas na narysowane tego w cad. I pomierze całość z rysunku.

Brak mi aby danych o wymiarach nasadki 90° 2". Jeśli ktoś może zmierzyć, narysować na kartce szybki szkic z wymiarami. To jest wymiary obudowy lustra bo końcówki są bez znaczenia. Pozdrawiam.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuba już jest poluje na drugą i chcę zrobić bino z tego. Pomysł już jest koszt wyjdzie więcej niż nasadka bino od sw. Jeśli nie znajdę do wiosny drugiej tuby w bardzo niskiej cenie to chyba pójdę w stronę nasadki bino i może f5 w przyszłości. Pozdrawiam

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

F/5.3 a F/4 to jednak ogromna różnica.

 

 

Nie neguję tutaj sensowności bino, ale zwracam uwagę, że przy F/4 tylko środek pola widzenia będzie posiadał satysfakcjonującą jakość przy wykorzystaniu popularnego niedrogiego osprzętu.

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

F/5.3 a F/4 to jednak ogromna różnica.

Nie neguję tutaj wad bino, ale zwracam uwagę, że przy F/4 tylko środek pola widzenia będzie posiadał satysfakcjonującą jakość przy wykorzystaniu popularnego niedrogiego osprzętu.

Dla tego zrezygnowałem już z teleskopu f/4 na rzeczone f/5 lub bino z dwóch sztuk.
  • Like 1
Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli idzie o bino do samego DS , to dwie tubki  ( sam takie kiedyś sobie ,,zmajstruję", ale 10-12" , ok ; F-6), jakby jaśniejszy obraz , a przez to i zasięg.  Na Planety ,może być nasadka, ale teleskop należy przystosować (wg. mnie), aby nasadka ,,działała" , również BEZ BARLOWA, np; do DS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decyzja podjęta. Będzie bino z dwóch tub. Myślę że na początek 2x6" (tuby od dobsona) a jak to wszystko zadziała to większe 10"

Edit

12-13" to już by wyszło tyle kasy na lustra i resztę że starczy na 16".

A na giełdzie czasem 10" za tysiąc złotych się trafi. Czyli za całe bino 3 tysiące złotych. Co już starczy na 12". Pozdrawiam

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)