Skocz do zawartości

Do czego nadaje się stoczernastka?


Andrzej C

Rekomendowane odpowiedzi

Zbieram się do zakupu pierwszego teleskopu. Na start chciałbym wyłożyć jak najmniej pieniędzy, ponieważ nie wiadomo czy obserwacje astronomiczne staną się moim konikiem.
 
Do tej pory zastanawiałem się tylko i wyłącznie nad sky-watcherem 130/900, jednakże używkę najczęściej bez gwarancji kupię za nie mniej niż 400 zł, natomiast nowy egzemplarz 114 można kupić za nawet mniejszą kwotę i później podejrzewam w czasie gwarancji łatwiej będzie mi ją sprzedać, wymienić na dobsona lub 150mm na statywie.
 
Chciałbym abyście mi doradzili czy taka 114 nadaje się do czegokolwiek, czy różnica obrazu ze 130 jest znaczna?
 
Myślałem raczej nad obserwacjami planet, jednakże 114/500 byłaby bardziej stabilna na lipnym EQ-1.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez zastanawiania się odpowiem, ażebyś brał stotrzydziestkę. :))

 

Poważnie mówiąc. Musisz pamiętać, że im większe lustro tym lepiej. A co do tematu nowe/używane - było nie raz wałkowane. Bierz używkę. 20-30% zostaje w kieszeni.

 

 

 

pzdr

Szymon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6" czatuj 400 zł kilka razy do roku się trafia. Sam taką upolowałem.

Daj ogłoszenie w dziale kupię. Pozdrawiam.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jak byś zapodał linka do sprzętu.

Patrz ,żeby były okularki.

  • Like 1

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.rzeszowiak.pl/witam-sprzedam-teleskop-teleskop-celestron-powerseeker-127eq-w-5629869

 

obawiam się że to bubel. Wyczytałem gdzieś, że montowany jest na  EQ-1, choć długość teleskopu to zdaje się tylko 500 mm. Na zagranicznej stronie znalazłem info, że kolimacja wymaga przesłania do producenta. Nie mam pojęcia czy to prawda, ale nie brzmi na tyle zachęcająco, żebym nie wolał dołożyć do sky-watchera z EQ2 i dobrymi opiniami.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Omijaj ten sprzęt z daleka,to nic dobrego.

Nie śpiesz się z zakupem,czekaj na okazję.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś, że interesują Cię planety, więc 114/500 odpada, ponieważ nie uzyskasz tu sensownego planetarnego powiekszenia. Co do tego 127/1000 to facet sobie żarty robi, bo pisze o powiększeniu rzędu 750x. Co oczywiście jest bzdurą. Powiekszenie góra 100x ( okular 10mm) lub 111x (9mm). Oczywiście montaż też daje wiele do życzenia, czy to będzie EQ1 czy EQ2 to przy wiekszych powiekszeniach obraz będzie drgał nawet przy najmniejszym wietrze... Kupienie dubsona byłoby najlepszym rozwiązaniem, ale nawet jak kupisz to co podałeś w linku, to i tak coś tam zobaczysz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)