Skocz do zawartości

Co to było? Meteoryt czy kometa?


Rekomendowane odpowiedzi

Ani meteor ani kometa...po prostu samolot w świetle zachodzącego Słońca...

  • Like 1

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 100 % samolot,widziałem to nie raz.

  • Like 1

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dziękuję za odpowiedzi. Ja pierwszy raz widziałem coś takiego chyba. Widziałem różne samoloty przy zachodzie słońca, ale one nigdy nie wyglądały jakby się paliły. 

W jakiej sytuacji samolot wygląda w ten sposób? Z tego co pamiętam, to słońce zachodziło dużo dalej, niż w punkcie gdzie obserwowałem ten obiekt...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słońce było już pod horyzontem a smuga kondensacyjna samolotu była mocno oświetlona...na ciemniejącym niebie daje to taki właśnie efekt.

  • Like 1

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wcześnie rano często takie widzę, ale wtedy smuga za nimi jest jasno srebrna. Wieczorami właśnie taka, jak u Ciebie. Też z początku myślałam, że to meteor, ale zauważ, że nie spada, tylko "leci" dalej, a widzisz go jakby z tyłu. 

  • Like 1

SW N-150/1200 EQ3-2
Nikon Action EX 10X50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Filmik pokazywali nawet w telewizji regionalnej,sprawa się wyjaśniła,samolot na 100 %.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy piszą, że to samolot zgadzam się, ale dodam tak od siebie dla tych, co może nie wiedzą, że w czasie przelotu nie, których jasnych bolidów słychać głos szumu, to jedna uwaga, druga w czasie trwania lotu z ogona bolidu wypadają małe drobinki z ciała, które spala się, to, że coś leci fakt, ale nie wszystko spada to, co po niebie lata.

Ja widziałem tego typu zjawiska i widzę często winni są tych zjawisk sami sobie ludzie, do tego trzeba dodać chińskie lampiony i efekt murowany, przeciętny człowiek, co nie zajmuje się astronomią może śmiało wziąć je za UFO, lub jasne bolidy tak jak w tym przypadku. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)