Skocz do zawartości

Dobson 10" vs S-W 2001EQ5


Szponix

Rekomendowane odpowiedzi

Na początku wypada się przedstawić, gdyż jestem tu nowy :)

 

Drugim krokiem jest poinformowanie, że:

1. Dopiero wkraczam (a dokładniej - zamierzam wkroczyć) w świat astronomii

2. Do tej pory przyglądałem się niebu gołym okiem oraz przez lornetkę. Podstawy nieba znam.

3. Jakoś na początku przyszłego roku mam zamiar nabyć swój pierwszy teleskop.

4. Od kilku miesięcy czytam różne poradniki, fora, dyskusje. Nie musicie przenosić mnie do poniższych tematów, gdyż mam je dawno opanowane ;)

Mowa o tematach:

- http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3280-wszystko-to-co-przed-zakupem-teleskopu-powinienem-wiedziec/

- http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/770-poradnik-dla-poczatkujacych-wybor-teleskopu/

- i parę innych (nie tylko) z tego forum ;)

 

Temat założyłem, ponieważ przyczyniam się do wkroczenia na "nową drogę życia". Chcę poznać gwiazdy, planety, moją kochaną Andromedę z bliska.

 

Przejrzałem już liczne oferty teleskopów (głównie na teleskopy.pl i Delta Optical) i w końcu, po wielkim boju, wybrałem sprzęt, w który najprawdopodobniej zainwestuję.

 

Mowa o Sky-Watcher 2001EQ5

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-bkp2001eq5,d708.html

 

Jednak wypatrzyłem jeszcze drugi, minimalnie tańszy i ... lepszy? (tu tkwi ten problem, wydaje mi się on lepszym wyborem, ale... lepszy i tańszy? Tu mi się coś nie zgadza, gdzieś musi być haczyk!). Mowa o Dobsonie dziesiątce:

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-dobson-10-rozsuwany,d1299.html

 

Mieszkam na takiej "wsi". Wszak są tu liczne domy, ale mam swój ogród (jedyną lampę zasłania mi dom, na szczęście) i nocą są tam całkiem korzystne warunki. Wprawdzie drzewa też są gdzieniegdzie, ale nie przysłaniają zbyt wiele. W przyszłości również uwzględnię wyjazdy, jednak najpierw chcę się zapoznać ze sprzętem sam na sam.

 

Pytanie do Was - czym różnią się (W PRAKTYCE) te instrumenty? Czy mieliście kontakt z nimi i możecie coś polecić/odradzić?

Na razie opcja rozsuwania jest mi obojętna.

  • Like 1

Synta 10" rozsuwana + Discovery 10x50

Okulary:
zestawowe: 25mm, 10mm
ES: 6,7mm
Pentax: XW 5mm

 

Filtry: O-III, polaryzacyjny Orion (1-40%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Cię na FA :)

Napiszę krótko: do obserwacji w ciemno drugi teleskop, na montażu Dobsona - na montazu paralaktycznym taką rurą to męczarnia nie przyjemność, no i drugi ma większe lustro a tu im więcej tym lepiej pod dobrym niebem 8)

  • Like 4

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Masz niezły budżet jak na start i niezłe niebo,ja celowałbym w coś jeszcze większego.

12 na dobsonie jest jeszcze na granicy mobilności w pojedynkę,a pokarze już naprawdę piękne widoki.

Używki chodzą po ok. 2 tys.

  • Like 2

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dobrze spostrzegłem, że drugi jest lepszy, mimo że... tańszy :)

 

Przyznam, że na Dobsona 12" spoglądałem. Jednak za używkami się nie rozglądałem i od dziecka mam tak, że ciężko mi zaufać takim sprzętom :P

A sklepowa cena jest już zbyt zaporowa, jak na moje oszczędności. To jest jednak tysiąc zł więcej, na oko.

 

Do zakupu jeszcze trochę czasu, więc będę jeszcze myślał, może jakaś promocja się trafi... ;)

 

Ogromne dzięki za odpowiedzi!

 

Tak z ciekawości jeszcze - powyżej 12" raczej nie ma sensu kupować uwzględniając polskie realia? Z tego co się orientuję, raczej w takiej czternastce czy szesnastce nie wykorzystamy pełnych możliwości? Czy się mylę?

Synta 10" rozsuwana + Discovery 10x50

Okulary:
zestawowe: 25mm, 10mm
ES: 6,7mm
Pentax: XW 5mm

 

Filtry: O-III, polaryzacyjny Orion (1-40%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....Tak z ciekawości jeszcze - powyżej 12" raczej nie ma sensu kupować uwzględniając polskie realia? Z tego co się orientuję, raczej w takiej czternastce czy szesnastce nie wykorzystamy pełnych możliwości? Czy się mylę?...

 

Pisząc to masz pewnie na myśli możliwość powiększenia obrazu,ale duży telep to nie tylko powiększenie,to również zdolność rozdzielcza i większa ilość światła.14 pokarze obraz dużo lepiej niż 8 w tym samym powiększeniu.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tak z ciekawości jeszcze - powyżej 12" raczej nie ma sensu kupować uwzględniając polskie realia? Z tego co się orientuję, raczej w takiej czternastce czy szesnastce nie wykorzystamy pełnych możliwości? Czy się mylę?

Skąd takie założenie? Jeśli masz przyzwoite niebo lub możliwość wyjazdu pod takowe - warto brać jak największe lustro. W astro rozmiar naprawdę ma znaczenie ;).

Dla jasności - owo "przyzwoite" niebo to nie muszą być Bieszczady.

A swoją drogą gdzie dokładnie mieszkasz? Masz w pobliżu jakieś duże miasto? Widzisz spod domu Drogę Mleczną? Próbowałeś wyznaczyć zasięg w zenicie (jakie najslabsze gwiazdy widzisz?) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za nieco ponad 2700zł masz 12" w pełnej tubie (GSO lub SW). Pytaj o rabat lub gratisy- czasy ciężkie, wiem bo sam pracuję w handlu ;) Jeśli krowiasta pełna tuba nie jest problemem to warto brać. Jeśli wyjazdy to max 10". W tym wypadku celowałbym jednak w GSO bo masz lepszy okular 30mm i do tego mikro. Mapki sobie sam podrukujesz za grosze.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka podmiejska wieś, najbliższe większe miasto -> z 7-8km.

Zgodnie ze skalą Bortle'a - okolice poziomu 4 (w rzadkich, ale występujących porywach do 3). Pod warunkiem, że sąsiad nie walnie halogenem o północy.... Bo on to lubi. Halogen, wiertarka, czasem kosiara :/ Po 23... Na szczęście dom buduje już z 4 lata i ma gdzieś 1/4, więc liczę, że tak szybko się nie przeprowadzi ;D

 

Jeśli chodzi o wyjazdy - na chwilę obecną nie biorę pod uwagę, ale ogólnie mogą się zdarzyć (wokół są głównie pola [budynki po bokach, przed i za domem raczej pola, więc jeśli brać pod uwagę wyjazdy - nie będą daleko]. W zasięgu zwroku są pagurki ze starymi bunkrami, totalne odludzie.

Z miejscem w aucie super problemu nie będzie (Skoda Roomster). Po złożeniu tylnych siedzeń, miejsca jest sporo. Po odpowiednim zabezpieczeniu nie powinno być problemu nawet z dwunastką. Ale to plany na odległą przyszłość.

 

Na GSO spoglądałem, super sprzęcik, ale po zastanowieniu się, bardziej optymalnym wyborem będzie ten rozsuwany Dobson. I kolor GSO mnie przeraża :/ Chyba, że są inne wersje, niż tylko niebieski. Bardziej mi odpowiadają raczej czarne. Może i dziwny jestem, ale zwracam na to uwagę ;)

Synta 10" rozsuwana + Discovery 10x50

Okulary:
zestawowe: 25mm, 10mm
ES: 6,7mm
Pentax: XW 5mm

 

Filtry: O-III, polaryzacyjny Orion (1-40%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024