Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop.


Dawid

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :) od jakoś trzech miesięcy interesuje się astronomią (na razie czytam książki itd) lecz chciałbym obejrzeć niektóre rzeczy na niebie własnymi oczami czyli chciałbym kupić teleskop. Nie mam dużego funduszu gdyż max. 350 zł, zdaję sobie sprawę z tego, że za tą cenę dużo nie zobaczę ale mam nadzieję, że kupię w miarę dobry teleskop.

Liczę na waszą pomoc w wyborze teleskopu. 

Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskopu za tę cenę NIE kupisz (chyba, że w grę wchodzą zabawki).

 

Zainteresuj się za to dobrą lornetką (a tę już kupisz w tej cenie).

Po pierwsze - łatwiej będzie rozpocząć przygodę, połapać się po niebie, poznać je.

A po drugie - lornetka przyda Ci się nawet jak już dozbierasz te chociażby 800zł (używany Dobson 8") na teleskop. Więc zakup się nie zmarnuje. Kupując teleskop-zabawkę, stracisz pieniądze, bo nawet tego nie sprzedasz w przyszłości. Ani Ci się nie przyda przy zakupie dobrego teleskopu.

 

Parę tematów wcześniej ktoś pytał o teleskop do kilkuset złotych, był też dość rozbudowany temat o lornetkach (i linki).

Zajrzyj:

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/5945-teleskop-na-start/?view=getnewpost

Synta 10" rozsuwana + Discovery 10x50

Okulary:
zestawowe: 25mm, 10mm
ES: 6,7mm
Pentax: XW 5mm

 

Filtry: O-III, polaryzacyjny Orion (1-40%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :) ................

Liczę na waszą pomoc w wyborze teleskopu. 

Pozdrawiam. 

Witam pięknie na FA :)

My z kolei liczymy na to, ze odpowiesz nam na te pytania http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3280-wszystko-to-co-przed-zakupem-teleskopu-powinienem-wiedziec/

I troszkę poczytasz ten dział http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/17-pierwszy-teleskop/

Po tym już z pomocą Twojej wiedzy ruszymy z pomocą :)

 

P.S. Błagam  Kolego Szponix - daj Koledze przeczytać i odpowiedzieć - dopiero proponuj... Kolega na razie zamieścił post w dziale Pierwszy teleskop i nic nie wiemy o jego preferencjach i niebie...

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przez lornetkę coś zobaczę? 

 

 

Mieszkam w miejscowości niedaleko Warszawy liczącej 30 tys. mieszkańców.

No i tu jest pies pogrzebany... lornetki nie lubią balkonów ze środka stosunkowo dużego miasta :-[

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetka w żaden sposób nie jest zastępstwem dla teleskopu. To są dwa różne, zupełnie inne przyrządy obserwacyjne, o innych możliwościach i przeznaczeniu. I kwestią indywidualnych preferencji jest to czy ktoś wili się skoncentrować na szerokim polu w lornetce czy też na większych powiększeniach w teleskopie.

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy lornetką zobaczę jakieś elementy na niebie np. planety? 

Elementy jak to nazywasz - obiektami na niebie się zwą. W Układzie Słonecznym są planety i ich księżyce łącznie z naszym Księżycem i oczywiście nasza gwiazdeczka czyli Słonko.

Poza Układem Słonecznym znajdują się tak zwane obiekty głębokiego nieba czyli inne gwiazdy, gwiazdy podwójne, gromady gwiazd, galaktyki, mgławice... to tak najprościej. Mało tego ,,te elementy" uciekają na niebie i zmieniają swoje położenie...

Widzę, ze musisz dużo poczytać... bo w tej chwili gdyby dano Ci nawet duzy instrument optyczny i postawiono pod pięknym ciemnym niebem widział byś tylko gwiazdy, do podziwiania których para zdrowych oczu wystarczy....

Proponuję podstawy http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3034-podstawy-astronomii/

Oraz tematy tego działu http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/82-uczymy-sie-nieba/ bo inaczej ,,zabłądzisz" gdy staniesz pod niebem - oprócz Księżyca nic nie znajdziesz :-[

Na początek jeśli nie posiadasz zainstaluj sobie ten program - pomoże http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/13-stellarium/

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok poczytam dzięki. A przez taką lornetkę za +/- 350 zł zobaczę obiekty głębokiego nieba?

Tak jak ruszysz sie troszkę na obrzeża więcej - Masz u nas taką tabelę co możesz zaobserwować przez lornetkę i ,,mały" teleskop, ale trzeba je jeszcze w określonych porach roku umieć znaleźć... Właśnie zimą są do podziwiania 2 piękne obiekty nawet widoczne zdrowym młodym okiem to Galaktyka Andromedy i coś w Orionie... Mam nadzieję, ze zainteresujesz się co to i gdzie to... A zapomniałem cudowne Plejady - to tak na początek :)

A tu obiecana tabela http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3467-tabela-wimmera/

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mieszkam pod Warszawą, z balkonu zorientowanego na E w tej chwili przez lornetkę obserwuję: galaktykę Andromedy, plejady, Jowisza, łysego i trochę innych obiektów pomimo pięknej łuny z nad Warszawy. A ponieważ mam balkon zabudowany to rozsuwam sobie okienko i tak nie marznę w zimowe wieczory :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....  Pomożecie coś z tą lunetą? jestem w astronomii zielony i nie chcę kupić jakiegoś kitu.

Nie kupuj do astro obserwacji lunety - jedyne co mogę pomóc :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co kupić za tą cene? 

Albo na początek lornetkę albo dozbierać do teleskopu.

W tym czasie uczyć się nieba i szukać dobrej miejscówki lub pogodzić się z troszkę ograniczonymi obserwacjami pod zaświetlonym niebem, które też są PIĘKNE :)

Jeśli chodzi o lornetki to w tym dziale Koledzy Fachowcy od tych instrumentów pomogą 8)  załóż watek a najlepiej najpierw poczytaj http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/60-lornetki/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję syntę 12 - będzie miał dzieciak fajną zjeżdżalnie i celność piłką od kosza można poćwiczyć w chowanego jednak radzę się nią nie bawić ;)

 

Synta.jpg

  • Like 6

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Retro, no odpowiedź niepoważna, ale pytanie trudno traktować poważnie. 5 latek nie bardzo ma szanse wykorzystać sprzęt i docenić to co widać w teleskopie. Myślę że znacznie lepszym pomysłem byłby jakiś fajny atlas nieba.

Inna sprawa, jeśli ktoś starszy (rodzice, starsze rodzeństwo) ma pasję obserwacyjną i jest w stanie wprowadzić stopniowo dziecko w kwestie obserwacji. W przeciwnym wypadku każdy zakup będzie chybiony, bo dzieciak nie ma odpowiedniej wiedzy, a w tym wieku sam raczej jej nie zdobędzie.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żałosne... I to spod ręki admina,:/ a 4 klauny lubią to... No to żeście Panowie właśnie osiągnęli poziom astromaniaka.

Szanowny Kolego.

Odpowie Ci jeden z klaunów:

Po pierwsze - to na tym forum nie obrażamy innych for - chyba tego nie zauważyłeś a jeśli mnie to umknęło to proszę wskaż i post prze edytuję. Nie widzę żadnego związku z możliwością oceny merytorycznej forum jak i publicznie oceniać innych i epitetami obrzucać.

To nie u nas.

 

Po drugie - co w poście Ignisa jest żałosnego ??? Przejaskrawienie... może, ale jak można odpowiedzieć...

 

Po trzecie - chyba nie miałeś do czynienia z dziećmi bo jeśli miałeś to takiego pytania - zakup teleskopu dla pięciolatka Byś nie zadał - zapewniam.

Przejdź się z teleskopem lub lornetką do przedszkola albo plac zabaw i zbadaj organoleptycznie percepcje pięcioletniego dziecka.

Gwarantuję, że nie wytrzyma dłużej za pierwszym razem niż góra 5 minut, za drugim 3 a trzeci nawet do okularu nie podejdzie... tam się nic nie dzieje - o patrzenie na telewizor przez lornetkę - to jest coś.

Dlatego podobnie miałem napisać ale mnie uprzedzono....

To tata zadający takie pytanie raczej z nas sobie kpiny robi albo z dzieckiem za dużo nie przebywa.

Proponuję przemyśleć zanim tak surowy osąd się wyda na przyszłość :)

 

P.S. Piszę oczywiście za siebie nikogo nie broniąc i nie wybielając.

  • Like 3

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hola Panowie. Mój 5 letni synek bawi się teleskopem od roku,  oczywiście jest to zabawka ale w pełni sprawna z okularami kątówką wyciągiem okularowym itd.Bawi się poznaje i do tego setki pytań a do czego to i tamto. Czasami lubi sobie na księżyc popatrzeć przez okno, także dzieci uczą się poznają przez zabawę.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hola Panowie. Mój 5 letni synek bawi się teleskopem od roku,  oczywiście jest to zabawka ale w pełni sprawna z okularami kątówką wyciągiem okularowym itd.Bawi się poznaje i do tego setki pytań a do czego to i tamto. Czasami lubi sobie na księżyc popatrzeć przez okno, także dzieci uczą się poznają przez zabawę.

Bo od urodzenia te rury widzi i co ten bidulek ma innego robić - jak ojciec tylko z tym lata i o tym mówi - myśli, że tak musi być :D

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żałosne... I to spod ręki admina,:/ a 4 klauny lubią to... No to żeście Panowie właśnie osiągnęli poziom astromaniaka.

A to nie jest żałosne?

 

Proszę poczytać sobie dział Pierwszy Teleskop. Zorientujesz się, że teleskopy poniżej 800zł (umownie) to sprzęty nie godne uwagi.

Rozważając jednak to, że dziecko ma 5 lat... Hmmm...

 

Uważam, że jeżeli próbujesz zaszczepić dziecku chęć odkrywania piękna kosmosu poprzez zakup tego teleskopu to będzie to nieudana próba. Wręcz go zniechęcisz.

Jeżeli natomiast owe dziecko ma jakieś pociągi do patrzenia w niebo, zadaje dużo pytań oraz przejawia zainteresowanie tematem, w pierwszej kolejności pokaż mu niebo, opowiedz o gwiazdozbiorach, o tym, że te wszystkie gwiazdy są bardzo daleko, itd. Jeżeli chcesz, kup mu ten teleskop. Popatrzy sobie na Księżyc. Zobaczy jak wygląda on " z bliska" jednakże jestem w 100% pewien, że dziecka nie zainteresuje (wręcz nie poradzi sobie) z szukaniem innych obiektów.

 

pzdr

Szymon

  • Like 3

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)