Skocz do zawartości

Canon a niskie ISO


Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów.

 

Mam pytanie do Canonierów.

Ostatnio czytałem artykuł odnośnie focania  na niskich czułościach z wydłużonym (wykładniczo) czasem naświetlania.

 

http://www.distant-lights.at/tipps_test_iso-en.htm

 

Według autora jeżeli fotografujemy niebo w dość zasyfionym LP niebem to lepiej zejść z ISO nawed do 200 kosztem 

długiego czasu. Wychodzi na to że nawet nie wielka ilość klatek z ISO 400 i czasem 10-15minut daje lepsze wyniki

niż 50 klatek na ISO 1600 z czasem 5 minut.

 

Czy ktoś z forumowiczów testował tą technikę ??

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autor pisze że czas naświetlania powinien trwać tak długo , aż histogram zacznie się od 1/3 .

Czym więiększe LP tym lepiej sprawują się niskie ISO .

Jak dla mnie wyniki są rewelacyjne.

Szczególnie zaskoczyła mnie jedna klatka 30 minut ISO 100 z MasterDarkiem :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo im większe LP tym krótsze czasy pojedynczej klatki i więcej możesz ich poskładać razem. Generalnie (choć niektórzy to kwestionują) przy lustrzankach z przetwornikiem 12bit optymalne ISO to 800-1600. Przy 14 bitowym przetworniku raczej focimy przy ISO 400-800. Czasami nawet 200.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko tak wtrącę... Sam mam problem z wyborem odpowiedniego ISO. z ostatniej sesji (plejady) nic nie wyszło i myślę że to była wina źle dobranego ISO. Przy foceniu staram się znaleźć fotkę z opisem żeby nie dać d... czasem jednak nie wychodzi ;)

Temat właściwie dobranego ISO jest cenny - będę go wnikliwie studiować :)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziesz musiał chyba przetestować sam, bo to zależy od konkretnego modelu lustrzanki. A dokładnie mówiąc od ISO odpowiadającego wzmocnieniu jednostkowemu (unity gain) oraz od szumu odczytu przy danym ISO. To wszystko razem determinuje przy jakim ISO pod jakim niebem jak długie ekspozycje robić. I oczywiście od światłosiły obiektywu/teleskopu.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli z nikonem nie mam co tu szukać.... ;)

Brak pogody zmusza do czytania a nie do testowania ;) jak dopracuje rozsądne ustawienia to podzielę się informacją na forum oczywiście :)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem ten wpis - to jest niestety test syntetyczny. Tutaj kolega nie wyciąga ani nie wydobywa detali mgławic o kilka fotonów jaśniejszych od tła - stąd niskie ISO poniżej wzmocnienia jednostkowego nie powoduje straty detali. Jeśli będziesz powtarzał ten test koniecznie zrób to na jakiejś mgławicy pod niebem.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem ten wpis - to jest niestety test syntetyczny. Tutaj kolega nie wyciąga ani nie wydobywa detali mgławic o kilka fotonów jaśniejszych od tła - stąd niskie ISO poniżej wzmocnienia jednostkowego nie powoduje straty detali. Jeśli będziesz powtarzał ten test koniecznie zrób to na jakiejś mgławicy pod niebem.

Facet w galerii ma fotki na ISO 200 :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz moją fotkę, robiona na szybciora jakiś czas temu. Może Ci się przyda do jakiegoś porównania. Montaż ustawiony na Polarną na oko, ostrość również, więc żadnej rewelacji nie ma. Ucząc się Pixa wykorzystałem ten trefny materiał, który dziwnym trafem jeszcze zalegał w kompie.

 

Dane:

 Canon 60Da,  ISO 400, czas 400s, tuba  RC 8, zdjęć wykonanych 7 szt. brak darków, biasów, flatów,

 

pojedyncza klatka

post-1322-0-77843800-1416347655_thumb.jp

 

po ze stackowaniu

post-1322-0-16693200-1416347661_thumb.jp

 

i po zabawie

post-1322-0-36819800-1416347665_thumb.jp

  • Like 2

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Sam sie zastanawiam czy nie zejsc w moim 1200D(14bit przetwornik) na ISO 400. Biorac jednak po uwage fakt ze w ciagu ostatnich 3 miesiecy mialem 3 nocki z dobra pogoda, to sztuczne skaracanie sobie sesji fotograficznej poprzez mniejsze ISO i dluzsze czasy naswietlania troche mnie do tego nie przekonuje :/ 

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem tak. Mi osobiście szkoda marnować czas na zabawę w ustawienia czasu naświetlania, ISO i kombinowanie z możliwościami doboru. Z autopsji, oraz przede wszystkim z doświadczenia bardziej zaawansowanych a-fotografów wiem, że optymalnie jest ustawić w lustrzance ISO 800 i dobrać czas naświetlania. Chyba tylko przy kilku obiektach przełączyłem na ISO 400. 

 

No i jeszcze to co napisał Koval.

 

...Biorac jednak po uwage fakt ze w ciagu ostatnich 3 miesiecy mialem 3 nocki z dobra pogoda, to sztuczne skaracanie sobie sesji fotograficznej poprzez mniejsze ISO i dluzsze czasy naswietlania troche mnie do tego nie przekonuje :/ 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Szymkiem - Canonkiem 350D mod. najwyżej 800 w DSO przez 1,5 roku używałem i tak mi wychodziło najlepiej :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)