Skocz do zawartości

IC 2087 - piękność urody niezwykłej i niedocenionej


Rekomendowane odpowiedzi

Maćku, kapitalne zdjęcie!

Czy planujesz może kontynuację kadru w kierunku zachodnim, do B19?

 

To może Marek (Panas) napisze kilka słów jak to się prezentuje w wizualu ;)

 

Akurat o B22 niewiele mogę powiedzieć, mam ją jeszcze przed sobą. W wizualu widziałem jej sąsiadkę - B19, przylegającą od zachodu, z pewnością fizycznie powiązaną. 

To są bardzo wymagające obiekty, o tyle trudne, że nie mieszczą się w standardowych polach widzenia (kompleks B22-B19 zajmuje na niebie obszar 2x6°!). Co więc się da? Wyłapać którąś krawędź, najlepiej tę bliższą równikowi galaktycznemu. Wygląda to mniej więcej tak, jakby gwieździste tło było przesłonięte w części ciemną chmurą - połowa kadru jest w słabych gwiazdkach, a druga połowa jest w zasadzie pusta lub ewentualnie z kilkoma (dosłownie - kilkoma!) gwiazdami na pierwszym planie. I żeby było zabawniej - ma to swój niebanalny urok! :)

 

A dzięki temu zdjęciu będzie mi dużo łatwiej z wyłapaniem krawędzi B22 i być może z wydzieleniem B220 (to jest lokalne zagęszczenie w B22, widoczne na zdjęciu Maćka jako fragment lewej krawędzi mgławicy na wysokości IC 2087, taka wyraźnie ciemniejsza pionowa smuga).

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś/kiedyś czytałem fajną relację z obserwacji ciemnych mgławic w Byku - Marek, może Twojego autorstwa? Bo za nic nie mogę jej odszukać.

A zdjęcie faktycznie kapitalne. Swoją drogą wysoko cenię astrofotograficzną tworczość Macieja (Wessela) nie tyle za doskonałość warsztatu (choć to oczywiście też), lecz inwencję w odnajdywaniu niebanalnych i rzadko fotografowanych obiektów.  

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Gdzieś/kiedyś czytałem fajną relację z obserwacji ciemnych mgławic w Byku - Marek, może Twojego autorstwa? Bo za nic nie mogę jej odszukać.  

 

Nie opisywałem jeszcze Byka. Ale bardzo jestem ciekaw tego tekstu - jak go znajdziesz, koniecznie daj znać :)

 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek, myślę że z  tą B 19 to się da zrobić  :D    . Mozaikę z tym zdjęciem też . Zupełnie przypadkiem ...popatrz poniżej :)

Tak dziwny kąt kamery wziął się z tego, że w tym czasie robiłem mozaikę Oriona od VdB 62 do Flame i kąt został wymuszony przez układ paneli. Przy okazji zrobiłem 4 klatki dobrej luminancji do B 22 i teraz kończąc fotografowanie żal mi ich było i ustawiłem kadr pod klatki z ubiegłego roku. Ale fart :)

 

post-3001-0-96429100-1417413510_thumb.jp

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pozwalam sobie odświeżyć tutejszy wątek wizualny - otóż udało mi się dorwać B22, a raczej jej północno-wschodnią krawędź. 

Nie mam pojęcia, czemu wcześniej do niej nie podchodziłem (przy okazji łapania B19). W każdym razie jest to jedna z łatwiejszych ciemnotek w tym (trudnym) rejonie - gwiezdne pole, na zdjęciu Maćka widoczne po lewej, sprawia wrażenie mniej zapylonego, przez co kontrast między jaśniejszym tłem a niemal bezgwiezdnym kawałkiem B22 jest stosunkowo wyraźny. Obserwowałem głównie przez 16x70, ale ślad krawędzi B22 złapałem również w 10x42 (z ręki).

Polecam spróbować, to nie jest wcale takie straszne  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)