Skocz do zawartości

Filtry do lornetki?


ivonia

Rekomendowane odpowiedzi

Będę miała lornetkę Nikon Action EX 10x50 CF jako uzupełnienie teleskopu  ;)

Szukałam informacji, czy do lornetki potrzebne są jakieś filtry i znalazłam, że na pewno do obserwacji Słońca  8)

Ale czy do innych obiektów też ?

W przypadku teleskopu filtr często poprawia widoczność, mam taki do Księżyca, dlatego interesuje mnie jak to wygląda z lornetkami.

  • Like 1

SW N-150/1200 EQ3-2
Nikon Action EX 10X50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie poprzestań na filterkach słonecznych (i przyzwoitym statywie). Jeśli polubisz obserwacjs dwururką (a założę się, że tak będzie) możesz pomyśleć o filtrach mgławicowych (typu UHC). Najlepiej, gdy da się je wkręcić w gwinty filtrowe w okularach - ale niestety Nikon 10x50 nie ma tego udogodnienia.
Marek (Panasmaras) zapewne temat rozwinie i szerzej przedstawi Ci zalety stosowania różnistych filteruff mgławicowych w lornetce. Ale uważaj - niewykluczone, że po lekturze jego postu sprzedasz  teleskop i kupisz większą/lepszą lornetkę :D

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie nie ma co uzupełniać wypowiedzi Łukasza - z filtrów najpotrzebniejsze są te do Słońca. Księżycowe natomiast są zbędne.

Jeśli zamierzasz głębiej wejść w lornetkarstwo, to na pewno warto się zaopatrzyć w filtry UHC. Nie wiem, jakie masz doświadczenie z filtrami, ale generalnie odbierają one trochę uroku temu, co widzisz - i to będzie odczuwalne szczególnie w lornetce.
Niemniej, jeśli w to wdepniesz i postawisz czasem na zaobserwowanie obiektu a nie tylko na walory estetyczne kadru, to filtry mgławicowe są fantastycznym wsparciem obserwatora (nawet jeśli twój kaliber to 10x50).
Do małej lornetki polecam standardowe UHC - będziesz musiała tylko wykombinować jakieś oprawki (z pianki?), żeby je zamocować w muszlach ocznych. Jeśli się boisz większego wycięcia gwiazd tła, możesz kupić UHC-S lub UHC-E (szersze pasmo transmisji), ale moim zdaniem nie ma co się bać węższych filtrów. Jeśli kiedyś przesiądziesz się na większą lornetkę, warto będzie pomyśleć o filtrach O III. Ale to jeszcze chyba nie ten moment i nie ten sprzęt.
 
PS. Ja już wsiąkłem i nie wyobrażam sobie, że miałbym nie mieć na podorędziu filtrów podczas sesji.
A co martwi mnie najbardziej, niebawem będę musiał je w końcu oddać :D
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetkę już mam i co ciekawe - pogodę też mam  ;D

Przed chwilą - pierwsza próba zaliczona. Na początek M31 jako nietrudny obiekt do odnalezienia, bez problemu trafiony od razu. No i oczywiście NGC 869 i NGC 884 - również bez problemu. Nie ukrywam, że mam nadzieję przy pomocy lornetki odnaleźć ukradzione  M33  ;)

Teraz czekam aż pojawi się Orion. 

Filtrów jeszcze nie mam, ale myślę, że to tylko kwestia czasu (ta lornetka już mi się bardzo podoba...)

  • Like 3

SW N-150/1200 EQ3-2
Nikon Action EX 10X50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Filtrów jeszcze nie mam, ale myślę, że to tylko kwestia czasu (ta lornetka już mi się bardzo podoba...)

Nikonki są super i jeszcze nie raz Cię pozytywnie zaskoczy :)

Co do filtrów - to niech ci Twoje chłopaki pod choinkę zrobią http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/297-oprawa-i-filtr-z-folii-baadera/  Lub kupią - na życzenie oprawiają w folię - oczywiście ND5 jest potrzebna http://www.astrokrak.pl/sloneczne/1464-filtr-sloneczny-do-lornetek-nikon.html

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024