Skocz do zawartości

Poznawanie i testy sprzętu


Rekomendowane odpowiedzi

Ta blacha wygląda na 2mm, aż byłem przed chwilą poszarpać trochę ręką. Oczywiście przy szarpaniu trochę się ugina, ale pod własnym ciężarem myślę że nie powinno nic zmieniać swojego położenia, tym bardziej że stopka szukacza przykręcona jest właściwie nad samą śrubą którą ta blacha przykręcona jest do obejm teleskopu. 

Prognozy pogody nie napawają optymizmem więc pewnie będzie jeszcze czasu sporo, to może tą blachę wymienię na grubszą dla pewności, a może jakieś inne mocowanie mi do głowy przyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta blacha wygląda na 2mm, aż byłem przed chwilą poszarpać trochę ręką. Oczywiście przy szarpaniu trochę się ugina, ale pod własnym ciężarem myślę że nie powinno nic zmieniać swojego położenia, tym bardziej że stopka szukacza przykręcona jest właściwie nad samą śrubą którą ta blacha przykręcona jest do obejm teleskopu. 

Dla świętego spokoju i pewności zrób tak jak ja - blaszka 4mm - szerokości podstawy stopki od obejmy do obejmy i najważniejsza sprawa - sztywność zachowana. Za tą blaszkę rurkę spokojnie noszę. Na Allegro parę złotych.

 

post-476-0-93718400-1418992976_thumb.jpg

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taa, blaszka 4mm - toż tam wszędzie karbon :)

Amelinium uszlachetnione karbonem łącznie ze stopką pod szukaczo-guider :D  Od Ciebie się zaraziłem :P

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taa, blaszka 4mm - toż tam wszędzie karbon :)

Właśnie skąd tu karbon wziąć... chyba trzeba w mieście jakiegoś ferrari poszukać czy coś i wyciąć kawałek:)

 

Będzie czas to poszukam coś grubszego, ta cienka była razem z teleskopem więc nie musiałem nic zmieniać.

 

 

A czy jak dokręcisz obejmy to będziesz mógł pokręcić pierścieniem od ustawiania ostrości?

Świetnie, że pomyślałeś o grzałce, będzie niezbędna.

Brałem to pod uwagę że będę musiał luzować pierwszą obejmę by ostrość ustawić, ale jak się okazało po zamocowaniu wszystkiego, pierścień można obrócić (ze sporą siłą)bez luzowania obejmy:) Obejma jest w miejscu gdzie obudowa obiektywu jest gładka i pewnie dlatego można kręcić pierścieniem, gdyby była założona w miejscu gdzie obiektyw jest karbowany to wątpię by bez luzowania się obeszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dziś przyszła zamówiona złączka i oto jest pierwszy obraz z mojego guidera:)  jest to tylko zrzut z ekranu więc jakość pozostawia wiele do życzenia, ale na podglądzie jest fajnie i to mimo sprawdzania przez okno.

Przy okazji ustawiłem wszystko tak że kamerka czy to w obiektywie czy w teleskopie pokazuje w centrum kadru ten sam punkt więc teraz tylko czekać na upragnione bezchmurne niebo.

post-1211-0-36982700-1420799950_thumb.jp

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Próby z foto planetarnym są nieuniknione:) Właśnie przyszła mała paczuszka a w niej:

 

post-1211-0-14173800-1423564130_thumb.jp

 

1.Filtr GSO czerwony.

2. 2" filtr polaryzacyjny-blask Muńka już nie będzie mi straszny :)

3. Oraz adapter do zamocowania lornetki na statywie-ciekawe jak będzie mi odpowiadać obserwacja lornetką na statywie:) Jedno jest pewne, wreszcie będę mógł pokazać innym jak coś widać w lornetce:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uruchomiłem wszystko no i zobaczymy co wyjdzie. W guidingu w osi dec jest elegancko wahań właściwie nie ma a jak są to na wykresie poniżej 1", ale za to w osi RA cały czas są wahania i zastanawiam się czym może to być spowodowane... Zrzutu nie mogę na razie zrobić bo wszystko na innym kompie się dzieje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Zrzutu nie mogę na razie zrobić bo wszystko na innym kompie się dzieje. 

Przerzuć na pena.

Zrzuć również ustawienia.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomniało mi się że mam przecież zdalny pulpit zainstalowany. Więc na tą chwilę wykres tak się kształtuje.

attachicon.gifPrzechwytywanie.JPG

A dobrze na Polarna ustawiony, dobrze wyważony, luzów niema, wypoziomowany  ??

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypoziomowany-tak. Na polarną ustawiany jak zwykle więc powinno być dobrze. W osi RA wyważony na pewno, w Dec może być minimalnie coś nie tak bo zdjąłem szukacz, a nie zrobiłem korekty wyważenia. Luzów nie zauważyłem ale może będę musiał się dokładniej przyjrzeć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypoziomowany-tak. Na polarną ustawiany jak zwykle więc powinno być dobrze. W osi RA wyważony na pewno, w Dec może być minimalnie coś nie tak bo zdjąłem szukacz, a nie zrobiłem korekty wyważenia. Luzów nie zauważyłem ale może będę musiał się dokładniej przyjrzeć. 

Przejrzyj jeszcze (popraw wyważenie), zrób z 300s i zobacz gwiazdki jak wygladają. Powinny być ok masakry nie widać

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest fragment z klatki 480s:

post-1211-0-48061500-1423772984_thumb.jp

 

Być może znalazłem winowajcę, bo po szybkim zerknięciu okazało się że ustawianie na polarną nie poszło mi tak dobrze jak zwykle... Polaris delikatnie zeszła z kręgu w lunetce biegunowej...

Oceńcie gwiazdy fachowym okiem bo nie wiem czy poświęcić od razu trochę tych dobrych warunków i natychmiast to poprawić, czy niech już też guiding się dziś przemęczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieczorne problemy z zasilaniem nie dały mi spokojnie spać dlatego z samego rana poszedłem wszystko sprawdzać. Jak się okazało winowajcą były wadliwe wtyczki, co ciekawe to przecież nie była pierwsza sesja, a dopiero wczoraj kłopoty się ujawniły.

Niestety nie mam gdzie kupić nowych wtyczek więc dziś wracam do oddzielnych zasilaczy dla każdego urządzenia i powinno być dobrze choć z większą ilością kabli. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieczorne problemy z zasilaniem nie dały mi spokojnie spać dlatego z samego rana poszedłem wszystko sprawdzać. Jak się okazało winowajcą były wadliwe wtyczki, co ciekawe to przecież nie była pierwsza sesja, a dopiero wczoraj kłopoty się ujawniły.

Niestety nie mam gdzie kupić nowych wtyczek więc dziś wracam do oddzielnych zasilaczy dla każdego urządzenia i powinno być dobrze choć z większą ilością kabli. 

Skoro i tak są do wywalenia to spróbuj z nimi tak:

Myślę, że sa za luźnie i przy ruchu montażu lub dotknięciu kabli przerywają ??? Weź wtyczkę owiń szmatką weź w łapę cęgi wsadź wtyczkę między obłą część i lekko ściśnij. jeśli masz małe imadełko lepiej przy jego pomocy (bardziej kontrolowany nacisk) wtyczka stanie się leciutko obła i będzie dobrze siedziała w gnieździe.

Mnie kilka razy kiedyś pomogło :)

Teraz używam zatrzaskowych mini canonków xlr. http://allegro.pl/gniazdo-mikrofonowe-canon-mini-xlr-kolory-i5027021164.html

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy w moim wypadku ta technika pomoże. Dopiero po wczorajszych problemach przyjrzałem się każdej wtyczce. Zamawiałem wtyczki 2,1/5.5, ale chyba mi wysłali pomieszane 2,1/5,5 i 2,5/5,5, bo w niektórych widać że otwór jest większy. I to by się zgadzała bo jak wtyczka jest trochę nakręcona to łączy a gdy idealnie na prosto to wtedy przerywa. 

 

Jeszcze chyba muszę przeinstalować PHD bo coś się poprzestawiało że nie chce używać biblioteki darków, tzn jak zaznaczę by jej używało to jeszcze gorsze szumy jak bez nich. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie jakiś pomysł skąd mogły wziąć się takie "rozbłyski" widoczne na jaśniejszych gwiazdach?

post-1211-0-54961300-1423994139_thumb.jp

 

Pierwszy raz mi się takie pojawiły. I to tylko przy tym obiekcie(poprzedniej nocy też ten obiekt fociłem i było ok), przed nim i po nim fociłem co innego i gwiazdy były ok.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można poradzić coś na to że przy niżej położonych obiektach w guiderze są takie szumy które uniemożliwiają guiding? Czy po prostu przy obecnej konfiguracji guidera muszę odpuścić obiekty które są niżej?

W nocy wycelowałem w galaktykę Sombrero, ale musiałem zmienić obiekt bo guider sobie nie radził. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie jakiś pomysł skąd mogły wziąć się takie "rozbłyski" widoczne na jaśniejszych gwiazdach?

Z tego co pamiętam u siebie to mogą być przeróżne przyczyny, ale raczej gdzieś po drodze od wlotu teleskopu do LG włącznie. Może być odbicie od jakiegoś jasnego obiektu w kadrze albo tuż poza, niewyczerniona tuba, odbicie od jakiejś łapki albo śrubki albo nawet krawędzi LW. 

Czy można poradzić coś na to że przy niżej położonych obiektach w guiderze są takie szumy które uniemożliwiają guiding? Czy po prostu przy obecnej konfiguracji guidera muszę odpuścić obiekty które są niżej?

W nocy wycelowałem w galaktykę Sombrero, ale musiałem zmienić obiekt bo guider sobie nie radził. 

Hm, ale szum w guiderze nie powinien zależeć od wysokości obiektu wg mnie... może tam nie było żadnej jasnej gwiazdy w pobliżu, ale przy 200mm i QHY5 to nie powinno się zdarzyć - jak rzuciłem okiem w CdC to jest kilka gwiazd około 6mag w pobliżu.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Hm, ale szum w guiderze nie powinien zależeć od wysokości obiektu wg mnie... może tam nie było żadnej jasnej gwiazdy w pobliżu, ale przy 200mm i QHY5 to nie powinno się zdarzyć - jak rzuciłem okiem w CdC to jest kilka gwiazd około 6mag w pobliżu.

No właśnie nie wiem czemu tak jest, jak ustawiłem na Sombrero w kadrze miałem ze 3 gwiazdki dość jasne ale jak bez darków to obraz śnieżył bardzo że gubiło gwiazdę, natomiast z włączonymi darkami obraz zrobił się rozmazany że w ogóle gwiazdy nie wykrywał program. Zwiększanie czasu naświetlania jednej klatki powodowało wzrost szumu i było jeszcze gorzej. Potem przestawiłem na m64 i jak ręką odjął, tło czarne i kilka gwiazdek widocznych.   Wieczorem robiłem m46, było już ciężko ale jeszcze trzymało gwiazdę, Sombrero jest parę stopni jeszcze niżej i już nie dało się... Dziś może zrobię zrzuty to pokażę jak to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak warunki będą to postaram się dziś zrobić, szkło nie zaparowało grzałka chodzi:) ale i tak sprawdzałem jeszcze.  Światła też raczej nie było, po 2 w nocy żadne światła już się nie pala, jedynie to co na montażu no i laptop ale ten stoi jakieś 2m od montażu i oczywiście tyłem do niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)