Skocz do zawartości

Prezent dla brata - budżetowe oko Saurona :)


reggae

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

z racji na okres, poszukuję prezentu dla brata (może trochę późno, ale cóż). I tak myśląc wpadłem na "genialny" pomysł, by zamiast gier i wszelkiej innej elektroniki związanej z komputerem zakupić mu jakiś budżetowy teleskop. Jednak zupełnie się na tym nie znam. Mógłbym przeznaczyć na to 300-350 zł. Czy wg. Was ma to sens dla chłopaka, który skończył 18 lat? Czy raczej w tej cenie to tylko zabawki znajdę? W innym wątku polecacie Sky-Watcher 70/700 w cenie 289 zł. Czy różnica w cenie do 350 zł w jakimś innym modelu będzie bardzo odczuwalna? Chciałbym, żeby to było dla niego nowe doświadczenie. Może złapie bakcyla na coś nowego :). Czy jestem na dobrym tropie? Bardzo proszę o pomoc i wyrozumiałość.

 

Pozdrawiam,

W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Czy jestem na dobrym tropie? Bardzo proszę o pomoc i wyrozumiałość.

Czy na dobrym... Zapewne na znacznie lepszym będziesz gdy choć troszkę poczytasz tematy w dziale, w którym swój temat założyłeś.

Identycznych jest mnóstwo z odpowiedziami :)

Proponuję zacząć od tego http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3280-wszystko-to-co-przed-zakupem-teleskopu-powinienem-wiedziec/

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas goni, kurier musi zdążyć. W tej cenie co podałeś ten 70/700 SW jest wyborem bardzo dobrym. Skoro jednak chodzi o brata, który może mieć smykałkę techniczną, i poradzi sobie z potrzebną od czasu do czasu kolimacją, to ja bym mu kupił ten teleskop.

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1380&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-114/500_EQ-1

 

 

Mimo, że montaż ten sprawia czasem drobne kłopoty. Na takim telskopie dobrze pozna różne zagadnienia sprzętowe.

W idealnych warunkach pogodowych teleskop ten zauważalnie przewyższy obrazem teleskop 70/700 SW bo ma lepszą zdolność rozdzielczą.

  • Like 1

"wielki wybuch był tylko etapem na drodze od nieskończonej przeszłości"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Cały my polega na tym, że w pracy jestem. Mimo to plik ściągnąłem i przeglądam :) Tematy pobieżnie przejrzałem (praca), ale tam gdzie zaglądałem ceny były dwa i więcej razy wyższe. 

Z tropem chodziło mi o to, czy warto ten model kupić, czy dodać troszkę i poczuć różnicę (maks 350 zł za całość). To, że coś kupię jest pewne. Tylko żeby nie kupić babola - pytam ekspertów. 

 

Pozdrawiam,

W.

 

E: myślę, że taka zabawa w kolimację, nada uroku całemu przedsięwzięciu. dziękuję Grzegorz1.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej cenie wszystko jest trochę babolem. Ten SW 70/700 też ma niekomfortowy montaż - czyli prowadzenie. Dlatego przy tak małych pieniądzach trzeba pogodzić się z byle jakim statywem i montażem i brać największą dostępną soczewkę lub lustro.  Lustro o średnicy 114 mm odpowiada mniej więcej soczewce 85-90 mm jeśli chodzi o możliwości optyczne. 

  • Like 1

"wielki wybuch był tylko etapem na drodze od nieskończonej przeszłości"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas goni, kurier musi zdążyć. W tej cenie co podałeś ten 70/700 SW jest wyborem bardzo dobrym. Skoro jednak chodzi o brata, kóry może meić smykałkę techniczną, i poradzi sobie z potrzebną od czasu do czasu kolimacją, to ja bym mu kupił ten teleskop.

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1380&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-114/500_EQ-1

 

 

Mimo, że montaż ten sprawia czasem drobne kłopoty. Na takim telskopie dobrze pozna różne zagadnienia sprzętowe.

W idealnych warunkach pogodowych teleskop ten zauważalnie przewyższy obrazem teleskop 70/700 SW bo ma lepszą zdolność rozdzielczą.

Montaż niestabilny, miałem kiedyś pożyczoną tubę 114/500 to dawała bardzo kiepski obraz planet - Jowisz był mocno prześwietlony, z cieżkim trudem dawało się zobaczyć pasy równikowe. Tutaj chyba lepszy będzie refraktor 70/700 - na pewno bardziej kontrastowe planety będą, nie wiem jak AZ2 ze stabilnością, ale powinno być lepiej niż EQ1. A z pewnością planety i Księżyc będą pierwszymi obiektami, w które wyceluje teleskop. Planety i Ksieżyc to dla nowicjuszy znacznie mniejsze ryzyko rozczarowania obrazami niż DS-y. A jak mu się hobby spodoba i będzie chciał pójść w DSy to sobie za pewien czas przejdzie na lustro od 200mm wzwyż.

  • Like 3

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co Charon pisze to zmienia trochę sytuację (na niekorzyść tego Newtona) ale zauważyłem, że w zestawie jest okular 4 mm co prawda SR ale zawsze coś. W takim powiększeniu 125x malutki Jowisz raczej oka nie wypali.

  • Like 1

"wielki wybuch był tylko etapem na drodze od nieskończonej przeszłości"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie bo masa tubusa robi się duża a montaż jest ten sam co opisał Charon.  Powiększenie 180x to jest już przesada - ujawnia się na pewno skutki dygotania montażu a detale nie tyle się powiększą co rozmyją :)

  • Like 1

"wielki wybuch był tylko etapem na drodze od nieskończonej przeszłości"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już będziesz kupować to od razu weź folię ND 5 Baadera (10x10 cm kosztuje 8-10 zł), potem juz brat zrobi sobie jakąś oprawę i będzie można oglądać Słońce :).

  • Like 2

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołóż trochę kasy i kup chociaż od biedy refraktor 909AZ3. Puszka 1145 na wytelepanym EQ1? Dla chłopaka 18-letniego to najkrótsza droga do zrażenia się Astronomią. Za 3 stówki to już lepiej grę mu kupić, przynajmniej jest pewność że się spodoba.....

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024