Skocz do zawartości

Okular do pierwszego teleskopu.


Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad wyborem okularu do swojego pierwszego teleskopu (Dobson 10" F/5). Okular będzie stosowany do planet. Zależy mi aby obraz był jak najbardziej ostry i widać by było jak najwięcej szczegółów. Chciałbym abyście doradzili mi jaki okular będzie najlepszy jak na razie myślałem nad kilkoma propozycjami które linkuje poniżej.

https://deltaoptical.pl/okular-pentax-xw-7-mm

https://teleskopy.pl/Okular-Tele-Vue-Nagler-7-mm-Typ-6-teleskopy-5000.html

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_388&products_id=7192&lunety=Okular TeleVue Delite 7 mm 1 25 SKU EDE 07 0

https://teleskopy.pl/Okular-Tele-Vue-Ethos-8-mm-teleskopy-4985.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założyłem w zeszłym tygodniu podobny wątek i kochani fani orciaków mnie chcieli zlinczować za, cytuję, "Ethosy, Portosy i Aramisy" 🙂 A zupełnie serio - w tym przedziale cenowym faktycznie mógłbyś rozważyć jakieś Takahashi, o ile odpowiada Ci mniejszy kąt widzenia. Jeśli potrzebujesz tych 70-80 stopni, no to wtedy nie ma wyjścia. Dodałbym do propozycji jeszcze Morpheusa, nie odstaje wiele od wymienionych przez Ciebie, może nawet niektóre przebija. Inna sprawa jest taka, czy 7 mm to faktycznie ostateczna granica, czy jednak nie warto pójść w przedział 5,5-7 mm, ale to podpowiedzą Ci już bardziej doświadczone osoby. 

DO-GSO Dobson 8" / GSO 30 mm / Baader Morpheus 17,5 mm / Explore Scientific 11 mm / Baader Classic Ortho 6 mm / UHC / Sky Surfer III

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie porządne Ortho to Pentax XW 7mm. Rzadko będą idealne warunki na 5mm, ale skoro rozważałeś Ethosa to lepiej dwa Pentaxy XW. Moim zdaniem dają lepsze obrazy. Jeszcze są Nikony NAV SW, ale nie patrzyłem przez nie, natomiast jeżeli mają poziom HW to śmiało można brać.

Edytowane przez Setaarius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, obson napisał:

Obecnie tak luhttps://www.firstlightoptics.com/takahashi-eyepieces/takahashi-orthoscopic-eyepieces.html

Ale musisz poczytać, które warto na przykład na Cloudy Nights lub Stargazerslounge, chyba że trafi się tutaj na forum ktoś kto korzystał i mógł porównać.

Może dorwiesz, gdzieś używane ortho UO HD lub BGO być może przy odrobinie szczęścia taniej. 

Mi osobiście nigdy ortho nie przeszkadzały zarówno pod względem ER jak i pola, ale Pentax XW będzie bardziej uniwersalny, łatwiej utrzymać obiekt w polu, rewelacyjny ER i dodatkowo można komfortowo obejrzeć jakieś DSO. Oczywiście ortho będzie trochę lepsze, ale czy to jest wystarczająca różnica biorąc pod uwagę uniwersalność Pentaxa to nie jestem przekonany... decyzja należy do Ciebie...

Edytowane przez Setaarius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Jak rozważasz okulary z takiej pułki cenowej, spokojnie odpuść sobie orciaki, bo różnica w jakości obrazu względem XW czy DeLite MOŻE byłaby od czasu do czasu przy super warunkach, natomiast komfort obserwacji cierpiałby cały czas.
    No i orciaki to średnio nadają się do f/5, bo przy planetarnych źrenicach lądujemy przy bardzo małych ogniskowych, czyli też malutkich odstępach źrenicy wyjściowej.
  • Kiedyś przerabiałem podobny temat, tyle że do 12" f/5 i skończyłem na Pentaxach XW 5 mm i 3.5 mm.
    Super komfort, duże pole a jakość obrazów jak z orciaków.
    Aby się o tym osobiście przekonać, kupiłem do porównań Taka Abbe 4 mm.
    I może czasem rzeczywiście jest ciut lepiej jeśli chodzi o kontrast, ale to są niuanse dla koneserów, natomiast komfortu obserwacji to chyba w ogóle nie da się porównać.
    Z okiem 3 mm od soczewki to ja nie daję rady za długo, zwłaszcza jak jest zimno i wieje.
    Więc 95 % czasu do planetarnych powiększeń w wyciągu siedzą u mnie Pentaxy.
     

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mareg napisał:

Kiedyś przerabiałem podobny temat, tyle że do 12" f/5 i skończyłem na Pentaxach XW 5 mm i 3.5 mm.

A do dobson gso 10'' będzie się nadawało lepiej 5mm czy 7mm. Czy to bez różnicy jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, obson napisał:

A do dobson gso 10'' będzie się nadawało lepiej 5mm czy 7mm. Czy to bez różnicy jest?

  • Z okularem 7 mm będziesz miał powiększenie 1250 mm / 7 mm ≈ 180 i źrenicę wyjściową 250 mm / 180 (albo 7 mm / 5) = 1.4 mm
  • Z okularem 5 mm będziesz miał powiększenie 1250 mm / 5 mm ≈ 250 i źrenicę wyjściową 250 mm / 250 (albo 5 mm / 5) = 1 mm

Więc różnica będzie i to nawet spora.
Jeśli jesteś początkujący i szukasz jednego okularu, zacząłbym od 7 mm, bo to jest mniej wymagające co do utrzymania obiektu w okularze, seeingu i optyki teleskopu (kolimacja).
Jak ogarniesz kolimację i zobaczysz, że na Twojej miejscówce są często dobre warunki na 7 mm, to kiedyś pomyślisz o 5 mm.
Ja zaczynałem od orciaka BCO 6 mm i dopiero jak zobaczyłem, że miejscówka i teleskop dają radę, schodziłem do krótszych ogniskowych.
 

Edytowane przez Mareg

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do swojego GSO 10" do planet używam ES 8,5mm.

https://teleskopy.pl/Explore-Scientific-8,5-mm-LER-1,25--(AFOV-=-82-stopnie,-argon)-teleskopy-5543.html

Jestem z niego bardzo zadowolony i jest to jeden z moich najczęściej używanych okularów do obserwacji planet czy rozbijaniu gwiazd podwójnych. 

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)