Skocz do zawartości

Faza Wenus w lornetce 8x42


bobin123

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, kilka ostatnich dni testuję moją nową lornetkę(DO Chase 8x42 ED). Nie jestem pewien czy to moje wyobrażenie w głowie, czy naprawdę jestem w stanie dostrzec fazę Wenus(wielkość tarczy to 25.69”)? Są momenty gdzie naprawdę wyraźnie „dostrzegam” fazę, zdziwiłem się, że widzę ją w tak małej lornetce i stąd moje pytanie czy to naprawdę możliwe? 🙂

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam jaki w tedy Wenus miała rozmiar, ale w maju 2020 mały sierp dostrzegłem kilka razy w 8x42. Więc jak najbardziej jest to możliwe 🙂

Ważne, aby obserwować na jasnym niebie jeszcze. Wenus aż tak bardzo nie oślepia i łatwiej wychwycić jej kształt 🙂

  • Like 1

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy. Jeśli patrzyłeś po zmierzchu, prawdopodobnie widziałeś tylko zniekształconą przez astygmatyzm iskrę. Jednak Wenus na wciąż jasnym niebie przed lub w trakcie zachodu Słońca widziana przez lornetkę niezłej klasy zawieszoną na statywie powinna pozwolić na rozpoznanie fazy. Jest jeszcze kwestia jakości wzroku. W jakim jesteś wieku? Czy masz jakieś wady wzroku? Oczywiście nie musisz nam odpowiadać, ale sam sobie uświadom swoje możliwości.

Edycja:

Widzę, że Patryk napisał coś podobnego 🙂

 

Edytowane przez Janko

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzienna rozdzielczość zdrowego oka jest około 1',  a Wenus o rozmiarze ~ 0.5' w lornetce 8x ma ~ 4', więc jak najbardziej można tak zobaczyć jej fazę.

Kiedyś też testowałem lornetkę 8x40 na Wenus na jasnym jeszcze niebie i widziałem fazę, mimo że mam astygmatyzm. Tyle że on jest tym mniejszy, im mniejsza część źrenicy mi pracuje. Dlatego za dnia, kiedy mała źrenica oka obcina 5-milimetrową źrenicę wyjściową lornetki, widzę dość dobrze.

Do poważniejszych księżycowo-planetarnych obserwacji lornetką przysłaniam obiektywy tak, żeby mieć źrenicę wyjściową nie większą niż 2 mm, i wtedy astygmatyzm mi nie przeszkadza: gwiazdy są pięknymi punkcikami a nie nieregularnymi plackami.

 

Edytowane przez Mareg
  • Like 3

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem dzisiaj i moja 8x42 pokazuje obecnie fazę Wenus, ale tylko ze stabilnego statywu i na jasnym niebie. Im ciemniej tym gorzej.

W Galileoskopie @25x faza pięknie widoczna.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)