Skocz do zawartości

Niebo przez lornetkę - Vol. 54 - Wiosenne Galaktyki z Wielorybem


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Data obserwacji: 12.05.2023
Miejsce obserwacji: Folwark Sulejewo
Lornetki: APM 25x100 ED

https://nieboprzezlornetke.pl/wiosenne-galaktyki-przez-lornetke/

Jak nie chmury, to ciągnik. Dosłownie. W piątkowy wieczór na Folwarku pojawiłem się jako ostatni, ale mój sprzęt był gotowy do obserwacji jako pierwszy. I wcale nie dzięki temu, że miałem lornetki. Po prostu chłopaki cierpliwie czekali, aż pole opuści ciągnik, który co chwilę wywoził coś z pola.

zdj_2023_05.12_vol54_1.thumb.jpg.2200ebe5ea67ba886526d62717df1cd7.jpg

Pierwsza sesja po zlocie astronomicznym to pewien niedosyt. Niebo jakieś takie nijakie, do tego pojawiły się chmury. Niestety obserwacje astronomiczne mają to do siebie, że jak już raz spojrzymy na gwiazdy pod naprawdę ciemnym niebem to potem ciężko o zadowolenie, a właśnie takie niebo było na zlocie w Zatomiu - po prostu bajeczne.

Nie tracąc czasu ani nadzieji na udane polowanie lornetą APM 25x100 ED wycelowałem w Lutnię. Ring Nebula (M57) widoczna klasycznie jako niewielki obwarzanek. Nieco poniżej M56 - gromada kulista widoczna jako puchata mgiełka. Potem kilka klasyków jak m. in. M27, M71, czy asteryzm Wieszak. Nic odkrywczego, po prostu relaks dla oczu. Był też Herkules ze swoimi gromadami kulistymi M13 i M92. Nagle… znów ciągnik. Przejazd przez suche pole spowodował niemałe zamieszanie, a pył był dosłownie wszędzie. Pojazd odjechał, pojawiły się chmury i to wbrew wszystkim prognozom. Tej nocy miało być krystalicznie czyste niebo, a od wschodu zaczęła nadciągać rozległa warstwa „obłoków szarzastych”.

zdj_2023_05.12_vol54_2.thumb.jpg.d8287e469f149afd9261399451563158.jpg

Jako, że dawno nie byłem na Folwarku pokręciłem się trochę po okolicy przy okazji spoglądając na nocne niebo przez stojącego obok Taurusa T400, SW 120/600 z nasadką bino, czy też lornetkę Delta Optical Extreme 15x70 ED. Sprzętu jak zawsze sporo, prawie jak na mini zlocie astronomicznym.

Chmury ugrzęzły na wschodzie i północy, więc przyszedł czas na Warkocz Bereniki. Najpierw gromada kulista M53, a następnie kilka znanych galaktyk. M64 czyli Galaktyka Czarne Oko, dobrze widoczna jako pojaśnienie. Kawałek dalej subtelna NGC 4725, potem NGC 4565, czyli Galaktyki Igła - wyraźny wąski paseczek wyróżniający się z tła. W tym samym polu udało się wydobyć NGC 4494, więc niebo nie było jednak najgorsze. Przeskok do kolejnej galaktyki NGC 4559 i odjazd do NGC 4631, która okazała się moim hitem tej nocy. Galaktyka Wieloryb była po prostu rewelacyjna, dobrze widoczna, jasna i naprawdę spora - świetnie wypełniała znaczne pole widzenia w lornecie APM 25x100 ED. Pierwszy raz widziałem ją w takim kadrze i naprawdę mnie urzekła. Muszę częściej wracać w te okolice nieba.

zdj_2023_05.12_vol54_3.thumb.jpg.126365c96cd8a45e68585591454f7aec.jpg

Na zakończenie sesji zaliczyłem jeszcze kilka klasyków w konstelacji Lwa i Panny, po czym sięgnąłem na chwilę po mniejszą lornetkę. Poiłem się kadrami w szerokim polu widzenia będąc wdzięcznym za wszystkie widoki jakie oferuje pobliskie pole, na którym następnym razem zagoszczę dopiero po dłuższej przerwie, o czym wtedy jeszcze nie widziałem.

Do następnego razu!
Pozdrawiam!

 

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Like 8

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Miałem okazję w kwietniu i w maju gościć kilkanaście dni w Suchym Lesie. Muszę przyznać, że w rejonie Poznania warunki pogodowe to Teksas w porównaniu z tym co dzieje się w okolicy Wadowic.

Co do ciągnika też mieliśmy takie przyrody z Erikiem😁 

Pozdrawiam Jarek

Super są te relacje. Szczególnie zdjęcia rozgwieżdżonego nieba jakie pamiętam sprzed lat.

Edytowane przez megrez23
  • Like 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo, mogłeś dać znać bym podjechał 😉 Skoro w Suchym Lesie jest Teksas, to zapraszam następnym razem na południe od Poznania, będzie tylko lepiej 🙂

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Paweł Sz. napisał:

Ooo, mogłeś dać znać bym podjechał 😉 Skoro w Suchym Lesie jest Teksas, to zapraszam następnym razem na południe od Poznania, będzie tylko lepiej 🙂

Dziękuję za zaproszenie 😁 Jeśli chodzi o mój kontakt z kosmosem w tym okresie to były to spacery i popołudniowe przebieżki w Parku krajobrazowym Morasko 😁 Ale o tym napiszę może w innym wątku.

Zachęcam kto nie był, a jest w okolicy do odwiedzenia tego miejsca. 

Pozdrawiam Jarek 

Edytowane przez megrez23
  • Like 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam bardzo dobrze to miejsce, mieszkałem w tej okolicy prawie 10 lat, a niedaleko rezerwatu znajduje się cały kampus uniwersytecki UAM, gdzie miałem okazję studiować piękne 5 lat 🙂 Okolice malownicze, ale niebo lepsze po drugiej stronie miasta 🙂 

ps. i nigdy nie udało mi się znaleźć meteorytu, a znam takich co znaleźli kilka 😉 

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Paweł Sz. napisał:

Skoro w Suchym Lesie jest Teksas, to zapraszam następnym razem na południe od Poznania, będzie tylko lepiej 🙂

He he,kolega miał na myśli ilość pogodnych nocy(i dni), oraz stabiloność pogody,w stosunku do Małopolski.

Sorry za offtop.

  • Like 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Erik68 napisał:

He he,kolega miał na myśli ilość pogodnych nocy(i dni), oraz stabiloność pogody,w stosunku do Małopolski.

Sorry za offtop.

No tak, ja to samo miałem na myśli 😀

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)