Skocz do zawartości

Astrofotografia US - Czego jeszcze potrzebuję?


Rekomendowane odpowiedzi

WItam

Chcę zacząć swoją przygodę z astrofotografią US. Mam jednak kilka dylematów.

Teleskop którym będę focić to Orion ED 80, wiem że nie jest to dobry wybór, ale już taki posiadam i na razie nie będę go wymieniać.

Największy dylemat mam z montażem kupić EQ3-2 czy EQ-5? Większość mówi że jednak EQ3-2 bo jest tańsze a nie różni się bardzo od EQ5, nie jestem co do tego przekonany.

Kamerką na 99% będzie Point Grey Firefly mono, jakich filtrów do niej potrzebuję, czy koło filtrowe jest niezbędne?

Barlow najprawdopodobniej zakupię GSO 2x 2'' ED , jest jakaś lepsza opcja w jego cenie?

Pominąłem coś czego jeszcze potrzebuję?

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam

Damian

Orion ED 80

AZ-ATM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam

Chcę zacząć swoją przygodę z astrofotografią US. Mam jednak kilka dylematów.

Pominąłem coś czego jeszcze potrzebuję?

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam

Damian

Rzeczywiście z Orionkiem 80 jest troszkę za jasno ale można sobie z tym poradzić. Nie napisałeś o napędzie mam nadzieję że o nim myślisz. Co do montażu - przy tej rurce w zupełności Ci EQ3-2 wystarczy niemniej gdybyś chciał coś większego to zapas powinien być...

Niezbędnym moim zdaniem jest motofocuserek - wystarczy syntowy, który na giełdzie można za 140-150 zł kupić.

W pracy mam więcej i Jupeczka i Saturna i Wenuskę ale tak wyglądały moje fotki Słonka i Munia z jaśniejszego Oriona Eonka 80mm (ogniskowa 500) przy pomocy kamerki DFK i Barlowa EDx2 2" i w 2 fotkach dodatkowo nakręcona jeszcze jedna sama soczewka na x2  ... ja byłem zadowolony

 

post-476-0-70908100-1420289048.jpg

 

post-476-0-34819400-1420289072_thumb.jpg

 

post-476-0-39932400-1420289085_thumb.jpg

 

post-476-0-18110400-1420289106_thumb.jpg

 

post-476-0-44777500-1420289130_thumb.jpg

 

post-476-0-31509800-1420289355.jpg

 

Cały Munio jest z Canonka 350d bez barlowa.

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście z Orionkiem 80 jest troszkę za jasno ale można sobie z tym poradzić. Nie napisałeś o napędzie mam nadzieję że o nim myślisz. Co do montażu - przy tej rurce w zupełności Ci EQ3-2 wystarczy niemniej gdybyś chciał coś większego to zapas powinien być...

Niezbędnym moim zdaniem jest motofocuserek - wystarczy syntowy, który na giełdzie można za 140-150 zł kupić.

W pracy mam więcej i Jupeczka i Saturna i Wenuskę ale tak wyglądały moje fotki Słonka i Munia z jaśniejszego Eonka 80mm (ogniskowa 500) przy pomocy kamerki DFK i Barlowa EDx2 2" i w 2 fotkach dodatkowo nakręcona jeszcze jedna sama soczewka na x2  ... ja byłem zadowolony

 

attachicon.gif3.13.05.jpg

 

attachicon.gif111111.jpg

 

attachicon.gifmoon.jpg

 

attachicon.gifmoon1.jpg

 

attachicon.gifcccc1.jpg

 

attachicon.gifDobre.jpg

 

Cały Munio jest z Canonka 350d bez barlowa.

O napędzie nie napisałem bo to przecież oczywiste, tak samo jak lunetka :) Motofocuser jak najbardziej kupię szczególnie że są to sprawy groszowe.

A co z filtrami? zupełnie nie mam zielonego pojęcia jakich potrzebuję :)

Pozdrawiam

Orion ED 80

AZ-ATM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O napędzie nie napisałem bo to przecież oczywiste, tak samo jak lunetka :) Motofocuser jak najbardziej kupię szczególnie że są to sprawy groszowe.

A co z filtrami? zupełnie nie mam zielonego pojęcia jakich potrzebuję :)

Pozdrawiam

Do Munia ,,zciemniałem" polaryzacyjnym obrotowym Oriona, do Słonka uzywałem folii Daadera ND3,8 bo stosowałem Baader SolarContinuum. Do Saturna pomarańczowego GSO a Wenuske też ,,przygaszałem" polaryzacyjnym. Jupeczek leciał live :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotografując Księżyc i planety przez refraktory ED i z barlowem warto zastosować przede wszystkim filtr IR/UV cut (czyli zwykły L CCD), albo przynajmniej IR cut (o ile kamerka PGF nie ma takiego przed matrycą) - jeśli go nie będzie to obraz straci na ostrości przez promieniowanie IR, które będzie się skupiało w innym miejscu, niż widzialny zakres widma.

Do Księżyca filtr R (taki, który nie przepuszcza IR, albo zwykły czerwony w połączeniu z IR cut). W czerwonym zakresie seeing jest nieco mniej dokuczliwy.

Do Jowisza RGB - jeśli chcesz uzyskać obraz kolorowy po złożeniu. Najwięcej detalu na Jowiszu złapiesz przez filtr R. 

Reszta jak Jacek pisze - choć nie przyciemniałem nigdy polarem planet i Księżyca, bo wystarczy skrócić ekspozycję kamerki (o ile się da). 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotografując Księżyc i planety przez refraktory ED i z barlowem warto zastosować przede wszystkim filtr IR/UV cut (czyli zwykły L CCD),

O!!!!  o tym zapomniałem bo miałem kamerkę z filtrem wbudowanym. Bardzo słuszna wskazówka :)

Planet oprócz Wenuski (ale to kobitka ;)) nie przyciemniałem - waliła po prostu po matrycy to ja tak dławiłem :D

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wykresu wynika, że ten filtr przepuszcza podczerwień. Całkiem możliwe, że sam ten filtr daje lepsze wyniki, niż sam UV/IR cut. Ale  o ile masz jakieś szkło w torze optycznym, a nie tylko lustra, to w połączeniu z filtrem IR cut powinien się jeszcze lepiej sprawować.

Dodatkowo ASI120MM szybko "ślepnie" w zakresie IR i nie ma aż takiej potrzeby stosowania filtra IR cut. PGF ma praktycznie płaski przebieg aż do 750nm i dopiero wtedy opada - tutaj filtr IR cut będzie bardziej potrzebny.

 

Sprawność kwantowa ASI120MM:

post-1260-0-49837700-1420312104_thumb.jp

 

i PGF: 

post-1260-0-59426800-1420312105.jpg

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem nie wnikam.

Tu zdjęcie przez R CCD z warstwami UV/IRCut

post-10-0-19326500-1420313292_thumb.jpg

Tu R wizualny 610nm long-pass

post-10-0-21136000-1420313334_thumb.jpg

W obydwu przypadkach dodatkowo została użyta soczewka barlowa x2.5, ASI120MM.

I odnoszę wrażenie że z R wizualnego zdjęcia wychodzą lepiej tak nawet podpowiadał Rik?

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie zastosujemy filtru IR cut to wpływ podczerwieni będzie zależał od charakterystyki kamerki i od tego jak bardzo optyka zniekształci obraz IR. Widocznie sensor ASI120MM odcina podczerwień na tyle szybko, że u Ciebie long-pass działał lepiej i najlepiej sprawdzić samemu w swojej konfiguracji.

Kiedyś spędzałem sporo czasu na teorii, jednak  teoria względem praktyki ma zasadniczą wadę - nie uwzględnia nieznanych czynników. A doświadczenie praktyczne tak :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat filtrów to temat rzeka i brak na forach konkretnych informacji w stylu to z tym a tamto z innym.

Za radą Rika używam filtru Red 610nm long-pass przy kamerce mono.

Z tego co wiem przy kamerkach kolorowych filtr UV/IRCut to obowiązek?

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotografując Księżyc i planety przez refraktory ED i z barlowem warto zastosować przede wszystkim filtr IR/UV cut (czyli zwykły L CCD), albo przynajmniej IR cut (o ile kamerka PGF nie ma takiego przed matrycą) - jeśli go nie będzie to obraz straci na ostrości przez promieniowanie IR, które będzie się skupiało w innym miejscu, niż widzialny zakres widma.

Do Księżyca filtr R (taki, który nie przepuszcza IR, albo zwykły czerwony w połączeniu z IR cut). W czerwonym zakresie seeing jest nieco mniej dokuczliwy.

Do Jowisza RGB - jeśli chcesz uzyskać obraz kolorowy po złożeniu. Najwięcej detalu na Jowiszu złapiesz przez filtr R. 

Reszta jak Jacek pisze - choć nie przyciemniałem nigdy polarem planet i Księżyca, bo wystarczy skrócić ekspozycję kamerki (o ile się da). 

Łooo jejku Panowie, ja pierwszy raz stykam się z astrofotografią i mało z tego rozumiem :)

IR cut znalazłem taki : http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_47_110&products_id=1615&lunety=Filtr_IR_Cut_/_IR_Block_do_kamer_CCD_1,25%27%27 czy o to Wam chodzi?

Do księżyca myślałem ten: http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_47_111&products_id=1901&lunety=Filtr_Baader_Neodymium_Moon_&_SkyGlow_1,25_cala

Jak wspominałem będę focił kamerką Point Grey Firefly mono.

Ponawiam też pytanie o koło filtrowe, jest niezbędne czy na początku można się bez niego obyć?

Więcej z Waszych postów nic nie rozumiem, także jak coś pochrzaniłem to mnie poprawcie.

Pozdrawiam

Orion ED 80

AZ-ATM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łooo jejku Panowie, ja pierwszy raz stykam się z astrofotografią ...

Ponawiam też pytanie o koło filtrowe, jest niezbędne czy na początku można się bez niego obyć?

Dlatego spróbuj najpierw ,,otrzaskać" się ze sprzętem. Ostrzenie, ustawianie parametrów kamerki w czasie avikowania, awikowanie, obróbka - program - zobaczysz co i jak później przyjdzie czas na dedykowane filtry.

Koło też przyjdzie z czasem choć ja bym odpuścił do US. Odcienie szarości są piękne :)

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram rękami i nogami :)

A co do filtrów - PGF nie ma filtru przed matrycą ( http://www.rkblog.rk.edu.pl/w/p/testing-point-grey-firefly-mv-cameras/ ), więc jakiś musisz dać. Jak chcesz zacząć od łatwiejszych rzeczy typu Jowisz czy Księżyc to taki filtr o jakim pisze Alien powinien być ok. Albo inny czerwony. 

Nie jestem pewien, czy dla ED80 filtr IR pass (Baader czy Pro Planet) da jakiś wymierny rezultat - przy aperturze 80mm myślę, że seeing nie za często będzie ograniczeniem, żeby usprawiedliwiało to stosowanie filtra IR pass. Ale zawsze warto spróbować, jak się ma okazję np pożyczyć.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem testować QHY5v(mono) w foto planet ale nie mam żadnego filtra. Myślicie że warto próbować ..........?

Warto, za każdym razem ćwiczysz rożne opcje ustawień, długości avików czy obróbki materiału :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No macie rację, bo nawet jeszcze nie wkładałem jej do wyciągu więc jest co sprawdzać nawet bez jakiś efektów. Tyle że wieje mocno, to aż strach wieszać 10".  Najpierw na sucho muszę sprawdzić jakim programem klip nagrywać bo wielkiego wyboru nie ma w programach które obsługują tą kamerkę.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024