Skocz do zawartości

Niebo przez lornetkę - Vol. 56 - Letnia kometa, ISS i klasyki Strzelca


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo przyjemna relacja, aż zatęskniłam jeszcze bardziej za takimi letnimi obserwacjami, mam nadzieję, że w sierpniu uda mi się wybrać gdzieś poza Kraków, może na jakieś obserwacje koło domu rodzinnego na wiejsko-podmiejskim niebie. No i całkowicie zgadzam się z tymi słowami:

17 godzin temu, Paweł Sz. napisał:

uwielbiam wakacyjne obserwacje astronomiczne. Pomimo krótkich i jasnych nocy mają w sobie urok i potrafią odprężyć umysł przez dłuższy czas. Chyba nie ma nic lepszego niż zanurzenie się w bezkres kosmicznej przestrzeni, nawet gdy po raz kolejny przeglądamy te same klasyki letniego nieba.

Obserwacje w krótkie, letnie noce mają niesamowity urok. Na myśl o nich zawsze przypomina mi się szczególny moment takich sesji prowadzonych koło domu:

Spokojnie sobie obserwuję, zachwycam się widokiem jakichś letnich klasyków, czy też po prostu zanurzam się w bogatych w gwiazdy rejonach naszej Galaktyki. Nagle zauważam coraz więcej drobnych satelitów przemykających w polu widzenia. Odrywam wzrok od instrumentu. Północno-wschodni horyzont jaśnieje delikatnie, ptaki zaczynają śpiewać. Na tym etapie zwykle odstępuję od głównego sprzętu (teleskopu, dużej lornety) i przystępuję do przeczesywania nieba mniejszą lornetką, czasem bawię się trochę w malowanie światłem na tle blednących gwiazd, po czym udaję się w miejsce, w którym mogę podziwiać jaśniejący horyzont, upajając się końcówką udanych obserwacji. Często towarzyszy mi któryś z kotów, który zwykle już na etapie zauważenia przeze mnie powoli jaśniejącego nieba zaczyna domagać się głaskania lub wpuszczenia go do domu. Kiedyś dodatkowym doświadczeniem był też charakterystyczny dźwięk z gołębnika mojego dziadka, w którym zwykle zaczynało się coraz większe poruszenie o tej porze.

Oj tego gruchania i delikatnego szurania gołębi pocztowych będzie mi szczególnie brakować, jakkolwiek był to specyficzny dodatek na koniec obserwacji. 😄 Ach, przepiękne wspomnienia, aż się lekko wzruszyłam w czasie pisania! 

Swoją drogą jesteś chyba najbardziej produktywnym pod względem relacji obserwatorem na naszym forum 😄 

  • Like 5

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ciekawska super fragment, jak widać obserwacje mogą być naprawdę różne w zależności od danej osoby i oczekiwań - dla niektórych to tylko wyłapywanie obiektów, a dla innych coś więcej - obcowanie z miejscem, klimatem - po prostu pewna przygoda i historia 😉 Tak jest i u mnie, czasami sam się zastanawiam, czy to obcowanie jest dodatkiem do obserwacji, czy też obserwacje są dodatkiem do samego wyjścia w teren 😉 

  • Like 4

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)