Skocz do zawartości

Problem z Kołem Filtrowym - brak widoku nieba, po jego zamontowaniu.


qlak

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem!

Piszę, ponieważ natknąłem się na problem i nie mam pojęcia czym jest spowodowany 😞. Mam nadzieję, że któś widział już coś podobnego i powie mi co należy poprawić.

Mianowicie:
-Kupiłem sobie manualne koło filtrowe ZWO MFW 5 x 1,25" / 31,7mm, żeby włożyć tam wszystkie moje filtry i nie musieć za każdym razem w ciemnościach rozkręcać aparatury, jak to dotychczas robiłem.
Problem polega na tym, że gdy spoglądam przez okular podczepiony do koła filtrowego, to przestaje widzieć niebo, a zamiast tego widzę teleskop od środka. Bez zamontowanego koła, patrząc przez ten sam okular wszystko jest ok. Mam też inne "dodatki", które montuje się przed samym okularem (np soczewka Barlowa), ale one nigdy nie powodowały takiego problemu. Wszystko co dotychczas montowałem przed okularem, działało poprawnie i zawsze widziałem niebo.

Wiem, że opis może być ciężki do zrozumienia, więc zrobiłem telefonem zdjęcia, aby pokazać co widzę bez koła, a jak widok zmienia się po zamontowaniu koła filtrowego:


Tutaj zamontowany sam okular:

image.thumb.jpeg.b6836a8dddf07d752d25c1d0466982a6.jpeg


Oraz poprawny widok Jowisza:

image.thumb.jpeg.8b04a47385273651bc7809fd9cd7ac21.jpeg



Tutaj z kolei ta sama konfiguracja, ale z dodanym Kołem Filtrowym:

image.thumb.jpeg.80a2e9d0041534a9b12bbc8b72b3fd36.jpeg


Oraz niepoprawny widok, na którym nie ma Jowisza tylko część teleskopu:

image.thumb.jpeg.f760b58df5d2a4733e0e4bd4ae467e71.jpeg


Wygląda to jakby było widać tę część od wewnątrz:

image.thumb.jpeg.2e2a2bf014bb286f85a041b5a9f3d25d.jpeg



Nie mogę nigdzie znaleźć informacji co robię nie tak. Może potrzeba jakiejś specjalnej przedłużki, czy części, którą montuje się razem z kołem filtrowym?
Czy miał ktoś kiedyś podobny problem i jest w stanie doradzić mi, co zrobić, aby normalnie widzieć niebo podczas korzystania z koła filtrowego?

Z góry dzięki za pomoc!

 

Edytowane przez qlak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No toś chłopie kupił. Koło filtrowe ma spory tor optyczny, a Twój newton ma zapewne zbyt mały backfokus. To nie zadziała. Po prostu ognisko główne jest niewystarczająco odsunięte i okulary nie ostrzą. 

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, felcia97 napisał:

Na teleskopy.pl/koło filtrowe jest schemat montażu.

Kurcze, niestety, szukam i szukam po całej stronie i nie widzę nic w ten deseń. Na stronie mojego modelu też nie ma nic. Nie bardzo więc wiem co masz na myśli.
Dodatkowo, myślałem, że w opakowaniu przychodzi wszystko co jest potrzebne do montażu. Jak widać na zdjęciu, wszystko też do siebie pasuje, więc nie bardzo wiem czy mogłem coś pokręcić jeśli chodzi o zawartość paczki z moim kołem filtrowym.

Może mógłbyś podać dokładny link do tego co widziałeś na stronie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, polaris napisał:

No toś chłopie kupił. Koło filtrowe ma spory tor optyczny, a Twój newton ma zapewne zbyt mały backfokus. To nie zadziała. Po prostu ognisko główne jest niewystarczająco odsunięte i okulary nie ostrzą. 

O nie, to brzmi źle 😞... Czy w takich wypadkach jest jakiś ratunek? Czy to oznacza także, że nie mogę mieć u siebie koła filtrowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehh, nie bardzo wiem co z tym zrobić w takim razie...

No bo co, jeśli podniesienie zwierciadła też nie zadziała? Dodatkowo narodziło mi się kolejne pytanie, czy nawet jeśli uzyskałbym jakimś sposobem poprawne widzenie w konfiguracji z kołem filtrowym, to czy po zamontowaniu Barlowa problem wróci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz barlowa 2x to możesz spróbować czy odsunie ognisko na tyle, by wyostrzyć z kołem filtrowym bez przeróbek. Ale tu raczej walczymy o szeroką źrenicę i szerokie pole, a barlow nam to redukuje.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat Barlowa mam 3x - nie wiem czy to na moją korzyść czy nie, ale dziś wieczorem przetestuje czy w ten sposób to zadziała.

Może w najgorszym wypadku, jeśli zadziała z Barlowem, to zostawie sobie to koło do obserwacji księżyca i planet na mocnym zbliżeniu, a ten nowy filtr mgławicowy będę używał zwyczajnie, wkręcając go kiedy trzeba. Nie będzie takiej wygody o jakiej marzyłem, ale też nie będę miał poczucia, że całkiem wtopiłem 😜.

Zobaczymy wieczorem. Dzięki za pomysły @polaris!

Edytowane przez qlak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z barlowem ma to szanse zadziałać, jednak wynikowe powiększenie będzie większe niż 3x. Jeśli jest to telecentryk 3x (np TV Powermate 3x) to też ma to szanse działać a powiększenie powinno być te 3x.

Sam miałem podobny problem z kołem 2". Pomimo wyciągu niskoprofilowego i sporego odsunięcia ogniska jednak brakowało około 2 cm. Udało mi się kupić okazyjnie to:

APM Telescopes. APM 2 inch coma-correcting telecentric 1.5x Barlow (apm-telescopes.net)

i ostrzy i z kołem filtrowym i ze zmieniarką okularów.

Ewentualnie takie coś, jednak trzeba byłoby wykonać modyfikację tulei wyciągu (po prostu ją uciąć, żeby nie uderzyła w filtry przy ostrzeniu:

[S] Ręczna Zmieniarka Filtrów 2'' Moonlite - Giełda: Archiwum - Astropolis - Astronomia i Astrofotografia

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, melduję że przy użyciu Barlowa, koło filtrowe zaczęło działać. Bez niego niestety nidyrydy.

Nie spodziewałem się, że to wszystko ma na siebie taki wpływ, wszystko co dotychczas domontowywałem przed okularem, zawsze działało poprawnie.
No ale nauczyłem się czegoś nowego.

Koniec końców do koła filtrowego zamontowałem tylko filtry planetarne i księżycowy i będę je montował razem z barlowem na bliższe obserwacje planet i tyle.
A filtr mgławicowy i tak raczej nie przyda się z Barlowem, więc będę miał go osobno do obserwacji mgławic.

Dzięki wszystkim za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)