Skocz do zawartości

MichalKaczan

Użytkownik
 • Zawartość

  11
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

17 Good

O MichalKaczan

 • Tytuł
  Bellatrix

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Jelcz Laskowice

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Jelcz Laskowice

Ostatnie wizyty

125 wyświetleń profilu
 1. Obiekt tygodnia 1.10.2017 NGC 147/185

  Fajne galaktyki Tydzień temu aura okazała się łaskawa i skapnęło trochę pogodnego nieba. Obserwowałem je w 16" i Naglerze 26, jednak pole 1.1 stopnia to zbyt mało bo parka jest rozstawiona po kątach pola widzenia. Obie oczywiste, Ngc 147 słabsza i rozmyta, w centrum dość jasna gwiazda, tuż obok dużo słabsza. Przeglądając neta natrafiłem na informacje, że w galaktyce tej jak i w NGC 185 jest po jednej gromadzie kulistej o jasności ok 16.7 (FJJ-V i Hodge3), ale na to pewnie potrzeba większej "armaty".
 2. Październikowa noc na Przełęczy

  Obserwowałem Ngc278 jakiś tydzień temu. W sumie to spojrzałem na nią tylko z ciekawości, w przystanku do obiektów tygodnia Ngc185/147. W 16" przy powiększeniu 186x widoczne było jasne jądro otoczone delikatną mgiełką. Zauważyłem, że bardzo dobrze "przyjmuje" duże powiększenia. Nawet przy 370x centrum było bardzo jasne i przypominało nierozdzieloną gromadę kulistą.Niestety obraz dość szybko uciekał i trudno mi było skoncentrować się na szczegółach. Platforma paralaktyczna już się robi, także niedługo będzie można poszaleć z powiększeniem Ramion spiralnych nie dopatrzyłem się , choć warunki poza seeningiem nie były rewelacyjne (zasięg z trudem 6mag, duża wilgotność). Spróbuje podejść do niej jeszcze raz przy lepszych warunkach, może się uda.
 3. KALENDARZ Forum Astronomicznego

  To i ja poproszę 2 sztuki
 4. Delos 14mm i barlow czy okular 7mm

  Po przeglądnięciu paru recenzji, jednak zdecyduje się na WO UWAN 7mm. Wyłapywanie detali na granicy percepcji i barlow to nie tędy droga, a ten okularek ma bardzo dobrą opinię, cenę w granicach rozsądku, ER też wydaje się być znośne. Dzięki za podpowiedzi.
 5. Delos 14mm i barlow czy okular 7mm

  Rzeczywiście, piszą o nim dobrze, jednak cena nówki to ok 900zł. Za dwie stówki więcej można wyrwać używanego Pentaxa na Astromarcie a używany Morfeusz 6.5mm bardzo rzadko pojawia się na giełdach. Nie napisałem tego wcześniej, ale mój budżet to ok 500zł, a staram się kupować okulary przeważnie na giełdach. Znalazłem takie dwa typy, co o nich sądzicie: WO UWAN 7mm i Nagler T1 7mm?
 6. Delos 14mm i barlow czy okular 7mm

  Jeśli problemem jest tylko długość całego układu i ciężar, to w sumie wygląda to obiecująco. Wyciąg okularowy jaki mam w teleskopie to cierny bodajże Astrokraka, montowany kiedyś w Taurusach. Powinien wytrzymać.
 7. Delos 14mm i barlow czy okular 7mm

  Tak jak w temacie, mam pytanie do Was co wybrać. Głównie interesują mnie obserwacje DSO i potrzebuję czegoś w okolicach 7mm (265x, źrenica wyjściowa 1.5mm) do wyłapywania słabych galaktyczek, planetarek itp. Obserwuję dobsonem 16" f4.6.Mam co prawda Naglera T6 5mm (370x źrenica 1.1mm) ale czasami obraz jest już za ciemny w takim powiększeniu. I tu dylemat: czy lepiej skorzystać z Delosa 14mm którego mam i dokupić dobrej jakości barlowa 2x 1.25" (TV , Celestron Ultima, może jakiś inny?), czy okular. Barlow to koszt ok 300-500zł, tylko nie wiem jak z LER Delosa po zastosowaniu barlowa, czy nadal będzie 20mm. No i pozostaje kwestia wypadkowej transmisji takiego układu. Czy będzie dużo gorsza niż okularu i czy jest do zauważenia przez ludzkie oko? A może ES 6.7 albo Meade Uwa 6.7, czy jeszcze coś innego? Jaki okular 7mm polecacie? Aktualnie nie stać mnie na Pentaxa czy Delosa bo już wyczerpałem budżet i cierpliwość żony.
 8. Obiekt tygodnia 17.06.2017 Minkowski 1-64

  Świetny artykuł! nie trafiłem wcześniej na niego .Dzięki, to trzeba będzie spróbować. Dam znać jak poszło .Może jeszcze zdążę zanim Lutnia pogrąży się w odmętach łuny znad Wrocławia.
 9. Obiekt tygodnia 06.09.2017 NGC 6934

  Mi udało się ją zobaczyć w szukaczu Oriona 9x50 w bardzo dobrych warunkach. Obserwowałem ją też Taurusem 16" w powiększeniach 186x i 370x. Gromada jest rozbita na poszczególne gwiazdy. Natomiast centrum przypomina jakby świecący diament, tz z centrum wychodzą w czterech kierunkach słabe, pionowe pojaśnienia. Najlepiej to widać w 186x . Widocznie gwiazdy w centrum gromady tak się układają. Jestem ciekawy jak inni posiadacze dużych dobsów to widzą. A może widać to w mniejszej aperturze?, nie wiem. Natomiast dość często wracam do tej gromady jeśli tylko jest dostępna.
 10. Obiekt tygodnia 17.06.2017 Minkowski 1-64

  Tak patrzyłem w CdC na tego Abela 46, to musi być wymagające cholerstwo. Jasność podają na 15.6mag. Jest wogóle szansa żeby wyłapać tę planetarkę bez filtra OIII , za to z UHC?
 11. Obiekt tygodnia 17.06.2017 Minkowski 1-64

  Witam Wszystkich! Gratuluje wytrwałości Ja również ostatnio obserwowałem tę planetarkę, z tym że rzuciłem na nią cały swój arsenał. Taurus 16", okular Vixen SSW 10mm (186x) i Nagler 5mm (370x) + filtr UHC ,zasięg jakieś 6mag. Po dość długim błądzeniu po niebie udało mi się trafić na właściwy rejon. To co zanotowałem w dzienniku: Okrągła szara tarczka z przyklejoną doń gwiazdą na brzegu (gwiazda widoczna zerkaniem). Fajny widok, najlepszy w 186x bo jej jasność nie spada tak drastycznie jak w 370x. Nie widziałem pociemnienia w środku. Widok najlepiej oddaje ten rysunek: http://www.astro-visuell.de/astro/zeichnung/groesser13/htm/min_1_64.htm Tej nocy obserwowałem też inną planetarkę w Lutni leżącą jakieś 1,5 stopnia od M56, mianowicie NGC 6765. Wydała mi się trudniejsza niż M 1-64, za to jej kształt jest bardziej "fantazyjny". W okularze przypomina taki wydłużony przecinek, szerszy na końcu i przedzielony ciemnością. Nie znalazłem w necie rysunku, który by dobrze oddawał widok w okularze. Chyba samemu trzeba będzie się wziąć do roboty
 12. MichalKaczan

×
© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2018)