Skocz do zawartości

MichalKaczan

Użytkownik
 • Zawartość

  243
 • Rejestracja

 • Wygrane w rankingu

  5

Ostatnia wygrana MichalKaczan w Rankingu w dniu 1 Marzec

MichalKaczan posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

536 Excellent

O MichalKaczan

 • Tytuł
  Kapella

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Jelcz Laskowice

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Jelcz Laskowice

Ostatnie wizyty

1184 wyświetleń profilu
 1. Delite 5mm jest niezły. Użytkuję około 2 lat. Obrazy ostrością nie do odróżnienia od orto, zwłaszcza na osi. Podobną jakość da Takahashi le 5mm, tyle, że er to 10mm. Jest jeszcze jedna opcja: barlow Tmb ED 1.8x z orciakiem. Też z powodzeniem stosuję takie połączenie z orciakami 18mm i 10mm. Można go czasem spotkać na giełdach w cenie używanego Pentaxa, jednak jeśli miałbym wybierać to wolę okulary z er bliskim 20mm.
 2. Takie zdjęcia z przyjemnością się ogląda
 3. MichalKaczan

  Brak pogody

  Ten rok to przejście ze skrajności w skrajność. Tak jak pisze @Erik68, kwiecień i część maja to pogoda-marzenie. Przynajmniej wspomnienia zostały Ja chwilowo zająłem się swoim drugim hobby (wspinaczka), bo szkoda mi nerwów na tę bryndzę. Ale to wiecznie nie może trwać, jeszcze będzie przepięknie
 4. Nie no, ładnie widać kolorek i dwie "powłoki".Nawet te delikatne wypustki po bokach się złapały. To "live view", czy jakaś dłuższa ekspozycja?
 5. @Erik68, dzięki, temat jest mi znany Próbowałem takich zabaw z kamerką cmos imx290, ale na Dobsonie z platformą to mordęga. Laptop, kable, ustawianie platformy za każdym razem, małe pole widzenia nawet z reduktorem ogniskowej to nie dla mnie. Ta Sionyx jest o tyle fajna, że można z niej zrobić okular elektroniczny stosując projekcję okularową. Wadą jest to, że kamera nie odświeża się samoczynnie przy dłuższych ekspozycjach, a umożliwia je do 1.5 sekundy. Jak mi odpowiedział użytkownik tej kamery z CloudyNights, te 1.5s ekspozycje w trybie mono pozwalają mu w 16" na rejestrację obiektów 17-18mag. Czyli mamy 7.5fps, a po wciśnięciu guzika do 1.5s i szumy są podobno sporo mniejsze niż przy tym "live". Konieczna jest też platforma, ale nie ma kabli, laptopa itp. Pozwolę sobie wkleić kilka linków do szkiców użytkownika FRANC LILL z Cloudy nights, żeby uzmysłowić o czym mowa. Znane obiekty z 16" i projekcja przez okular 25mm+kamera Sionyx M16 Hickson 68 M61 także temat ciekawy i chyba spróbuję tego, choć na razie dopadła mnie kilkucalica złośliwa i kombinuję z większym teleskopem
 6. @Newborn_Sailor B lubię twoje szkice, są bardzo realistyczne Właśnie żałuję, że wcześniej nie próbowałem. Skupiałem się na galaktykach, bo warunki tej wiosny często były doskonałe. Choć kto wie co zaoferuje nam późny lipiec Ps jakich okularów używasz?
 7. Zgadza się, nasadka to jest to. Mi najbardziej podoba się z GPC 1.7x i Esami 24mm (130x) i orciakami 18mm (170x). Zresztą każde powiększenie wnosi coś innego. Rzeczywiście, myślałem, że jeszcze złapię Pal 5 pod koniec lipca, ale będzie już nisko. Tak czy inaczej spróbuję. Na południu, po 24.00, mimo białych nocy robi się dość ciemno.
 8. Noce astronomiczne krótkie, to i OT krótkie Na ten tydzień proponuję cel, do którego często wracam, może nawet częściej niż do M13. M5, bo o niej mowa to jedna z najjaśniejszych i najpiękniejszych gromad kulistych północnego nieba. Pamiętam, jak będąc dzieckiem odkryłem ją swoją lunetką 20x50, ale dopiero w newtonie 220mm, a później 270mm ukazała swoje prawdziwe piękno. Wyglądała jak pędząca przez kosmos kometa, z wijącymi się sznurami gwiazd. Zawsze kiedy na nią patrzę, mam wrażenie, że tworzą falę uderzeniową, rozchodzącą się na boki pod naporem gęstego centrum. Może być też dostrzeżona gołym okiem, wszak ma ok 5.8mag jasności. Uważać należy tylko, by nie pomylić ją z leżącą tuż obok gwiazdą 5Ser o jasności 5mag (coś sporo tych piątek ) Jako, że jest obiektem tak pełnym wdzięku, pozwolę sobie pominąć techniczne pitolenie i niech przemówi rysunek https://www.cloudynights.com/topic/705444-m5-globular-cluster Niespełna 2 stopnie na południowy wschód od M5 leży obiekt z katalogu Palomar, który będzie odpowiedni dla prawdziwych, obserwacyjnych oszołomów Jego natura nie jest do końca jasna. co prawda należy do katalogu gromad kulistych, ale prawdopodobnie jest czymś innym. http://astro-kooperation.com/?attachment_id=1011 Niech się wikipedia wypowie: "Została odkryta w 1950 roku przez Waltera Baade oraz niezależnie w 1955 roku przez Alberta Wilsona. Albert Wilson nazwał tą gromadę Gromadą Kulistą Węża, jednak w gwiazdozbiorze tym znajdują się również 4 inne gromady kuliste w tym słynna Messier 5. Ze względu na rozkład gwiazd Palomar 5 może być tymczasowo przechwyconą przez Drogę Mleczną eliptyczną lub sferoidalną galaktyką karłowatą. Jako galaktyka karłowata Palomar 5 został nazwany Karłem Węża. Stwierdzono, że Palomar 5 znajduje się obecnie w trakcie procesu zakłóceń pływowych przez grawitację Drogi Mlecznej rozrywającej gromadę. Wiele gwiazd gromady oddala się od niej, tworząc ogon skierowany w przeciwnych kierunkach. Ogon ten istnieje już kilka miliardów lat, i rozciąga się na długości ponad 13 000 lat świetlnych. Ogon ten jest nazywany Strumieniem Palomar 5. Gromada Palomar 5 znajduje się 60 700 lat świetlnych od jądra naszej Galaktyki." Jest niezłym wyzwaniem dla 12" i większych teleskopów. Jasność to 11.7mag, przy rozmiarze około 7', ale niech Was to nie zwiedzie. Jasność powierzchniowa paskudy jest niezwykle niska. Wskazane ciemne niebo i w odróżnieniu od piszącego ten tekst, użyjcie okularu dającego możliwie dużą źrenicę wyjściową. W jej poszukiwanie najlepiej zaopatrzyć się w dokładniejszą mapkę, a charakterystyczne jest to, że leży pomiędzy dość jasnymi gwiazdami 9 i 10mag. Najjaśniejsza gwiazda gromady ma około 15.5mag, więc jest możliwe wyłuskanie poszczególnych członków w 14"-16", o czym donoszą niektórzy obserwatorzy. Mi ta sztuka jeszcze się nie udała, ale jak tylko Łysy trochę odpuści podejdę do niej jeszcze raz. Spróbuj i daj znać, jak poszło!
 9. Stosujesz filtr do obserwacji galaktyk? Jakie to daje korzyści? Ps. szkic super!
 10. Nie mogłem się powstrzymać, choć Piotrek ładnie opisał genezę powstania gwiazdozbioru Wolarza:
 11. Hehe, to my chyba prawie ten sam rocznik "Niebo na dłoni" to była moja biblia. Mieszkaliśmy razem z ciocią, która pracowała w księgarni i miała tę książkę w biblioteczce. A Tourista dostałem od Taty na urodziny, a kupił ją też "u Ruskich" na targu Eh, to były czasy Mam nadzieję że kolega @pmochocki nie obrazi się za te wspominki.
 12. Trochę dziwne.. Jeśli kolimujesz laserem to bardzo dobrą kolimację można poznać po tym, że światło lasera jakby rozbłyskuje wokół centralnego punktu na kolimatorze. Czasami uda mi się tak skolimować, ale do dobrych obrazów nie jest to takie niezbędne. Jeśli to masz, to raczej szukałbym w kierunku wychłodzenie, ściśnięcie lustra, jakość optyki itp. Próbowałeś przysłonić pozaosiowo Taurusa do np 120mm? Robię tak często w T16". Przysłaniam do 180mm i gwiazdki są jak szpilki, łatwiej rozdzielać podwójne, bo nawet przy super warunkach jasne gwiazdy w f4.6 są nieco plackowate. Przy bardzo dobrym seeingu mogę wtedy zejść poniżej 1". Ps. Świetnie mi się czytało wstęp o Wolarzu. Przypomniałem sobie jak będąc kiedyś dzieckiem, studiowałem "Niebo na Dłoni" i odkrywałem gwiazdozbiory z podwórka z pomocą Tourista 20x50. Aż się łezka w oku kręci..
 13. NGC 5247, 10.1 mag, 5.3'x4.3' Jedna spośród kilku galaktyk spiralnych, upolowana podczas ostatnich obserwacji. Tylko w niej mogłem dostrzec coś więcej, choć warunki były niezłe jak na niziny. Dopisała przejrzystość i obserwacje wkrótce po górowaniu obiektu (po minięciu łuny od Namysłowa). Garść wrażeń przepisanych z dyktafonu: ..też niziutko, w końcu to deklinacja -18stopni. W Es24mm spora mgiełka z jaśniejszym centrum. W tym powiększeniu tło jeszcze dość jasne, obok galaktyki jasna gwiazda 9.6mag. Zmiana na Delite 11mm (170x) - zerkaniem widoczne delikatnie jaśniejsze centrum. Są momenty, kiedy dostrzegam esowaty kształt galaktyki. Jedno ramię zakręca w kierunku tej jasnej gwiazdy, drugie w przeciwną. Momenty widoczności są bardzo krótkie. Spędzam dobre 30min, żeby upewnić się, że to jest realne. Eh, gdyby była nieco wyżej.. Wrócę do niej, jeśli tylko będę w Sudetach.
 14. Ładnie to wygląda. Ic4677 powinna być do wyłapania wizualnie w małym powiększeniu. Ps. specyficzne przedstawiasz takie słabe obiekty (podobnie jak Twoje zdjęcie Abell 31). Po powiększeniu obrazu detale są takie bardzo wygładzone. Osobiście lubię trochę szumu na zdjęciu, wygląda to bardziej naturalnie. Pewnie co kto woli.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)