Skocz do zawartości

MichalKaczan

Użytkownik
 • Zawartość

  125
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  2

Ostatnia wygrana MichalKaczan w Rankingu w dniu 28 Marzec

MichalKaczan posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

257 Excellent

O MichalKaczan

 • Tytuł
  Deneb

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Jelcz Laskowice

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Jelcz Laskowice

Ostatnie wizyty

742 wyświetleń profilu
 1. Jeśli ufać wikipedii, to jest https://en.wikipedia.org/wiki/NGC_7332 Sh 2-188 i Arp 284 wpisane na cel następnych obserwacji. Wyglądają naprawdę obiecująco
 2. Eee tam, czepiasz się. A tak serio, to skaner degraduje mi szkice. Mam taki egemplarz made in biedra i najlepiej wychodzi z niego to, co jest pociągnięte chamską, grubą kreską. Ale wystarczy, że coś jest bardziej delikatne i zaraz jest wyblakłe i sporo ciemniejsze. Kombinuje z różnymi ustawieniami i póki co lepiej wychodzą planetarki, jak N7027. Choć tam na przykład nieco zyskują nieco na detalu . W rzeczywistości na rysunku tak drastycznej różnicy nie było. Ale... Jak popatrzyłem na rysunek Uwego (?), to sobie pomyślałem, kurde przecież 7332 jest sporo jaśniejsza niż 7339 a tu to tak nie wygląda. Czytając Twój wpis myślę, że odpowiedź może być jedna : LP na mojej miejscówce. Ps Coś mi się o uszy obiło, że na maniaku obiecałeś szkic 7027, coś udało Ci się skrobnąć?
 3. Pegaz oferuje kilka fajnych, galaktycznych celów takich jak N7331, N7479 czy N7814. W ich cieniu lezy sobie całkiem ładna parka galaktyk NGC7332 i NGC7339. Galaktyki są dość niewielkie, raptem 4' i 3', ale dość jasne, odpowiednio 11 i 12.3magnitudo i leżą tylko 5 minut kątowych od siebie! W dodatku obydwie są ustawione do nas krawędzią. . źrodlo:http://www.jwinman.com/starcharts/ Nie będę zanudzał naukowymi faktami, poza jednym: obydwie tworzą rzeczywisty układ podwójny i okrążają się wzajemnie. Także tamtejsze ufoludki mają pewnie imponujący widok ze swoich planet Starshopping jest dość łatwy. Odbijamy od Beta Peg na południowy zachód. Mijamy Mu i Lam Peg i po jakichś dwóch stopniach jesteśmy na miejscu: źródło:http://www.jwinman.com/starcharts/ Parka jest naprawdę ładna. Tworzy fajny kadr w powiększeniu 240x. N7332 na sporą jasność powierzchniową, gwiazdopodobne jądro i wrzecionowaty kształt galaktyki widzianej z boku. Lubię ją obserwować, bo w odróżnieniu od wielu innych, szarych mgiełek tutaj od razu widać , że mamy do czynienia z galaktyką widzianą z boku. Natomiast 7339 jest jak duch. Ma niższą jasność powierzchniową, wydłużony kształt i brak w niej wyróżnionego centrum. Zamieszczam tutaj szkic Uwe Glahna z 16" spod ciemnego nieba. Widać cętkowanie w NGC7339. Podobno w dużych dobsach, rzędu 24" można dostrzec w niej północne pasmo pyłowe. źródło: http://www.deepsky-visuell.de/ i szkic w mojej interpretacji wykonany przy super seeingu ,zasięgu ~6mag. Newton 16", Delos 14mm + barlow 1.8x i Delite 5mm (240x i 370x). Niestety musiałem go zmasakrować obróbką, żeby usunąć ślady palców moich pociech. Chyba jeszcze raz trzeba będzie do niego podejść. Spróbujcie i dajcie znać jak poszło!
 4. Kasjopeje A mam i ja 😎. Wybrałem się na obserwy w poniedziałek, podczas niezłej zawieruchy i trafiła mi się godzina nieba z niezłą przejrzystością. Sama mgławica najlepiej widoczna w BCO 32mm z OIII , źrenica 7mm. Swoją drogą ten okular naprawdę mnie zadziwia swoją łatwością wyłuskiwania słabizn. Jest nawet ciut lepszy niż sporo droższy Eudiascopic 35mm. Mgławica widoczna na początku jako słabe, podłużne pojaśnienie widoczne tylko zerkaniem. Po jakimś czasie staje się łatwiejsza i widoczna jest też w mniejszych źrenicach. Najlepiej w BCO 18mm. Widać wtedy lepiej, że ten pas światła jest lekko zakrzywiony. Fajny, egzotyczny i niełatwy obiekt, (zwłaszcza jak się podchodzi do niego jako pierwszy obiekt sesji). Myślę, że autor wątku nie obrazi się jak wybiegnę trochę poza temat. Postanowiłem trochę w ciemno pobuszować po okolicy Cas A z kartką atlasu Uranometrii i to co udało mi się zidentyfikować: Hubble 12, mgławica planetarna, przynajmniej tak udało mi się ją zidentyfikować w necie. W Uranometrii to P111.8-2.8. Leży zaledwie jakieś 40' od Cas A. Nie wiedziałem, że na nią patrzę. Myślałem, że to gwiazda, której nie zaznaczono w atlasie. Wrócę do niej z większym powerem. Fajnie wygląda zdjęcie, które uzmysławia na co patrzymy. Chyba podobnie jak Cas A dość rzadko obserwowana. King 20 - fajna perspektywa, widać , że część gwiazd to gwiazdy tła znajdujące się bliżej. Ładna, kaszkowata i dość zwarta. Na żywo wygląda lepiej niż na zdjęciu. Abell 82 już blisko Ngc7789, łatwiejsza niż Cas A, a może to już wzrok się przyzwyczaił? Też nie wiedziałem, że patrzę na Abella. W Uranometrii to jakieś P114.0-4.6. Zaskoczyło mnie to, że jest tak oczywista. Nawet bez filtra widoczna jako okrągła mgiełka, na jej tle 2-3 gwiazdki. Z filtrem dość jasna. No i przyjszły chmury i było po obserwacjach. Fajnie czasem tak w ciemno poobserwować, bez opisów, szkiców itp. Można się poczuć jak odkrywca PS z tym Hubble 12 (lub też PNG 111.8-2.8) to nie ma jednak za bardzo do czego wracać. Wg jednego ze źródeł ma tylko 1" wg innego ok 16". https://www.noe-sternwarte.at/wordpress/wp-content/uploads/2016/10/PNG-PN.pdf Podejrzewam, że ta pierwsza wartość jest bliższa prawdzie.
 5. Pamiętasz w jakim powiększeniu udało Ci się to wyłuskać? Pamiętam, że jakiś rok temu próbowałem coś w N278 dostrzec, ale bardziej przypominała odległą gromadę kulistą. Też bym spróbował, bo lubię takie kąski😁 Ludzie poszą, że i 400x trzeba użyć.
 6. Miałbyś całe 4,5' pola widzenia. Jak dasz radę cokolwiek zobaczyć bez napędu, to szacun😀 Wogóle temat wygody obserwacji i dostrzegania dzięki temu większej ilości detalu jak dla mnie jest ostatnio kluczowy. Z platformą mój teleskop ma wyciąg na prawie 190cm. Wziąłem więc na obserwy drabinke i okazało się, że nie jest tak źle, a nawet dużo lepiej. Rozkładam drabinke, staję na pierwszym lub drugim stopniu, a całym ciałem mogę się położyć na pozostałych szczeblach. Wypas😁
 7. Planetarka, która rozpala umysły na sąsiednim forum . Tak z ciekawości luknąłem sobie na N7027 i podczas obserwacji z soboty na niedzielę popełniłem taki oto szkic . Sprzęt: Taurus 16" z nowo zakupionym okularem Delite 5mm (370x) i z barlowem TMB 1.8x (x670), na platformie. Seeing miałem rewelacyjny, gwiazdy punktowe, obiekt w zenicie. Choć w takim powiększeniu (670x) to już niezła gimnastyka nawet na platformie paralaktycznej. W moim odczuciu to wyższe powiększenie nie wniosło prawie nic nowego do obrazu. Szkic nie jest idealny. Trudno narysować to co widać tylko zerkaniem, a tak było z tym ciemnym pasem. Również skaner trochę zdegradował szkic, czyniąc ciemny pas bardziej wyraźnym. Ale w sumie jestem zadowolony z rezultatu :), zwłaszcza, że to pierwszy szkic po dość długiej przerwie. Fajnie też planetarka wygląda w OIII. Wszystkie gwiazdy znikają i zostaje tylko ona, jasna jak pochodnia ps. mam jeszcze szkic NGC7332 z sąsiadką z tejże nocki, ale dwójka moich małych urwisów skutecznie sabotuje twórczość taty . Nie wiem jak pozbyć się tłustych plam ze szkicu. Chyba trzeba będzie go przerysować jeszcze raz.
 8. Fajnie opisane Z tym patrzeniem bez muszli ocznych, to mam podobnie z Ultimami 30mm. Jak wrota do innego wymiaru. Szkoda, że ten Taurus nie dojechał. N6934 powinien już ładnie rozbić w gwiezdny pyłek. Ps. Chyba nigdy nie zrozumiem tej pogoni do oglądania dsów w jak najmniejszym sprzęcie. Po co to wzrok psuć😁
 9. Obserwowałem Icka w nocy z soboty na niedzielę. Trafił mi się mega seeing, także sporo obiektów traktowałem świeżo zakupionym Delite 5mm. Do wyjątków należał właśnie Ic1287. W naglerze 26mm (x72) widać gwazdę podwójną i pobliską gromadkę. Sama mgławica widoczna jako słabe pojaśnienie pod gwiazdą. Widać też, że pomimo bytności mgławicy w drodze mlecznej okolica jest uboga w gwiazdy. Na pewno byłby to ładny kadr, gdyby nie LP z Brzegu i Oławy, także zazdraszczam afrykańskich widoków.
 10. Miałem podobne odczucia. Dlatego też lubię tę parkę w UHC, bo nie gasi tak pobliskiej gromady kulistej. Zapomniałem dopisać, że po wkręceniu filtra planetarka ta jest bezproblemowo widoczna w nasadce bino, nawet w wyższych powiększeniach (180x).
 11. Obserwowałem IC 1295 tydzień temu pod dobrym i zaświetlonym niebie. Cuda potrafi zdziałać filtr UHC/OIII. Pod niebem ok 6mag mgławica widoczna bez filtra jako słabe, okrągłe pojaśnienie. Z filtrem od razu rzuca się w oczy. Ma jajowaty kształt i pociemnienie przesunięte w prawo od osi planetarki. Zaczyna to przypominać to co widać na fotkach. Pod zaświetlonym niebem (ok 4.5mag) też ją widać!, ale tylko z filtrem.
 12. Nigdy dość takich fotek. Piękna!:)
 13. Sprzedane.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)