Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze okularu


Perseus

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

Chce się Was poradzić, bo im więcej czytam to mam więcej pytań niż odpowiedzi. Planuje kupić dwa docelowe okulary do moich szesnastu cali. Moje dotychczasowe okulary es24mm maxvision i es 8.8 mm słabo sobie radzą z F/4.5, obraz nie zachwyca a chcę w końcu wykorzystać potencjał teleskopu 🙂

Tak więc na oku mam :

1.

ES 9mm 100* https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_319&products_id=2271&lunety=Okular Explore Scientific 9 mm 2 100 stopni

ES 20mm 100* https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_319&products_id=2217&lunety=Okular Explore Scientific 20 mm 2 WP AFOV 100 SKU 0218420

Z tego co wyczytałem seria 100* jest o klasę wyżej od serii 82* i jakościowo dorównuje TV Delos, czy tak jest nie wiem 🙂

2.

TV Delos 10mm 72* https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_388&products_id=4971&lunety=Okular Tele Vue Delos 10 mm SKU EDL 10 0

TV Panoptic 19mm68*https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_388&products_id=7189&lunety=Okular Tele Vue Panoptic 19 mm SKU EPO 19 0

Może macie swoje typy, które dadzą sobie radę w światłosilnym teleskopie? Nie oczekuje tego by obraz był idealny aż po sam brzeg, tam wystarczy przyzwoitość, w takim razie czy warto dopłacać do Delosów czy nawet do Naglerów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nikon NAV HW patrzyłem wielokrotnie, zdecydowany numer 1.

2. Nikon SW - nie patrzyłem ale ma podobne opinie do nr 1, wkrótce mam nadzieję spojrzeć. 

3. Pentax XW i Delos - patrzyłem wielokrotnie naprawdę czołówka, nie to co Nikon HW ale naprawdę bardzo dobre okulary.

4. Nagler, Ethos, Baader Morpheus, Panoptic - patrzyłem wielokrotnie, Ethosy mnie nie zachwycają i kalsyfikuje je gdzieś w okolicach Naglerow tylko z większym polem, Naglery i Baader Morpheus to podobna jakość. Inny trochę sposób prezentacji obrazu ale mniej więcej ta sama półka.

5. ES-y generalnie dla mnie wszystkie, patrzyłem przez 62, 68, 82, 100... żadne mnie nie zachwycają. W setkach nie widzę nic lepszego od 82 poza polem.

Powyższe opinie są subiektywne, jednak wiele osób które znam i które miały okazje obserwować ze mną, ale też niezależnie wyraża podobne opinie...

Oczywiście w danej serii zdarzają się mniej lub bardziej udane modele więc warto czytać i miksować.

Nikony najtaniej zamówić z Japonii.

Edytowane przez Setaarius
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, bo skłaniałem się już w stronę ES...

Ten Nikon wygląda ciekawie i w sumie opinie też ma znakomite. Cena niby spora, bo na AMP Telescopes 1000 euro, ale w sumie otrzymujemy dwa okulary w jednym. Zamawiałeś lub znasz kogoś kto zamawiał ten okular z Japoni? Jakaś sprawdzona strona? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złożyłem zamówienie na ich stronie na HW 17mm, HW 12.5 i SW 7 mm. Zostaje czekać na potwierdzenie od sklepu i zobaczymy czy się uda zamówić.

Porównując ceny do europejskich sklepów to cena prawie o połowę niższa( na japońskiej stronie aktualnie jest jeszcze promka), także ładne prowizje mają.😃

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamawiałem rzeczy z Chin i odbyło się bez cła... pewnie jak paczka będzie kontrolowana to naliczą cło i VAT. Co i tak wyjdzie taniej jak kupowanie u zachodniego sąsiada, chodź już nie będzie takiej roznicy, ale zawsze i tak do przodu 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Erik68 napisał:

Powtórzę za @Setaarius NIKON! HAV czy NAV ,bez znaczenia,różnica tylko w FOV.Patrzylem i miałem jedne i drugie.Dakeko ....za nimi Pentaxy i telewizja ( testy)

O kolego, przypomnę Ci to co napisałeś o Pentaxach jak będziesz chciał pożyczyć 🤣

  • Haha 2

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Perseus napisał:

Złożyłem zamówienie na ich stronie na HW 17mm, HW 12.5 i SW 7 mm. Zostaje czekać na potwierdzenie od sklepu i zobaczymy czy się uda zamówić.

Porównując ceny do europejskich sklepów to cena prawie o połowę niższa( na japońskiej stronie aktualnie jest jeszcze promka), także ładne prowizje mają.😃

 

Gratuluję.

Daj znać jak dojadą i miłego użytkowania...

ES możesz sprzedać lub przeznaczyć na kieliszki 🤣

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że dam znać. Jak narazie od strony sklepu cisza, ale mają do 5 dni na odpowiedź w kwestii kosztów wysyłki. Co do Esów porównam sobie je z Nikonami, chodź pewnie nie będzie czego porównywać i do sprzedaży. Jeszcze raz dzięki!  😀

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jako, że to moje pierwsze takie zakupy z tak daleka, a paczka z Japonii znajduje się już w Poznaniu i jest już po odprawie celniej...

To zrobię małe podsumowanie🙂

Trzy nikony: 17mm HV, 12.5 HV i Nikon 7 mm SW kosztowały mnie 192 400 JPY plus wysyłka 11000 JPY(320 zł), co po przeliczeniu dało 5 940 zł.

Cło (4.5%), VAT(23%) i koszty agenta celnego (ok. 80 zł) to 1731 zł. 

Czyli łącznie 7671 zł.

U Naszych zachodnich sąsiadów koszt tych okularów to łącznie 2225 euro co po kursie 4.60 da nam 10 235 zł. Czyli do przodu około 2500 zł.

Samo zamówienie na stronie sklepu jak i realizacja po stronie japońskiej przebiegła bardzo sprawnie i tak jak przelew poszedł 13 Września tak paczka 15 była już przed odprawą w Poznaniu. Sam proces odprawy trwa dłużej niż podróż mojej paczki. 

Paczka najprawdopodobniej jutro ruszy do doręczenia, ale ja i tak dopiero w połowie października będę mógł podzielić się z Wami wrażeniami z placu boju. Lista obserwacyjna na październikowy nów się zapełnia... oby tylko dopisała pogoda 🙂

Czystego nieba!

Edytowane przez Perseus
  • Like 2
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)