Skocz do zawartości

newton 150/750 na pierwszy teleskop - jaki i czy słusznie?


andy_2000

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Czytam forum od dwóch tygodni (zresztą nie tylko to), oglądam filmy i śledzę oferty sprzedaży sprzętu.

Warunki obserwacyjne:

80% nieduży balkon na śląsku, widok na wschód, centrum dużego miasta niestety (niebo kiepskie - Bortle class7, gwiazdek jak na lekarstwo,  planety są dość dobrze widoczne, łysy oczywiście świetnie widoczny, ot można zerknąć od biedy bo i tak niewiele więcej widać....

15% wiocha Bortle class4 , SQM 21.08 mag./arc sec2 , wg light pollution map - tu według mnie lepiej 🙂 

5% wyjazdy pod jeszcze ciemniejsze niebo.

do auta i 12 cali dobson wejdzie leciutko, dzieci brak a w salonie mogę postawić co chcę (nawet pralkę) i nic do tego nikomu 😉 więc ten aspekt można pominąć całkowicie... ale:
Chcę sprzęt mobilny, więc wszystko co waży więcej niż Dobson 8 cali odpada ze względu na masę poszczególnych komponentów.
Balkon mały, więc raczej pełnej skali dobson odpada (barierki, wąsko, balkon sąsiada nad łbem....,) to coś powinno stać na trójnogu albo dobson typu "table top".

Teraz tak : montaż typu AZ4 lub EQ3 bo w grę wchodzi balkon i wizual (zero astrofoto na chwilę obecną - kasa...) lub wspomniany dobson "table top". AZ4 lub EQ3 chyba lepiej jednak sprawdzi się podczas wyjazdów.
Nie chcę goto albo innych komputerów, w grę wchodzi jedynie prosty napęd na jedną oś.

Nie chcę maka (wąsko), sct chyba finansowo poza zasięgiem, refraktor tylko APO więc też poza zasięgiem. Lornetki z pewnych przyczyn odpadają.

Chcę nauczyć się nieba, mieć możliwość zobaczenia obiektów z katalog Messiera pod ciemnym niebem, pobieżnego oglądania planet w mieście (bez dużych powiększeń i bez ciśnienia na nie) i przypatrywania się księżycowi.
Na chwilę obecną dysponuję potężną, ruską lunetą 20x50 na stabilnym statywie foto i nawet na tym jakże wspaniałym zestawie Saturn i Jowisz z księżycami wyglądają (dla mnie) fajnie, łysy jest ok, choć chciało by się nieco bliżej, Plejady ładne
a nawet i Andromedę widziałem (jako tako, ale jednak). Stąd pora na następny krok na przód.

Teleskopy brane pod uwagę:

Bresser MESSIER Dobson NT-150 150/750
Sky-Watcher BKP 15075 EQ3-2
tuba Sky-Watcher N-150/750 OTAW + AZ4

Najlepiej używki (cena i ekologia).

Zdaję sobie sprawę, że okulary będą droższe ze względu na światłosiłę, ale za to tubki są krótkie w stosunku do 1200mm (balkon....).

Pierwsze pytanie, najłatwiejsze chyba: Czy EQ3-2 z napędem w jednej osi utrzyma newtona 150/750 podczas wizualnej obserwacji przy powiększeniach max 150 czy brać AZ4/pokrewne ?

Drugie pytanie, trudniejsze, czy wobec powyższych dobrze kombinuję z tym sprzętem?

 

pozdrawiam i proszę o poradę

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno koledzy napiszą coś więcej, ale z własnego doświadczenia powiem tylko (miałem 150/750 na AZ4 i EQ3-2), że EQ3-2 z napędem w jednej osi utrzyma tę tubkę, ale AZ4 będzie stabilniejszy. W praktyce wygląda to tak, że poprawianie ostrości na AZ4 jest wygodniejsze, bo na EQ3-2 ręczne operacje przy tubie skutkują dość długim tłumieniem drgań. Dodatkowo na EQ3-2 dochodzi obracanie tuby w obejmach przy zmianie obserwowanego obszaru nieba, żeby okular był w miarę wygodnej pozycji.

Z drugiej strony jak już się ustawi ostrość, to obserwacje planetarne czy księżycowe są na EQ3-2 z prowadzeniem wygodniejsze. Z trzeciej strony na wyjeździe ustawienie AZ to kilka sekund, EQ3-2 nieco więcej. 

Dość ciężki wybór w sumie... 🙂 Mam nadzieję, że pomogłem 😁

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja jeszcze dodam, że AZ4 jest będzie zdecydowanie lżejsze... zwłaszcza na statywie aluminiowym lub stalowym z nogami 1,5 cala.

Oczywiście jest wtedy trochę mniej stabilniejsze niż na stalowym 1,75, ale coś za coś.

Używam i wielokrotnie używałem takiego zestawu i jest bardzo przyjemny i wygodny w przenoszeniu oraz transporcie.

Ewentualnie jeżeli nie brakuje Ci siły, a balkon ma te minimum 1m szerokości to możesz rozważyć Synta 8 Flex. W transporcie po złożeniu mieści się na pojedyncze miejsce na stojąco w samochodzie lub do bagażnika nawet na leżąco w średnim kompakcie.

Przenosiłem ją bez problemu w całości za jednym podejściem bez rozbierania tylko zamontowałem dodatkowe uchwyty dla komfortu.

Na balkonie musiałbyś tylko ogarnąć sobie jakąś podstawkę lub krzesło, żeby móc operować częściowo tubą trochę ponad barierką. 

Lub po prostu zwykłe 8 cali, kwestia komfortu.

Edytowane przez Setaarius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję jolo i Setaarius  za odpowiedzi 🙂

Sprawa montażu jest więc już prawie rozwiązana - EQ3-2 odpada, na placu boju zostaje na pierwszym miejscu AZ4 na stalowym trójnogu lub drugie miejsce - mały dobson "table top" bo balkon jednak nie pomieści pełnego dobsona, właśnie zmierzyłem.

Synta 8 Flex jest dobry do transportu, ale to już pełen dobson 1200mm po rozłożeniu i balkon nie puści, więc odpada.

wobec porad kolegów zostają :

1. tuba Sky-Watcher N-150/750 OTAW + AZ4 + statyw stalowy 1,75"
2. Bresser MESSIER Dobson NT-150 150/750 

Pierwszy zestaw fajny, spełnia założenia a w przyszłości można zamienić AZ4 na EQ5/HEQ5 i będzie napęd i stabilnie, niestety będzie też cięższe. Opcja 1 jest też droższa.
Drugi zestaw to wszystko w jednym co potrzebuję, jest tańszy, ale do tego trzeba jakiś stolik/taboret, takie trochę rozwiązane "domowe", ale może to i lepiej?

Zobaczę co pierwsze pojawi się pierwsze w ofertach sprzedaży w mojej okolicy lub na forum, chyba z koledzy jeszcze naprostują moje myślenie 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bresser ma moim zdaniem gorszej jakości wyciąg, rozważ też tubę GSO.

Kiedyś myślałem nad wypasem typu Orion VX8 200/900 z lepszym lustrem, jest dość lekki, ma 8 cali i być może AZ4 wytrzyma, ale pewne ograniczenie w obserwacjach w zenicie będzie i dłużej będzie drgał, ale za to jakbyś chciał w przyszłości pod foto to powinien się nadać...no i f4/5 więc trochę większe wymagania co do okularów...

Edytowane przez Setaarius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Setaarius dziękuję za odpowiedź.

Jeśli chodzi o teleskop GSO 150/750 OTA, jak najbardziej wchodzi w zakres poszukiwań, ale na chwilę obecną używek brak a i nowe niedostępne.

Ten Orion VX8 200/900 to bardzo fajna tuba, wyciąg budzi zaufanie, tylko te  4289 PLN za samą tubę.....  troszkę za dużo jak na chwilę obecną, ale dzięki za wskazanie tego sprzętu, bo go nie znałem.
Pozostaje czekać na 150/750 tak do 50km ode mnie (Śląsk), bo w przypadku takiego sprzętu wolałbym obejrzeć jego stan na żywo i samemu go transportować.

Chyba, że komuś kurzy się jakiś Bresser MESSIER Dobson NT-150 150/750 lub coś podobnego ( 6" 750mm ) i chce znaleźć mu nowy dom?


 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega pisał o Messierze i pobieżnym oglądaniu planet bez dużych powiększeń. W zeszły weekend oglądałem Saturna po 21-wszej z okularem 7mm i obraz był dobry, czysty, ostry z 3-ma "pasami". Wiadomo, że to nie są takie pasy jak na Jowiszu, którego oglądałem tego samego dnia, ale rano podczas górowania, gdzie majaczyło nawet na nich lekkie poszarpanie więc jest szansa, że może spełnić jego oczekiwania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dziękuję lemarr7 za słuszne stwierdzenie, że na planetach szału z powiększeniem nie będzie, ale jest dokładnie tak, jak pisze Setaarius: Messier (na wiosce) i pobieżnie planety (miasto) bez dużych powiększeń 🙂 na chwilę obecną przy powiększeniu 20x bardzo mi się Jowisz podoba, księżyc jest wspaniały, co dopiero będzie przy 75x będzie 🙂 150x to już mój założony max. 


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem nie ma różnicy między GSO, a SW. 

Zawsze przy tej okazji przytaczam historię jak kupiłem starego brudnego SW Flex 8 z brudnym i zakurzonym lustrem, który stanął w szranki z GSO 8. Skutek był taki, że mój znajomy, który przyjechał z GSO, odkupił wkrótce później mojego SW ponieważ stwierdził, że stary brudny SW dawał lepsze obrazy niż jego GSO.

Różnice mogą występować w zależności od partii, jak wyjdzie producentowi, ale według mnie jest to skala pomijalna i nie brałbym pod uwagę bo nie sposób wybrać jak trafić na lepsze.

Co więcej porównywałem kiedyś, krótko SW 150/750 z Orion VX6 z najlepszym lustrem jaki można do niego wybrać u producenta i w przypadku DS nie widziałem różnicy, jedynie na planetach delikatna, ale testy były krótkie, wymagałoby to dokładniejszych porównań...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że masz rację. Rozstrzał w Chińczykach bywa ogromny, co zresztą najlepiej widać w refraktorach. Trafiały się edki z naprawdę dobrą optyką, ale i takie przez które, widok był jak przez achromat. Którego producenta kolega by nie wybrał, powinien być zadowolony. Wybierając używkę, najbardziej sugerowałbym się jakością załączonego focusera i tym czy ma mikroruchy. To wymiernie wpływa na jakoś późniejszych obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Mumia za namiary, ten pierwszy jest na EQ3-2, więc odpada (już ciężki, ale jeszcze nie tak stabilny jak 5-tka). Drugi i trzeci strzał  jest bardzo fajną ofertą, brałbym ten tańszy raczej,
ale zakup sprzętu optycznego na odległość mnie nie przekonuje, po pierwsze nawet pobieżnie nie mogę ocenić jego stanu a po drugie w transporcie coś może się wydarzyć...a sprzętu szkoda.

Dzięki Setaarius za wiedzę wynikającą z doświadczenia, widać,, że z teleskopem to trochę loteria, jak się trafi taki jest, pozostaje mi mieć nadzieję, że akurat choć trafię na "w miarę dobry".

Mieszkam na Śląsku, a tu przecież jest ogromna liczba ludzi (chyba największe zagęszczenie w Polsce), więc musi się trafić jakaś fajna opcja tak do 50 km, zawsze jest lepiej osobiście porozmawiać i kupić .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafi się coś, spokojnie, a w międzyczasie poczytaj o kolimacji, o zestrojeniu szukacza z teleskopem, zainstaluj Stellarium lub/i SkySafari wyjdź z nimi na zewnątrz i szukaj gwiazdozbiorów. Podlinkuje Ci trochę materiałów/pomysłów, może zacznij od tabeli Wimmera...

https://www.astropoludnie.pl/viewtopic.php?f=25&t=949

 

Edytowane przez Setaarius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Setaarius dziękuję za sporą ilość materiałów, super sprawa 🙂 jest co czytać na weekend 
lemarr7 dzięki za linka z Wisły, to już całkiem blisko, w przyszłym tygodniu wybieram się w tamte rejony to może zahaczę .

 

Edytowane przez andy_2000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...
Napisano (edytowane)

Cześć wszystkim, Szczęśliwego Nowego Roku.

W końcu kupiłem teleskop. Sky-Watcher BKP 15075 EQ3-2.
Jeszcze za wcześnie na recenzje, ale maszynka jest bardzo dopasowana do moich potrzeb.

Kompletuję teraz okulary, mam już es 24mm 68. I jest świetny, pole widzenia dokładnie wystarczające, nawet za duże. W drodze jest ED 5mm 60 stopni do planet, ponoć najlepszy z serii klonów BST/Orion itd...
Poluję na 9mm x-cel w dobrej cenie.

Recenzja moja, subiektywna i świeża całości sprzętu za kilka miesięcy.

Dziękuję wszystkim za pomoc i odpowiedzi na forum.

Dużo zdrowia w Nowym Roku.

Edytowane przez andy_2000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)