Skocz do zawartości

Funkcja Comet Tracking w PHD2


Rekomendowane odpowiedzi

Wątek wydzieliłem z innych, ponieważ warto zapoznać się z tą prostą ale użyteczną funkcją osobno, a nie "przy okazji"

 

Z poważaniem, moderator

************************************************************************************************************************************************
 

(...)
Jejdynym novum w przypadku tej ostatniej fotki jest wykorzystanie śledzenia komety przez ASA. Co to daje? Ano możliwość DOWOLNIE DŁUGIEJ EKSPOZYCJI WARKOCZA bez zacierania jego szczegółów, oczywiście z wykluczeniem rotacji- tego jeszcze montaż nie koryguje. I tyle. (...)

Tak jak już pisałem wcześniej i Iluvatar też - podobnie śledzić kometę możemy używając funkcji Comet Tracking w programie do guidingu PHD2:

post-1260-0-08149700-1421386909.jpg

 
W odpowiednie pola wpisujemy przesunięcie godzinowe komety w sekundach (odczytane np z CdC) i po włączeniu guidingu montaż będzie śledził kometę. Zasada działania inna niż w ASA, bo wykorzystuje guiding, czyli sprzężenie zwrotne, ale idea i efekt końcowy takie same. Kilka dni temu przetestowałem tą funkcję i działa dobrze.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, robisz wszystko jak zwykle, wpisujesz dane o ruchu komety, klikasz "Włącz" i guidujesz. Gwiazdka do guide nie może być przy samej krawędzi kadru, bo podczas ekspozycji będzie się ona przesuwać. To znaczy - może być przy krawędzi pod warunkiem, że będzie się przesuwać w drugą stronę i nie ucieknie z kadru :)

Opcji uczenia się ruchu komety nie testowałem, to chyba może być pomocne jak nie znamy danych o szybkości jej ruchu.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, robisz wszystko jak zwykle, wpisujesz dane o ruchu komety, klikasz "Włącz" i guidujesz. Gwiazdka do guide nie może być przy samej krawędzi kadru, bo podczas ekspozycji będzie się ona przesuwać. To znaczy - może być przy krawędzi pod warunkiem, że będzie się przesuwać w drugą stronę i nie ucieknie z kadru :)

Opcji uczenia się ruchu komety nie testowałem, to chyba może być pomocne jak nie znamy danych o szybkości jej ruchu.

Dzięki za odpowiedź :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pokazują podlinkowany filmik i pdf Custom rate to szybkość śledzenia obiektu, podobnie jak Solar czy Lunar rate. Tylko mamy możliwość śledzenia w obu osiach, a nie tylko RA. 

Comet tracking w PHD2 to przesuwanie kadru względem gwiazdki na której robiony jest guide. Takie proste rozwiązanie, aż dziwne że wcześniej nikt na to nie wpadł :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę ASA to oprogramowanie Autoslew, taki troszkę inny PHD

To jak kiedyś będę miał ASA to już będę nieco przygotowany :) 

 

To jak to działa bo nie kumam. Daje w PHD kometę na środek kadru, zaznaczam obok gwiazdkę do guidu, wpisuje odpowiednie prędkości i....

Kometa nie musi być w ogóle w kadrze guidera. Guidujesz normalnie na gwiazdę, tylko program przesuwa dodatkowo montaż o wprowadzoną szybkość przesuwania się komety. 

Potem rozdzielę ten wątek, bo PHD Comet Tracking nie ma nic wspólnego z EQMOD Custom rate.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O dobrze by było o podzielenie.

A jak to wszystko ma być połączone jak korzystam z ST4?

W panelu połączeń wybieram

1 kamerka

2 On-Camera

3 AUX- EQMOD HEQ5/NEQ6

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to wszystko ma być połączone jak korzystam z ST4?

W panelu połączeń wybieram

1 kamerka

2 On-Camera

3 AUX- EQMOD HEQ5/NEQ6

Nie używam ST4, ale wszystko jest ustawione dokładnie jak przy normalnym guidingu i wszystko robisz dokładnie tak, jakby komety w ogóle nie było, oprócz:

  1. w pola Rates wpisujesz szybkość komety np z CdC (patrz pierwszy post). Podajesz w "/h i wybierasz jednostki Arcsec/hr i Axes -> Mount Ra/Dec. W PHD musisz mieć wpisane dane guidera - ogniskową i rozmiar piksela kamerki guidującej
  2. włączasz funkcję Comet Tracking (Enable)

I normalnie kalibrujesz na gwiazdkę i guidujesz na gwiazdkę, tylko że mimo tego gwiazdki są pojechane, a kometa nie :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O qźwa, to ja sobie na ten rok odpuszczę komety i popracuję nad M-kami i DS-ami. Jak to mówią dinozaury -  wyżej zadu nie przeskoczysz. Niestety urodziłem się wzrokowcem, a nie mózgowcem. Co prawda pewną pociechą jest to że nawet Zdzichu nie bardzo znał temat, ale dostał młokos kilka wskazówek i już uruchomił sesję :D , gdy tymczasem  ja zastanawiam się,- czy wpisujemy całe działanie czy sam wynik? Nie wspominając już o innych aspektach sprawy. Pozostaje mi więc trzymać się zasad "foto grafiki" tradycyjnej i nie tworzyć fotek prowokujących długie i burzliwe dyskusje tym bardziej że już nawet jakieś "wzory do przeliczeń" wymyśliliście ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wczoraj wyliczył Łukasz jak wysłałem mu ten obrazek, i napisał mi tak:

 

 

Kometa nie musi być w guiderze - guidujesz normalnie na gwiazdki  :)

Masz podany ruch godzinny dRA = -13.61s = -204.15"/h, czyli -204

dDec = 5' = 300"/h 

I te wartości wpisujesz do odpowiednich pól: -204 i 300. W ustawieniach PHD2 musisz mieć wpisaną ogniskową guidera i rozmiar piksela kamerki guidującej, wtedy możesz w okienku Comet tracking zaznaczyć arcsec / h (a nie px/h). 

I potem normalna kalibracja i guide. Gwiazdki będą pojechane, ale kometa ostra  :)

 

Jeśli więc dobrze zrozumiałem dRA mnożymy razy 15 a dDec razy 60, jeśli jednak się mylę to proszę mnie poprawić 

 

Rafał

post-449-0-49570200-1421534121.jpg

TS, SW, S-Big, Canon, Nikon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacja o ruchu godzinnym jest dostępna w CdC v 3.11.  W wersji wcześniejszej v3.10 nie ma takich danych.

 

To tak informacyjnie gdyby ktoś szukał.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poddaję się i spróbuję tylko podpowiedzcie skąd brać te wszystkie liczby i w jaki sposób, bo samo powiedzenie że znajdę w CDC niewiele mi daje bo tego programu nie znam chociaż znalazłem go w swoim komputerze. Ale najpierw szczerze: - prawidłowo odczytałem Wasze intencje?. Zapewniam że jeśli tak, to będę próbował chociaż wiem że jako samouk będę miał przechlapane.Pierwsze pytania - na start kieruję do Łukasza, czy te wartości liczbowe o których piszesz są stałe ?, i jak się mają do pozycji obserwatora i czasu obserwacji, czy robienia zdjęć? Do wszystkich,- gdzie znajdę wskazówki do wyjaśnienia oznaczeń (często skrótów) w tych tabelkach. Jakie konkretnie wzory stosować i do jakich działań?

Kometę widziałem, i to faktycznie gołym okiem. Strzeliłem do niej nawet Pentaconem 500 mm/ f 5,6 z "wolnej ręki"z 6 sekundową ekspozycją. Oczywiście otrzymałem obraz małego kłebka splątanej wełny z kolorem zieleni co potwierdziło kometarne pochodzenie zjawiska, ale później teleskopem to była już totalna porażka bo podszedłem do zdjęcia na szybko z doskoku i bez żadnych ustawień tak że "pojechały" i kometa i gwiazdy. Na ten eksperyment miałem jednak, aż 15 minut czasu.... Dla siebie mam wolne zazwyczaj wyłącznie nocki i to nie wszystkie, czasami "ukradnę" godzinę czy dwie w ciągu dnia. Pozdrawiam Waldek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024