Skocz do zawartości

Okulary do Synty 8


Szyman

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Właśnie zacząłem zabawę z astronomia z kupioną niedawno używaną Syntą 8 cali. W zestawie mam 2 kitowe okulary 10 mm i 25 mm oraz Barlowa x2. Już wiem, że chcę zainwestować w lepsze okulary które sprawdzą się także w przyszłości przy ewentualnej wymianie sprzętu na większy (12 cali?) ale na razie nie wiem czego szukać. 

Na razie obserwuje w mieście, ale w wakacje mam możliwość obserwacji naprawdę ciemnego nieba (mazurska wieś).

Proszę Was o poradę przy wyborze okularów, planuje zakup dwóch, jeden do planet, drugi do DS. Czy inwestować w okulary 2" czy 1,25" ? Jakiej wielkości okular do obserwacji planet ? Jakiej wielkości do DS ?

Czy przy sprzęcie który posiadam teraz warto inwestować w lepszej jakości okulary ?

Teraz mogę przeznaczyć na dwa okulary 1500-2000 zł. Tylko czy warto wydawać teraz takie pieniądze przy lustrze 8 cali ? Przeglądam giełdy, jest trochę ogłoszeń z okularami, ale na razie nie wiem w sumie czego szukać. Pomożecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć dobór okularów to dosc indywidualna sprawa , trudno coś doradzic ,żeby napewno Ci przypasowało , trzeba sobię wyrobić trochę ogląd na to i zwykle przejsc jak wiekszosc drogę zakupou i sprzedazy kilku okularów , oczywiscie mozesz odrazu kupic pentaxy nikony czy np morfeusze ,ale na poczatku przygody nie wiesz nawet czy astro mocno Cie porwie wiec strach trochę wydawac odrazu tyle , doradzam kupic uzywane okulary , po jakims czasie łatwiej będzię Ci samemu zdecudowac czego chcesz ? czy chcesz np wieksze czy mniejsze pole , czy musi byc ostro az po difragme czy i tak tam się nie rozglądasz itd, 

jesli zakupione okulary mają pózniej posłuzyc w 12 calach to wez pod uwagę ze 12 bedzie F5 a teraz masz F6 co sporo zmienia jesli idzie jak sobie te okulary poradzą w tych teleskopach ,  doradzam dobierac teraz pod to co masz , a jak zmienisz teleskop to juz bedziesz wiedział co dokupic i wymienisz ewentualnie tez okular, 

Teraz na poczatek myśle bezpiecznie mozesz kupic sobie do planet ksiezyca  uzywane BCO 10 mm czy np te nowe Starbase OR 9 mm , a do DS coś pokroju ES 14/82  Max vision czy ogólnie cos w tym przedziale cenowym i ogniskowym 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Koszy89 napisał:

Cześć dobór okularów to dosc indywidualna sprawa , trudno coś doradzic ,żeby napewno Ci przypasowało , trzeba sobię wyrobić trochę ogląd na to i zwykle przejsc jak wiekszosc drogę zakupou i sprzedazy kilku okularów , oczywiscie mozesz odrazu kupic pentaxy nikony czy np morfeusze ,ale na poczatku przygody nie wiesz nawet czy astro mocno Cie porwie wiec strach trochę wydawac odrazu tyle , doradzam kupic uzywane okulary , po jakims czasie łatwiej będzię Ci samemu zdecudowac czego chcesz ? czy chcesz np wieksze czy mniejsze pole , czy musi byc ostro az po difragme czy i tak tam się nie rozglądasz itd, 

jesli zakupione okulary mają pózniej posłuzyc w 12 calach to wez pod uwagę ze 12 bedzie F5 a teraz masz F6 co sporo zmienia jesli idzie jak sobie te okulary poradzą w tych teleskopach ,  doradzam dobierac teraz pod to co masz , a jak zmienisz teleskop to juz bedziesz wiedział co dokupic i wymienisz ewentualnie tez okular, 

Teraz na poczatek myśle bezpiecznie mozesz kupic sobie do planet ksiezyca  uzywane BCO 10 mm czy np te nowe Starbase OR 9 mm , a do DS coś pokroju ES 14/82  Max vision czy ogólnie cos w tym przedziale cenowym i ogniskowym 

Czy do DS okular 14 mm nie daje za dużego powiększenia ? Do DS myślałem bardziej o przedziale 25-35 mm. Czy żeby spróbować obejrzeć m31 14 mm będzie odpowiednim okularem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do wiekszosci DS do synty 8  lepsze jako pierwszy okular do DS poza zestawowymi bedzie własnie okolice 11-16mm  , M31 to jeden z nie tak znowu wielu rozległych obiektów , zdecydowana wiekszosc DS jest znacznie mniejsza kątowo  budzetowo w okolicy 30 mm mozesz dokupic erfla zestawowwego GSO 30 mm , wyrwiesz uzywke za 120-150 a w F6 sie ten okular jako tako juz sprawdzi , 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Szyman, może zacznij od wpisania w Google "okulary synta 8" i będziesz miał czytania na przynajmniej parę wieczorów.

Tak jak to już Ci tu napisano, wybór okularów to jest indywidualna sprawa, bo każdy okular to jest kompromis jakości optyki, ceny, pola widzenia i komfortu użytkowania.
Jedni obserwują trzema okularami, a inni mają kilkanaście, tak że w temacie okularów bardzo ciężko się doradza, zwłaszcza początkującym.
Jak sam widzisz, cena używanego BCO i nówki Nikona SW, które Ci tu doradzamy, różni się pewnie z dziesięć razy, więc może sam się zastanawiasz, na ile takie rady Ci w ogóle mogą pomóc.
Wg mnie najlepsza strategia dla początkującego to podłączenie się do jakichś lokalnych obserwatorów i popróbowanie ich okularów w swoim teleskopie.

Jak to nie jest możliwe, to nie spiesz się z zakupami. Obserwuj jak najwięcej, tym, co masz, żeby nabrać doświadczenia i samemu mieć pojęcie, jakie okulary by Ci się jeszcze przydały.
Na początek ten kitowy 25 mm pewnie jest OK, więc przydałoby Ci się coś do planet i coś pośrodku.
Jak poświęcisz pole widzenia dla jakości obrazu i budżetu, wg mnie dobrym wyborem będzie ten BCO 10 i z tej samej serii BCO 18.
Małe pole, słaba wygoda obserwacji, ale jakość obrazu będzie bardzo dobra, nawet kiedyś w f/5 12".
Jeśli wolisz większe pole za większą cenę, ale niekoniecznie lepszą jakość obrazów, możesz iść w ESy.
Wszystkie te okulary to stare klasyki, więc nie powinno być większego problemu z ich kupnem na giełdach.
A jak kiedyś zechcesz je wymienić, to też na giełdzie pewnie kupi je od Ciebie inny początkujący.
Tyle, że wtedy już będziesz wiedział, jakie ogniskowe Ci najlepiej pasują do Twojego teleskopu, nieba, miejscówki i obiektów.
Trzy okulary na początek powinny Ci wystarczyć.
Aby je dobrze wykorzystać, pasuje ogarnąć kolimację teleskopu, jeśli tego jeszcze nie zrobiłeś.
 

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)