Skocz do zawartości

NGC 2068-półprodukt


Rekomendowane odpowiedzi

post-5-0-00474700-1422110147_thumb.jpg

20x600s

Z braku laku a w zasadzie czystego nieba wrzucam tylko samo L

Nie wiem czy da w tym sezonie dozbierać kolor.

Troszkę pomęczyłem materiał ale wiem że można to jeszcze wyciągnąć

-proszę o podpowiedź co z tym można jeszcze zrobić

Włodek

  • Like 4

Astrokurnik + kilka astrojajek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek bo ta fotka faktycznie jest nie ostra-średnie FWHM jest na poziomie 4.

Nie wiem dlaczego ale nie potrafię bardziej wyostrzyć,focusmax nie  schodzi poniżej 2.3-2.1FWHM

nie wiem cym jest to spowodowane,może brudnym lustrem????

Astrokurnik + kilka astrojajek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimą ciężko o dobry seeing i poniżej 2 (px) nie zejdziesz raczej z FWHM. Wiosną czy jesienią powinno dać się zejść nieco poniżej 2px w Twojej konfiguracji (1.24"/px). Brudne lustro nie powinno psuć FWHM, niewychłodzone może bardziej.

Jaki korektor stosujesz? Mam wrażenie, że w narożnikach (szczególnie LD) jest nieco gorzej, niż w środku. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że trafiłem na ten post, mam chyba taki sam problem jak Władek, - brak mi tej forumowej "żylety" i niestety nie znam FWHM, - z czym się to je Łukaszu i o jakich krzywych pisze Włodek? Pracuję głównie na N 150/750 mm + MPCC Mark III i EOS 40 D nie modyfikowany, lub Orion ED 80/600 +Flattener WO 0,8 i EOS 30 D mod ze zbyt wyeksponowanym czerwonym zafarbem(chyba zbyt agresywne potraktowanie matrycy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włodkowi pewnie chodzi o krzywe wyznaczane przez program do ustawiania ostrości - w różnych położeniach wyciągu mierzone jest FWHM gwiazdy i to tworzy taką krzywą nazywaną od jej kształtu V-curve. 

FWHM (ang. Full Width at Half Maximum) to po naszemu szerokość połówkowa , czyli szerokość profilu gwiazdy w połowie jej wysokości:

post-1260-0-65810200-1422224306.jpg

 

Określa ona jak dobrze ustawiona jest ostrość. Najlepsza ostrość jest wtedy, kiedy FWHM jest najmniejsze - wtedy krzywa jest najwęższa, a jej maksimum największe.

Innym wskaźnikiem ustawienia ostrości jest HFD (ang. Half Flux Diameter)  - to średnica obrazu gwiazdy, w której występuje połowa zarejestrowanego z niej sygnału.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dobrze się domyśliłem że chodzi tutaj o "wyższe wymagania od sprzętu" i znajdę opis w wikimedii. Tak miało być, ale nic z tego nie będzie bo jeszcze jeden program powoduje jeszcze jeden temat do opracowania, a ja między Bogiem a prawdą do tego już się nie nadaję. Umówmy się więc że moje foty jeśli je w ogóle zamieszczę na forum, "mają być" ostre...   Żart,  żartem ale w tym tempie edukacji ja nigdy nie dogonię tych młokosów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczególnie że te mlokosy mają średnią wieku .... Ech lepiej nie wspominać . Waldek, ja kończę w tym roku 6 dych! Każdy ma jakieś ograniczenia ale wiek to kiepska wymówka . Inne ograniczenia ( czytałem Twoje posty) być może tak, ale wiek w żadnym wypadku. Także - ładuj Focusmaxa , zakladaj focuser i juz. Żeby było ciekawiej - wiek jest tu jednak wymówką bo człowiek starszy bardziej leniwy jest - mnie tam nie chce się skakać wokół teleskopu w maską Bahtinova w zębach :D

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024