Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

od długiego czasu miałem w zamiarze zakup teleskopu i w końcu nadchodzi ten dzień, chciałbym obserwować nasz kosmos oraz czasami zrobić jakieś zdjęcie, 

Chciałbym poprosić osoby bardziej doświadczone bardziej który polecają sprzęt z poniższych linków:
https://www.mediaexpert.pl/foto-i-kamery/optyka/teleskopy/teleskop-sky-watcher-star-discovery-102-maksutov
https://www.mediaexpert.pl/foto-i-kamery/optyka/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-8-pyrex
https://www.mediaexpert.pl/foto-i-kamery/optyka/teleskopy/teleskop-sky-watcher-virtuoso

liczę że ktoś będzie miał chwile wolną i pomoże swoją wiedzą 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, poczytaj istniejące tematy takie jak ten na forach a wszystkiego się dowiesz, jest ich więcej niż myślisz. Wybór jest bardziej skomplikowany niż ci się wydaje i na pewno nikt ci nic nie doradzi nic nie wiedząc o twoich warunkach obserwacyjnych itp . Wiem że fajna babeczka reklamuje Media Expert , ale taki sprzęt optyczny kupuj w sklepie z teleskopami u osób które się na tym znają , a nie w sklepie elektronicznym bez wsparcia technicznego i z zerową wiedzą na jego temat . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi, przeczytałem tematy na forum już wcześniej i wybrałem te teleskopy które są w linkach. Kupuje w tym sklepie bo taka kolej rzeczy niestety stąd pytania o porady tu.
Obserwacje prowadzić będę w małej miejscowości 10 km od miasta, chciałbym się uczyć podstaw ale wyczytałem że automatyka dużo usprawnia "życie" w moim przypadku ona może być a nie musi 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artur333 dziękuję za podpowiedź. Wiem że dobsona można też wyposażyć z czasem w napęd.
Mam inne pytania techniczne po przeczytaniu dużej ilości tematów na forum:

- jakie okulary na start polecasz do tego dobsona?

- jak szybko obiekt "ucieka" z pola widzenia? czy da łatwo za nim "podążać" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem o okularach sporo tematów i nawet do tego samego modelu ludzie kupowali, ale czym więcej czytam w tym temacie to mniej wiem jako zielona osoba.
Nie chce wydawać milionów monet na start na okulary ale chciałbym coś jednak zobaczyć wiec przydałby się plan w jakiej kolejności jakie okulary kupować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre okulary chodzą w cenie polowy tego teleskopu... jeśli to nie problem to możemy  coś doradzić. 

Przy ograniczonym budżecie ten zestawowy 25mm  wystarczy na początek. Docelowo do wymiany na coś w okolicach 30mm z większym polem i lepsza korekcja (oczywiście można kupić od razu ale to dość drogie hobby i większość z nas sprzęt kompletuje latami)

10mm jest bardzo słaby i do jak najszybszej wymiany na coś lepszego w okolicach 7-12mm. Możliwości jest wiele ale aby mieć jakieś rozeznanie jakie ogniskowe Ci pasuja może warto rozważyć przyzwoity zoom: https://deltaoptical.pl/okular-hyperion-zoom-mark-iv-8-24-mm-2-1-25-quot?from=listing

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, sosna napisał:

Możliwości jest wiele ale aby mieć jakieś rozeznanie jakie ogniskowe Ci pasują może warto rozważyć przyzwoity zoom

Ten zoom jest przyzwoity, ale wcześniej wspominasz o szerokim polu. To akurat nie jest domeną zoomów. Ten ma co prawda 68 stopni przy ogniskowej 8mm, ale przy 24 pole spada poniżej 50 stopni.

Stosuję dwa takie zoomy w lornecie kątowej i są fajne, choć pola czasem przy małych powiększeniach przydałoby się więcej. Jednak wygoda zmiany powiększenia bez wyciągania okularu i prawie bez potrzeby poprawiania ostrości jest nie do przecenienia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście z polem masz rację, czym wyżej tym węziej. Przy 24 jest już studnia ale zamiast kupować na start conajmniej kilka budżetowych okularów które z czasem i tak wylądują na giełdzie można kupić jeden lepszy zoom.

Pewien handlarz z sąsiedniego forum zaproponował właśnie tego zooma w podobnym temacie. Na początku też byłem sceptyczny bo te pole jednak boli ale po zastanowieniu musze przyznać że ma to sens. Ba po jakim czasie nowicjusz odpisał że to był strzał w dziesiątkę - okular duzo lepszy niż jego tanie plossle. No i faktycznie tak jest. Miałem tego zooma i dobrze go wspominam.

Edytowane przez sosna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jest co ułatwi utrzymanie planety w polu widzenia przy nauce obsługi teleskopu. Oczywiście to nie jest tak że widzisz większy obszar przy nastawie 8mm niż przy 24mm. Powiększenie robi swoje 🙂 Zobacz np tu (https://teleskop.astromaniak.pl) jak to wygląda. 8mm z polem 68* i 24mm z polem ok 50*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

w Twoim przypadku, jak masz dom poza miastem i ogród to Newton na dobsonie 8 cali z microfocuserem plus okulary ES68/82 i Morpheusy. Tanio nie będzie, ale będzie ogień, 
Szukaj używek, okulary się nie starzeją, oby optyka była idealna, rysy na samej oprawce to tylko estetyka, nic nie zmienia. W newtonie focuser ma chodzić, jak należy a lustra mają być co najwyżej zakurzone.

Tak kupisz sprzęt dużo taniej, niż nowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)