Skocz do zawartości

Pierwsze obserwacje


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, jestem nowy na forum, z góry przepraszam jeśli temat był już poruszany. Jako teleskop dla początkujących wybrałem sobie Sky-Watcher BK 1309 EQ2. Nie wiem tylko czy źle wybrałem czy za dużo sobie wyobrażałem czy nie potrafie dobrze ustawić teleskopu. Obiekty które oglądałem to księżyc i wenus. Wyglądały niemal identycznie jak gołym okiem.

Wenus: gdy złapałem ostrość na wyciągu do planeta była bardzo mała, gdy ją powiększyłem obraz był niewyraźny a w dodatku na środku był widoczny ten "krzyżyk z końca tuby".

Księżyc w pełni: to samo, zero szczegółów, chyba więcej widziałem gdy patrzyłem na niego gołym okiem 

Oprócz standardowych okularów z zestawu dokupiłem plossl 5mm. Być może nie potrafię dobrać okularów. Nie wiem w czym problem. Byłbym wdzięczny za wszelkie wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciągiem ustawiamy ostrość a nie powiększenie Wenus to w zasadzie w takim teleskopie mały punkt szczególnie z okularem 25 mm przy dobrym warunkach raczej będziesz mógł obserwować fazy Wenus. Księżyc w pełni zazwyczaj wydaje się płaski najlepiej go obserwować kiedy znajduje się w którejś z faz a najlepiej w okolicy Terminatora wtedy padające światło rzuca cienie i widać więcej szczegółów.

Mak 150/1800,  Achro 120/600,  N10 GoTo, Celestron nexstar 5i, AZ 5, Nikon EX 8x40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.01.2024 o 09:44, rufcik napisał:

Wenus: gdy złapałem ostrość na wyciągu do planeta była bardzo mała, gdy ją powiększyłem obraz był niewyraźny a w dodatku na środku był widoczny ten "krzyżyk z końca tuby".

Czy możesz opisać jak powiększyłeś obraz? Zmieniłeś okular czy kręciłeś pokrętłem wyciągu bez zmiany okularu? (bo rozumiem, że jakiś okular wylądował w wyciągu)

Opis wskazuje, że albo rozogniskowałeś obraz (co sprawia wrażenie "powiększenia obiektu", choć oczywiście kosztem ostrości) albo zmieniłeś okular na krótszy, ale bez korekty ostrości (zwykle trzeba każdorazowo ustawiać ostrość przy zmianie okularu). Inaczej nie widziałbyś pająka z lustrem wtórnym.

Przy poprawnym ustawieniu ostrości nie ma szans, żeby Księżyc wyglądał tak samo jak widziany goły okiem.
Proponuję, byś:
- zaczął od operowania okularem 25 mm (mniejsze powiększenia łatwiej ogarnąć na początek);
- pamiętał o częściowym chociaż wychłodzeniu teleskopu przed obserwacjami (jeśli przechowujesz go w temperaturze pokojowej, to po wystawieniu na dwór lustro główne będzie oddawało ciepło, co spowoduje spore "falowanie powietrza" w tubie teleskopu - ergo, bez wychłodzenia (chociaż kwadrans, a najlepiej dwa-trzy) będzie mocno rozmyty obraz;
- na początek obserwuj jasne planety przy niezbyt ciemnym niebie - będzie łatwiej o ustawienie ostrości i wyłuskanie pierwszych szczegółów;
- Wenus powinna być obecnie widoczna jako "zjajowaciały dysk", a dokładniej - mieć sylwetę jak Księżyc 3-4 dni po pełni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak? Jakim cudem księżyc wyglądał tak, jak gołym okiem? Przy okularze 25mm księżyc w tym telepie powinno być widać bardzo dobrze (powiększenie 36x więc dużo więcej, niż gołe oko, telep też całkiem spoko). 

Co tu można nie potrafić? Wkładasz okular 25 do wyciągu, księżyc jest bardzo jasny (nawet za jasny, może być mało komfortowo jak jest więcej niż 1/3 rogala a Ty nie masz dobrego filtra), więc ustawiasz na niego teleskop tak, aby mieć go w polu widzenia i kręcisz pokrętłem !!ostrości!! do uzyskania ostrego obrazu. Pokrętło reguluje tylko ostrość, nic nie przybliża, stąd nazwa "focuser". Za przybliżenie jest odpowiedzialna ogniskowa okularu, który umieścisz w wyciągu:

Powiększenie  = 900 (ogniskowa Twojego teleskopu) / 25 (ogniskowa okularu 25mm) = 36

Jak dasz okular 5mm to masz powiększenie 180, raczej dość dużo, powiedziałbym bardzo dużo jak na obecnie panujące warunki. Lepiej wsadź tą 25 w barlowa x2, którego masz w zestawie, one dobrze się dogadują.

Tak jak pisałem, fajny teleskop, dużo można nim zobaczyć, jak go ogarniesz, będziesz zadowolony.
Do księżyca kup sobie filtr podwójny polaryzacyjny, kręcisz połówkami i przyciemniasz obraz, jak chcesz (dodatkowo polaryzujesz, wyciągając szczegóły)
Poczytaj też o kolimacji.


Obejżyj koniecznie kanał Small Optics na YouTube , tam człowiek ma taki sam teleskop jak Ty i mówi o wszystkim, o czym powinieneś wiedzieć.

Miłych obserwacji i pamiętaj

NIGDY PRZENIGDY NIE KIERUJ TELESKOPU NA SŁÓŃCE BO STRACISZ WZROK !!!!
(piszę to na wszelki wypadek, bo na pewno to wiesz, ale to nie są żarty i lepiej to 100 razy powtórzyć)

Edytowane przez andy_2000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.01.2024 o 14:28, Panasmaras napisał:

Czy możesz opisać jak powiększyłeś obraz? Zmieniłeś okular czy kręciłeś pokrętłem wyciągu bez zmiany okularu? (bo rozumiem, że jakiś okular wylądował w wyciągu)

Teraz jak to przeczytałem, zrozumiałem jaką głupotę napisałem. Oczywiście ustawiałem ostrość a nie powiększałem. Więc zapewne dobieram zły okular

 

W dniu 19.01.2024 o 14:28, Panasmaras napisał:

Opis wskazuje, że albo rozogniskowałeś obraz (co sprawia wrażenie "powiększenia obiektu", choć oczywiście kosztem ostrości)

dokładnie to zrobiłem 😉

 

W dniu 19.01.2024 o 14:28, Panasmaras napisał:

- pamiętał o częściowym chociaż wychłodzeniu teleskopu przed obserwacjami (jeśli przechowujesz go w temperaturze pokojowej, to po wystawieniu na dwór lustro główne będzie oddawało ciepło, co spowoduje spore "falowanie powietrza" w tubie teleskopu - ergo, bez wychłodzenia (chociaż kwadrans, a najlepiej dwa-trzy) będzie mocno rozmyty obraz;

o tym nie miałem pojęcia, widzę że jeszcze dużo nie wiem. Dotychczasowe obserwacje prowadziłem z pokoju przy otwartym oknie, więc faktycznie jakaś różnica temperatur mogła wystąpić.

 

W dniu 19.01.2024 o 21:36, andy_2000 napisał:

Do księżyca kup sobie filtr podwójny polaryzacyjny

kupiłem taki zwykły filt do księżyca (zielony), ale nawet przy nim księżyc w pełni jest trochę za jasny. Muszę poczekać na rogala.

 

W dniu 19.01.2024 o 21:36, andy_2000 napisał:

Obejżyj koniecznie kanał Small Optics na YouTube

Napewno skorzystam 🙂

Dziękuję za wszystkie wskazówki. za jakiś czas opiszę czy pomogły 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, rufcik napisał:

Dotychczasowe obserwacje prowadziłem z pokoju przy otwartym oknie, więc faktycznie jakaś różnica temperatur mogła wystąpić.

To jest najmniej korzystny wariant. Jeśli bardzo chcesz obserwować ale jeszcze bardziej nie chcesz marznąć, to już lepiej zerkać przez zamknięte okno, przynajmniej nie ma problemu z falującą poduszką powietrzną.

12 godzin temu, rufcik napisał:

Dziękuję za wszystkie wskazówki. za jakiś czas opiszę czy pomogły 🙂

Trzymamy za słowo! 🙂 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć wszystkim. Niestety pogoda ostatnio nie rozpieszczała, ale w końcu się udało. Powoli zaczynam ogarniać co z czym się je.

Ale od początku.

Księżyc złapałem tylko w pełni i dzień po. Zacząłem od okularu 25mm ale szału nie było, wrzuciłem 10mm i już wyglądało to fajnie. Spoko kratery na krawędziach itd. Koniecznie z filtrem księżycowym bo obraz za jasny i aż oczy bolały.

Udało się zapolować na jowisza.

W dniu 25.01.2024 o 10:13, Panasmaras napisał:

To jest najmniej korzystny wariant. Jeśli bardzo chcesz obserwować ale jeszcze bardziej nie chcesz marznąć, to już lepiej zerkać przez zamknięte okno, przynajmniej nie ma problemu z falującą poduszką powietrzną.

I jak kolega podpowiedział przy zamkniętym oknie 🙂 Wrzuciłem 5mm i było widać jasny punkt z dwoma pasami przebiegającymi pod skosem. Niestety chyba wyciąg jest mało precyzyjny i ciężko złapać super ostrość, ale już coś widać.

Dopiero na jowiszu zauważyłem jak ważny jest montaż teleskopu. Niby eq2 nie jest zły, ale po każdym ruchu obraz delikatnie drgał. Jestem ciekaw jak to wygląda np na eq5.

Pytanie do fachowców: czy barlow 2x pomoże dostrzec księżyce jowisza? czy to już będzie za duże powiększenie i obraz będzie niewyraźny?

Podsumowując: zaczynam się zakumplowywać z moim SW.

Jeszcze raz dziękuję za porady 😉

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz 5 mm to za duze powiekszenie (x180) stad problem z ustawieniem ostrości, szzegolnie jeśli wciaz obserwujesz w pomieszczeniu co stanowczo odradzamy takze nie mysl narazie o barlowach .

Ksiezyce Jowisza( mowa oczywiscie o 4  galileuszowych bo  Jupek ma ich znacznie wiecej )widac na luzie w lornetce 10x50 chyba ze myslisz o ich  tarczkach jesli tak to jest mozliwe ale jedynie z teleskopem i seeingiem pozwalającym na znaczne powiększenia. 

Do 130/900 do planet ksiezyca celowałbym w plosa 7-8 mm np VIXEN NPL 8 mm, rozsądny do sprzetu i wiekszosci  seeingu power 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)