Skocz do zawartości

Meade lightbridge 16'' - problem z lustrem.


Marvaz

Rekomendowane odpowiedzi

Powiem szczerze, ze korci mnie by licytowac ten sprzet. Jestem przekonany, ze pojdzie za niska cene. Pytanie tylko jaki rzeczywisty problem ma to lustro? Czy to tylko grzyb jak sadzi wlasciciel czy moze to cos powazniejszego?

Z drugiej strony jesli udaloby sie go kupic za naprawde niska cene warto zaplacic za regeneracje lustra i miec 16'' w dobrej cenie.

Jak sadzicie co jest z tym zwierciadlem?

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=190526571942&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bagatelizuj grzyba,jest w stanie rozwarstwić lustro

Miałem taki przypadek lustro było nie do uratowania odpadało z niego aluminium wraz z kawałkiem blanku wielkości paznokcia a wżery były na 2-3mm

Nie kupuj bez wcześniejszej osobistej oceny.

Dysortografik

meade quartz 8'' lx drive

i Karliczek 20"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poproś o zdjęcia lustra w dużej rozdzielczości i daj na forum!

Grzyb na aluminium  :D :D  ;D

Generalnie...czarne place pochodzą ze zbyt energicznego obchodzenia się z polewą AL

Kiedyś wziąłem zaparowaną 12 tkę i postanowiłem przetrzeć mikrofazą przy kominku na zlocie w Izerach...gwałtowna i spora zmiana temperatury na szmatce i na lustrze zostały mi czarne plamy  :) Polak mądry po szkodzie  :)

Tam zlazło aluminium... Napylenie z utwardzeniem  lustra 10" u pana Jerzego w Wrocku  to ok 100zł pomnóż sobie...ile Ci to wyjdzie. Marvaz Koniecznie popaś o zdjęcia grzyba  :D :D!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ignis grzyb nie siada na aluminium tylko wchodzi przez mikropęknięcia do blanku najczęsciej od boku podchodzi pod aluminium i rozsadza

Tak jak pisałem przerobiłem to osobiście,

Rozmawiałem o tym ze Stefanem P. powiedział ze jest to wina nieszczelności w trakcie transportu morskiego

Dysortografik

meade quartz 8'' lx drive

i Karliczek 20"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za te cen to zawsze możesz kupić całe lustro i jeszcze "zarobisz" parę tysiaków na tym

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1673_GSO-parabolic-Newtonian-primary---d-400mm--f-1800mm.html

więc chyba warto ryzykować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To lustro jest szmelc. Nadaje się tylko do naprawy, lub wymiany. Najprawdopodobniej zamknięto je oroszone kroplami wody. Nie wyschło tylko kisło. Zniszczona delikatna warstwa ochronna i doszło do uszkodzenia warstwy głównej lustra.

Znam taki przypadek z jednego obserwatorium w Polsce - lustro jest tam 50cm. Efekt identyczny. Naprawa jest jednak raczej dość droga i u nas może być kłopotliwa do wykonania, ale nie niemożliwa. Więc w grę wchodzi może tylko wymiana.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To lustro jest szmelc. Nadaje się tylko do naprawy, lub wymiany.

Oczywiście możesz mieć rację, ale nie wyciągałbym takich wniosków po marnej fotce. Może być tak, że uszkodzone jest utwardzenie, aluminium pociemniało i wystarczy lustro zmyć oraz napylić na nowo. Oczywiście wszystko zależy od tego ile chcemy zaryzykować pieniędzy i jaką cenę teleskop osiągnie na licytacji. Ja bym rydzykował ;)

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W najgorszym przypadku - zeszlifowanie warstwy z wżartym podgrzybkiem i ewentualna ponowna figuryzacja, myślę że można było by zapytać pana Stefana o koszty! Jak co służę numerem telefonu!

Ale znając życie zapyta się o konkrety - dobrze było by mieć zdjęcie dobrej rozdzielczości do oceny. 

I tak wszystko wyjdzie po usunięciu warstwy aluminium!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisalem do kolesia z prosba o fotki, ale jak dotad nie otrzymalem ich. Aukcja sie konczy za 2 godz. Praktycznie brak informacji na temat

tych plam z wyjatkiem zalaczonych przez niego kiepskich zdjec. Zbyt duzo niewiadomych jak dla mnie.

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie żałuj. Może Twojego teleskopu jeszcze nie ma na tym świecie. Może będzie jutro.

Ja to nazywam, że "widać nie był mój. Bo inaczej już bym go kupił." Widać tak miało być.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)