Skocz do zawartości

Baader Classic Ortho, zaparowuje? popsuty?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, obawiam się że mogę się ośmieszyć, ale jeszcze bardziej ośmieszyłbym się gdyby z tym poszedł do sklepu w ramach reklamacji, jako że obraz oznacza więcej niż tysiąc słów wrzucam nagrania MAK 150 wraz ze sprawcą całego zamieszania BCO 10mm. Co to według was może być, dlaczego obraz na śródku tak się zniekształca? Oczywiście okular wyczyszczony (bez rozbierania nie wiem czy coś tu można rozebrać nie tracąć gwarancji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli nowy mozesz reklamowac a jak chcesz to rozbieraj i naprawiaj.

Mialem podobny efekt kiedys w tym okularze i najprawdopodobniej masz albo odwrotnie zamomtowany triplet soczewek albo zbyt mocno dokrecony pierścień który  trzyma soczewki od spodu. 

Kiedyś rozebralem swoj bco do czyszczenia i mialem podobnie ale chyba  wtedy odwrotnie złożyłem ten triplet wlasnie. 

Triplet z jednej strony jest bardziej wypukły jesli dobrze pamietam i  przy złym  złożeniu styka  sie z soczewka oczna dajac taki efekt w centrum okularu wlasnie. 

Trochę minęło od tego czasu ale pamiętam ze metodą prób  i błędów przywróciłem poprawne ulozenie elementow.

Nie ma tam nic skomplikwanego. Triplet jest monolitem takze tam jak rozkrecisz to masz 3 części.  Soczewka oczna tuleja triplet no i czwarty pierścień dociskowy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pimpussadelko, jeśli to jest nowy okular i Twój teleskop działa normalnie z innymi, to znacznie prościej i pewniej będzie reklamować niż naprawiać.

Tak jak pisze @Koszy89, BCO pięknie się rozbierają, ale soczewki są małe i przy manipulowaniu nimi bardzo łatwo zostawić na nich odciski palców, które z kolei trudno wyczyścić głównie przez te ich drobne rozmiary.
A pęsetą strach brać soczewki żeby ich nie porysować...

Kiedyś przy wyczernianiu BCO 6 na najbardziej wewnętrzną soczewkę prysnęła mi farba, i aby ją wyczyścić, musiałem rozebrać cały okular.
Udało się, okular działa jak nowy, ale nie chciałbym tej jazdy powtarzać, jeśli to nie będzie jedyna szansa na uratowanie okularu.
BCO 10 ma większe soczewki niż BCO 6, więc byłoby pewnie nieco łatwiej, co wcale nie znaczy, że łatwo.

W Twoim przypadku tak na pewno to nie wiadomo co jest nie tak, więc nie ma pewności, że przestawiając soczewki okular da się naprawić.
A w takim wypadku ryzykujesz utratę gwarancji, bo ciężko będzie rozłożyć i złożyć okular nie pozostawiając żadnych śladów na wyczernionym wkręcanym pierścieniu dociskającym soczewki.
 

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

@Mareg No kupiłem okular w delcie prawie 3 miesiące temu, jednak teraz dopiero miałem szanse go przetestować. Z innymi okularami nie ma tego efektu więc to na pewno w nim tkwi problem.

@Koszy89 Bardzo ciekawe, ale trochę szkoda że takie buble z fabryki mogą wychodzić...

 

W każdym razie bardzo dziękuję za odpowiedzi, rozwiały moje wątpliwości i będę reklamować dziadostwo 🙂

Edytowane przez Pimpussadelko
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mozesz próbować reklamowac myślę , mam dobre doswiadczenia z Deltą , sądzę ,że przyjmą , popatrzą złożą poprawnie i najwyzej zapłacisz tylko za wysyłkę , gdybam , samodzielna naprawa jest łatwa ,ale jak wspomina @Mareg, najtrudniejsze jest zachowanie czystosci wewnatrz, jakiś paproszek , kłaczek zawsze się przytrafi .

Przypomniało mi się coś, jeśli moje przypuszczenia są trafne to może potwierdzic to taki test , spójrz przez okular na zrodło światła , np żarówkę , pamiętam ,że gdy był żle żłozony to dawał na środku taką "kropkę ". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli okular jest nowy kupiony w sklepie to lepiej reklamować mi się raz takie coś zdarzyło w es 3 mmm 52. Okular został wymieniony na nowy. A drugi raz w pentaksie xw była mała nitka. Ten okular też został wymieniony na nowy.

Edytowane przez Smorff84

Mak 150/1800,  Achro 120/600,  N10 GoTo, Celestron nexstar 5i, AZ 5, Nikon EX 8x40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)