Skocz do zawartości

Dithering - stosujecie?


Rekomendowane odpowiedzi

W ciągu ostatnich kilku miesięcy pogodnych nocy było jak na lekarstwo, a jak już się coś zadziało to szkoda było czasu na klepanie darków, lepiej poświęcić ten czas na zbieranie materiału. Szum jak to szum, jest zawsze niezależnie od ilości chmur na niebie... Podobnie z hot i cold pikselami. I tu pojawia się hasło - Dithering. Nie stosowałem, ale chyba zacznę. Pytanie tylko na ile może ktoś doświadczalnie z Was stosował tę metodę. Jak zachowuje się wówczas tło? Nie ma komedii? 

 

 

pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W marcowej astronomii jest artykuł na ten temat. Dithering bezboleśnie usuwa hot i cold piksele bez wprowadzania dodatkowego szumu z darków. Jeśli skalibrowana klatka master dark u Ciebie ma tylko szum i hot piksele, ale nie ma jakiegoś powtarzającego się wzoru możesz stosować dithering albo usuwać hot piksele za pomocą mapy lub programowo. Wtedy kalibracja darkiem już nie ma sensu, bo wprowadzi nam do materiału tylko dodatkowy szum - a hot i cold pikseli już wcześniej nie będzie. i tak nie będzie po ditheringu.

Jeśli na masterdarku jest jakiś wzór (rzadko się zdarza we współczesnych kamerach, w lustrzankach częściej) to trzeba będzie kalibrować darkiem.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może doprecyzujmy - dithering sam w sobie niczego  nie usuwa. To jest po prostu przesuwanie obrazu względem gwiazdki guidera - jesli stosujemy guider albo przesuwanie obrazu względem mapy nieba - tak jak robią to montaże ASA. Usuwanie powtarzalnych elementów ( hotpikseli, badpikseli itp) NASTĘPUJE DOPIERO W WYNIKU PROCESU STACKOWANIA !!!!!!  materiału zarejestrowanego z ditheringiem. Howgh, rzekłem :D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli na chłopski rozum: 

 

- robię klatki z ditheringiem, na pojedynczych mam hot i bad pixele - po zestackowaniu powinny zostać wyeliminowane 

- szum jako element niepowtarzalny będzie zanikał po uśrednieniu jakiejśtam ilości materiału, powiedzmy powyżej 25 klatek, natomiast sam dithering i przesunięte klatki nie będzie tutaj miał większego znaczenia.

 

Dobrze to zrozumiałem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak piszesz. Złożenie klatek z ditheringiem wyeliminuje hot i bad piksele.

Szum będzie się zmniejszał przy składaniu materiału. Dlatego kiedy stosujesz klatki dark musisz ich mieć sporo - najlepiej nie mniej niż klatek light. A klatek bias jeszcze więcej (50 albo więcej) - ale z nimi nie ma problemu.

 - biasów jak najwięcej, ponieważ masterbias jest używany w kalibracji dwa razy i wypadkowy szum z niego dodajemy do każdej klatki z materiałem dwa razy (o ile kalibrujemy też flatem)

 - darków tym więcej im więcej materiału, ponieważ do każdej klatki z materiałem dodajemy szum z klatki masterdark

Jest to tym ważniejsze, im ciemniejsze tło mamy na zdjęciach, czyli szczególnie ważne pod ciemnym niebem albo przy fotografowaniu przez filtry wąskopasmowe.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to niestety wygląda :( Jakiego programu używasz do kalibracji? W wielu z nich można zaznaczyć opcję do skalowania darków z temperaturą. Trzeba mieć tylko sporo biasów (50-100), a temperaturę sensora Canony już zapisują do plików.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)