Skocz do zawartości

Dwururka, ciemny las i wielki miś


Grzesiek

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem zobaczyć M108 oraz M97 (Mgławica Sowa)powinny być w tym samym polu nawet z gwiazdą (beta) Ursae Maioris ? więc obiekt łatwy do odnalezienia. I tutaj napotkałem na zagadkę wieczoru: w polu widzenia widziałem rzeczywiście dwie plamki ale o odwrotnej intensywności, tzn. coś co powinno być M97 było jakby lepiej widoczne od ?czegoś? co powinno być jaśniejszą galaktyką. Ogólnie rzecz ujmując, spodziewałem się słabiutkiej kreski (M108) oraz raczej niczego na miejscu M97. A było w zasadzie odwrotnie.

Mogę potwierdzić, niedawno obserwowałem M108 i M97 w 15x70 i również odniosłem wrażenie, że sowa jest jaśniejsza i bardziej oczywista niż M108 a przecież jej pozorna jasność jest mniejsza. Obydwie mieściły się w jednym polu, niewyraźne małe plamki. Próbowałem również wyzerkać M109 niestety bez skutku. Galaktyka ta jest jaśniejsza od M97 i M108 ale niestety mimo wielu prób nic... nawet śladu pojaśnienia. Niepowodzenie tłumaczę sobie tym, że M109 była trochę niżej nad horyzontem. Na pewno jej nie podaruje i przy najbliższej okazji spróbuje ponownie.

N 150/750. StarLight 15x70. Bresser Astro 20x80.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem wszystkim,

Czy może ktoś ma jakieś wrażenia z obiektów Messiera w Psach Gończych i Wielkiej Niedźwiedzicy przez lornetkę? Podzielicie się?

 

 

Owszem i to nawet przez 20x80, tylko że w wydaniu Delty Optical. To sprzęt trochę wyższej klasy niż SkyMaster więc weź na to poprawkę. Wrażenia są opisane tutaj: https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=22&t=26090 zaczynając od drugiego postu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem i to nawet przez 20x80, tylko że w wydaniu Delty Optical. To sprzęt trochę wyższej klasy niż SkyMaster więc weź na to poprawkę. Wrażenia są opisane tutaj: https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=22&t=26090 zaczynając od drugiego postu

Cześć,

faktycznie, Twoja lornetka wydaję się być troszkę solidniejsza. A czy ten Ostrowiec to może świętokrzyski?  ;)

P.S. masz jeszcze jakieś opisy ze swojej 20X80?

 

/G.

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze się czytało :)

Pociemnienie w M81?

Czy może miałeś na myśli M82 (tę mniejszą)?

Patrzyłem i dziś na tę parę - kilka razy. Wspomniane "coś"  zamajaczyło mi tylko raz (na pewno M81). Jest zatem duża szansa, że to mój mózg domalowuje czasem tam coś jeszcze. Jak już wspomniałem, eMki w UMa przez większą lornetkę, to dla mnie nowość, dlatego jestem ciekaw co widzieli inni użytkownicy lornetek.

 

/G.

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)