Skocz do zawartości

Lornetka- pomoc przy zakupie


Lipson

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na forum :)

 

Z góry uprzedzam ze nie jestem fanem ogolnej i szczegółowej astronomii, a na to forum trafiłem przez google i nie bardzo wiem czy dobrze :)

Powiem prosto- potrzebuje fachowej rady w zakupie lornetki i bede bardzo wdzieczny za wszelaką pomoc :)

 

Sprawa wyglada nastepująco:

 

Jestem członkiem Sekcji Ratowniczo Poszukiwawczej działającej przy OSP. Potrzebuje zakupic lornetkę, która bedzie wykorzystywana w działaniach strazy przy poszukiwaniach osob zaginionych i roznych podobnych :)

 

Wartość jaką chce przeznaczyc to 300-400zł.

Zalezałoby mi aby była w miare mała i poręczna.

Wodoszczelność jako warunek niekonieczny :)

Wykorzystywana w terenach otwartych typu lasy, pola, łąki.

 

Mam nadzieje ze nie porywam sie z motyką na Księżyc z kwotą jaka chce przeznaczyc, ale moze jednak cos sie uda w tej cenie zakupic ciekawego :)

 

Rynek zawalony jest roznego typu lornetkami, a dla osoby nie znającej sie na tym to istny bałagan :) Dlatego proszę o pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wybrałem Nikona ACTION EX 10x50 koledzy z forum doradzili mi przy zakupie i jestem z niej mega zadowolony.

Tylko jeszcze parę złociszy musisz dozbierać.

Lornetka uniwersalna do wszystkiego.

Słyszałem że do przyrody ten Olympus jest często wybierany http://www.olympus.pl/site/pl/b/binoculars/professional_binoculars/professional_extreme/8x42_exwpi/index.html ale w tym budżecie nie uda się go wyrwać

  • Like 1

Nikon 10x50 Action EX CF, Statyw DigiPod TR-560A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Jestem członkiem Sekcji Ratowniczo Poszukiwawczej działającej przy OSP. Potrzebuje zakupic lornetkę, która bedzie wykorzystywana w działaniach strazy przy poszukiwaniach osob zaginionych i roznych podobnych :)

 

Wartość jaką chce przeznaczyc to 300-400zł....

Trochę ponad podaną sumę, ale moim zdaniem to dobry wybór do Twoich celów:

http://www.optyczne.pl/260-Test_lornetki-Nikon_Action_EX_8x40_CF.html

http://www.skapiec.pl/site/cat/48/comp/86913

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję pięknie za odpowiedzi :) poczytam dziś o nich jeszcze na necie :)

Powiedzcie jeszcze na jakiej zasadzie działają lornetki na dzień i noc? Mieliście z takimi styczność?

Na pewno nie można ich porównywać do sprzętu typowego na noc (noktowizor), ale coś muszą mieć wspólnego z nocą skoro zostały tak nazwane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetkami nocnymi określa się czasem te o sporej średnicy obiektywu (aperturze) i niewielkim powiększeniu, np 10x70 czy 7x50. Dają one dużą tzw źrenicę wyjściową, czyli krążek światła wychodzący z okularu (dokładniej - jego średnicę). Pozwala to w pełni wykorzystać powierzchnię siatkówki oka przy rozszerzonej w nocy źrenicy oka do ok. 7 mm. Używanie ich w dzień trochę mija się z celem, bo i tak źrenica oka, zwężona w pełnym świetle do 2-3 mm nie wpuści całego zebranego przez obiektyw światła. Za uniwersalne uważa się lornetki o źrenicy wyjściowej ok. 5 mm np 10x50 lub 8x40.

"Dzienna" będzie zaś lornetka np 15x56. Nie znaczy to jednak, że nie będzie ona użyteczna w astronomii.

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No rozumie, ale patrzac przez pryzmat celów, do jakich bym ja mógł wykorzystać, sądzisz ze zda egzamin w terenie taka nocna?

wyjazdy na poszukiwania osób zaginionych zdarzają się równie w dzień co w nocy. Czy np. w lesie podczas działań będzie taka lornetka miała w ogóle jakiś sens? czy lepiej doinwestowac w zwykła dzienną z prawdziwego zdarzenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśliwi chętnie używają "nocnych" lornetek do rozpoznawania zwierzyny w ciemności. Jednak uważam, że Tobie bardziej się przyda taka uniwersalna - 5 mm źrenicy. Rzadko kiedy obserwuje się w takiej pełnej ciemnicy, by wykorzystać w pełni źrenicę 7 mm. Umiarkowane powiększenie plus duże pole widzenia - tego zapewne potrzebujesz najbardziej. Do tego niewielkie wymiary, lekkość i trwałość sprzętu, oczywiście ;) Dlatego poleciłem Nikona Action Ex 8x40.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od zawsze do przeglądania nieba stosuje się albo stosowało się, sam już nie wiem  co stanowi teraz kanon, 8x56. To, że trudno je kupić wynika tylko z marketingu producentów. 8x40, 10x50 itp. to uniwersalne przeglądówki ogólnego stosowania. 8x56 to podstawa a dalej 20x80, 20x100 i już ma się komplet. Pozdrawiam.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dla Ratownika i po nocy brałbym "siódemkę".  Z EX-ów 7x50 lub  IMHO lepiej, jeśli pole widzenia ma znaczenie, Delta Optic Silver 7x50 lub nawet Delta Optic Titanium 7x50 (niemal tyle pola co EX 8x40). Lornetki nadal do udźwignięcia, a jednak w nocy źrenica 7 vs 5mm może mieć znaczenie. Do tego Delty są dość kontrastowe. Przynajmniej takie było moje wrażenie jak się onegdaj Silverem po ciemku w lesie bawiłem :) Do tego ostrością nie trzeba zbytnio kręcić.

  • Like 1

10x50, 7x50, mono 10x42, Maczek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)