Skocz do zawartości

"Karlik" chłopak ze Śląska


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W listopadzie 2010r podczas nieformalnego :wink: spotkania w Tarnowskich Górach zrodził sie pomysł aby w gronie kolegów z ACD zakupić "Duży Teleskop"

Nie miała to być "Szesnastka" dostępna w sklepach tylko coś większego coś co trudno spotkać na naszych zlotach ale na tyle mobilne żeby na obserwacje nie trzeba było jechać całym peletonem ale np; w dwie osoby.

Następną czynnością było zebranie odpowiedniej liczby chętnych tak żeby cena dla pojedynczej osoby nie była mordercza i zamykała sie w przyjaznej dla kieszeni kwocie.W tym celu rozpoczeliśmy na forum kilka tematów około-teleskopowych których większość trzeba było niestety pozamykać ze względu na (...)

Suma sumarum zebrało sie sześciu chętnych w gronie których prowadziliśmy dalsze uzgodnienia.

Zaczeliśmy rozpoznawać rynek ,czyli zachodnie giełdy typu Astromart ale także oferty polskich producentów,

po kilku naradach i kilkudziesięciu telefonach zapadła decyzja .Z kilku względów takich jak; Ogniskowa teleskopu,dostępność ,cena oraz czas realizacji wybraliśmy "Columbusa 500 NG" produkowanego przez Jalego

Miała to być trustowa konstrukcja 20" newtona z ogniskową 2150mm i światłosile 4,3

W zdobyciu lustra pomógł nam kolega z Maniaka Krzysztof P. a osprzęt do teleskopu marki "GSO" zakupiliśmy z małym upustem w Astro-Partnerze.

Pierwsze składki pieniężne rozpoczeliśmy w grudniu 2010r a cały projekt domknęliśmy w maju 2011r

Pierwsze światło telep dał w Wiśniczach na Opolszczyżnie 25 maja

Jako że zadowoleni jesteśmy zarówno z samego telepa jak i sposobu realizacji projektu postanowiliśmy to uczcić nadając mu imie.Udział w przedsięwzięciu mieli ludzie z regionu Śląsko-Dąbrowskiego dlatego nazwany został po naszymu "Karlik"

Za chwile zamieszcze zdjęcia ale najpierw wypowiedż Jalego o realizacji projektu

pozdrawiam Piotr

Zazwyczaj każdy ma kilka pasji, często tak się zdarza, że gdzieś po drodze się spotykają. Tak było też w moim przypadku. Pasje budowania i konstruowania połączyłem z pasją astronomii :)

Przez kilka ostatnich lat zbierałem informacje, uczyłem się i doskonaliłem w budowaniu teleskopów. Najnowszym moim dzieckiem jest teleskop o nazwie Columbus NG, przy czym NG to skrót od następna generacja ;)

Konstruowanie zaczynam od zasady od ogółu do szczegółu

Przy czym sporym ograniczeniem dla mnie jak i dla każdego ATMowca jest park maszynowy, nie sztuka zaprojektować coś czego nie wyprodukujemy z braku odpowiedniego parku maszyn. Tak czy inaczej zaczynam od szkicu. Staram się też wyciągać wnioski z poprzednich konstrukcji i wprowadzić modyfikacje, tak by każdy następny teleskop był lepszy od poprzednika.

Projektowanie przebiega w kilku etapach i dotyczy kilku rodzajów elementów. Są to: budowa całości, cela i mocowanie LG, uchwyty LW, rysunki do zakładów wykonujących obróbkę numeryczna sklejki, rysunki do zakładów wykonujących obróbkę aluminium. Projektując opieram się na programach NewtWin, Plop, AutoCad (wersja 30 dni)

Podczas projektowania muszę zdobyć jak najwięcej danych o dostępności części które zamierzam zastosować, ważne są też dane ze strony producentów np. focuserów (nie wszyscy te dane udostępniają)

Po zaprojektowaniu przychodzi czas wysyłania zmówień (zaraz na początku zamówiłem już lustro, więc teraz zamawiam i kupuję pozostałe części i materiały). Jest tego sporo, bo muszę zamówić teflon, sklejkę, cięcie laserem, toczenie u ślusarza. Nie wszystko jednak mogę zamówić drogą telefoniczna mailową, pozostają samodzielne zakupy i tutaj muszę pokonać co najmniej 100 km, kupując i dowożąc elementy z różnych stron ? zajmuje mi to czasami dwa tygodnie :(

Po upływie pewnego czasu zaczynają pojawiać się obrobione elementy ? do teleskopu 500 NG.

To dopiero początek będzie tego znacznie więcej. Jak do tej pory nie policzyłem wszystkich elementów składowych i chyba w końcu to zrobię, by się przekonać ile ich wypada na tak niepozorna konstrukcję :D

Przychodzi czas budowania, który pochłania mi cały wolny czas. Prace niestety mogę wykonywać tylko z doskoku, a i tak zaniedbuję sporo obowiązków domowych :(

Całość nabiera wyglądu chociaż w dalszym ciągu jest bardzo niepozorna możliwe, że dla oczu laika dość dziwna i troszkę odstraszająca ;)

Po wykonaniu konstrukcji następuje montaż i etap ?łapania ostrości? - w naszych warunkach nie rzadko muszę czekać na odpowiednia pogodę (bez chmur) kilka tygodni

Po pozytywnym zakończeniu całość jest rozbierana do pojedynczych elementów i zawożona do lakierni proszkowej. Sklejkę lakieruję samodzielnie ? trwa to co najmniej 10 dni po czym zaczyna się ponowny montaż. Etap końcowy obejmuje kolimację uszycie przez krawcową pokrowca i osłony ?czapeczki? i ich zamocowanie:

Kolimuje najprostszym kolimatorem, który wg mnie daje najbardziej poprawne efekty. Wychodzę z założenia, że skoro będę obserwował wzrokiem to niech też i oko skolimuje. Jest to metoda pasywna czyli najbardziej skuteczna.

Jarek L.

Dysortografik

meade quartz 8'' lx drive

i Karliczek 20"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję Kolegom ze Śląska wspaniałego nabytku. Czekam z niecierpliwością na pierwsze relacje z obserwacji wizualnych  obiektów z 50cm lustra Karlika!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki był sumaryczny koszt tego giganta? :)

W swoim pierwszym poście podałem co u kogo kupiliśmy;

Lustro-Krzysztof P.

Konstrukcja -Jale

Osprzęt -Astro-Partner

prosze wypytać u zródeł bo nie chce naruszać umów handlowych  :D

Tak na prawde to 3 telefony i wszystko jasne

Dysortografik

meade quartz 8'' lx drive

i Karliczek 20"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Graty szczególnie za ogarnięcie sprawy. Jakoś nie wyobrażam sobie takiej akcji w moim regionie  ???

Jest prosta receptura na sukces tego typu przedsięwziecia w każdym regionie.

Jedna osoba ciągnąca projekt wg.wczesniej uzgodnionych załozeń ogolnych,mająca możliwośc podejmowania decyzji typu kolory śrubek itp.

Oraz grupa zadeklarowanych współwłaścicieli którzy n a czas wpłacają kolejne granty pieniężne

Teleskop to nie wahadłowiec da sie to pochytać domowymi metodami  ;D

Dysortografik

meade quartz 8'' lx drive

i Karliczek 20"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inicjatywa kolegów ze Śląska zasługuje na uznanie! Jest czysta, klarowna i stwarza możliwości. Dzięki temu skorzysta większa liczba ludzi. Zgaduję każdy z współwłaścicieli teleskopu  może nim dowolnie rozporządzać - czy Piotr przyjeżdżając z Karlikiem na zlot do Zatomia będzie odganiał wszystkich, którzy zbliżą się na odległość optyczną?  ;) Ja nigdy nie parzyłem przez lustro większe niż 40 cm -zatem cieszę się, że być może jesienią uda mi się zrealizować marzenie!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey,

Po pierwsze gratuluje :)

A teraz pytania, jak puki co udaje wam się dzielić teleskopem ?.

W Polsce jest 20 - 30 dni w które da się obserwować to jest coś co zniechęca większość ludzi do takich inicjatyw jak sobie z tym radzicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Gratuluję wspaniałego sprzętu i zacnej inicjatywy. Niewiele jest w Polsce "dwudziestek" (osobiście wiem o jednej), cieszę się, że przybyła kolejna.

Gdyby udało się spotkać kiedyś z Wami na obserwacjach, będę miał pod ręką "Cosmic Challenge" i zapolujemy na coś trudnego  :D W końcu to "giant scope"  8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey,

Po pierwsze gratuluje :)

A teraz pytania, jak puki co udaje wam się dzielić teleskopem ?.

W Polsce jest 20 - 30 dni w które da się obserwować to jest coś co zniechęca większość ludzi do takich inicjatyw jak sobie z tym radzicie ?

Na tą chwile opędzamy to ogloszeniami o planowanych wyjazdach na ACD wysyłanych w dniu obserwacji

(sprawdzony patent znp; z Jezior wielkich )

Oprcz tego mozna sobie bedzie zamówic z wyprzedzeniem na jakis okreslony okres

co dalej to wyjdzie w praniu

Pryjorytetem mają byc wyjazdy zlotowe nie tylko ACD ale i Kudłacze i zatom,jest np;zaproszenie na OSE itd,itp...

Dysortografik

meade quartz 8'' lx drive

i Karliczek 20"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat poczyszczony z off topu, wyrzuciłem  niepotrzebne epitety!

Wypowiedzi, które nie były zgodne z netykietą musiałem usunąć w całości mimo, że zawierały też treści poprawne! Jedną wypowiedź wyedytowałem w porozumieniu  autorem i opatrzyłem znaczkiem (...)

Koledzy  Proszę!  i myślę, że to nie tylko moja sugestia, proszę  o wzajemny szacunek!

ps. Tą wypowiedź pozostawię jeszcze przez kilka dni i usunę!

Pozdrawiam : Administrator

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)