Skocz do zawartości

Fotocić każdy może


Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie, zgoda- tylko rozbieżność cenowa między tubą SW 150/750 a ED 80 jest masakryczna!

Ale dla samej wagi Edka warto :)

Są tańsze rebrandy i importy z Chin. Np. Omegon 66 - rebrand SW Equinoxa 66 przy niskim euro kosztował jakieś 1100 PLN nowy ;)

Ale i tak od HEQ5 z guidingiem się nie ucieknie ;)

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z eq5 nic nie zrobicie w kwestii guidingu!

czy aby napewno? dokupienie synscan goto update załatwiło u mnie sprawe guide. dokladne oczyszczenie/nnasmarowanie montazu i łożysk sprawiło, że bez guide PE montazu spokojnie miesic sie w granicach +-20 arc sec (tak jak HEQ5), a z guide mieszcze sie w +-2 arc sec. teleskop ktorym force to WO72, i 10 minutowe klatki nie sa problemem.

wiadomo, ze z heq5 wieksza wage zestawu pociagniesz, ale nadal bede twierdzil, ze z eq5 jest taniej i lepiej dla poczatkujacego i srednio zaawansowanego z ogniskowymi powiedzmy do 500 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

Ale i tak od HEQ5 z guidingiem się nie ucieknie ;)

Spotkałem się też z opinią że HEQ to dopiero wstęp do amatorskiego astrofoto więc na HEQ temat dla ambitnego amatora się nie kończy, jednak trzeba wziąć pod uwagę fakt, że taki montaż to wydatek rzędu 3 tyś. a nie każdego początkującego będzie stać lub nie będzie chciał z przyczyn różnych wydawać tyle kasy na start...temat wątku kojarzy mi się z przepisem - za jak najmniej  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temat wątku kojarzy mi się z przepisem - za jak najmniej  ;)

Kupić używanego HEQa :D No ale ja to raczej pisałem jako coś do zrobienia w kolejnym etapie, gdy się ktoś w astrofotografię wkręci. Z małymi teleskopami (refraktory) można nawet długi / ciągle unikać HEQów. Z Newtonami staje się to już raczej nieuniknione.

Gdyby EQ3-2 będące w obrocie były w wersji SynScan to sprawa byłaby znacznie prostsza. Edka 66 i 80 mogliby sprzedawać w zestawie z nim + zmodyfikowany szukacz, który może także obsługiwać kamerki do prowadzenia ;)

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w sumie używasz go do astrofotografii planetarno - księżycowej :)

Taka tuba na eq3 z lunetką biegunową nada się do zabawy w DSO.

Starczy

1) Dobrze wycelować osią RA w Polarną -jak wiemy nie ona stanowi centrum bieguna niebieskiego ale jak reszta sfery obraca się w okół tego punktu.

Do określenia na jakim polu  tarczy tkwi teraz GP służy choćby Free polar alignment lub rysunki Kasjopei i Wielkiego Wozu na lunetce biegunowej

2) Tuba 150/750 na eq3 -2 nie jest mistrzem stabilności ale odpowiednio wyważona zaopatrzona w silnik w RA może dać się prowadzić 1-2 minut!

3) Dostęp do ogniska głównego pozwala focić canonem z dużą czułością wiele DSO , w które uda nam się trafić. Najlepiej więc nie mając Go-to wspomóc sobie większym szukaczem 9x50, bo przeważnie nie widzimy fotografowanego obiektu w szukaczu 6x30  czy w  wizjerze Canona.

Czekam właśnie na lunetkę biegunową.Jutro ma przyjechać do mnie.Napęd kupiłem od razu z montażem i już sprawdziłem co nie co jak to chodzi.Jak tylko wszystko będę miał postawię na to aparat i zobaczymy,może uda się coś zrobić.Mam taka nadzieję.Ale wszystko to pod warunkiem że pogoda się poprawi bo na chwile obecną to taka mgła że ledwo co widać samochody na ulicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

NIE!!!

Jaką masz lustrzankę ?

W przypadku Canona

Potrzebujesz złączkę M42x1 do wyciągu 2" i redukcję m42/Eos!!

WARUNEK: Teleskop ostrzy lustrzanką w ognisku głównym.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, ze się znasz więc dzięki za odpowiedź, ogólnie to nie mam jeszcze lustrzanki, ale sobie sprawię. teraz mam tylko teleskop "Refractor"

ps: Co dokładnie znaczy, czy Teleskop ostrzy lustrzanką w ognisku głównym?

i czy w końcu lepsze są Refraktory czy reflektory ?

bo na wikipedi pisze że Reflektory Mają niższą sprawność optyczną od refraktorów i zwykle dają niższy kontrast na skutek centralnego przesłonięcia (przez zwierciadło wtórne).

A wiele tych drogich na allegro to właśnie tzw. Reflektory Neewtona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W grę wchodzą refraktory apochromatyczne z korektorami pola tzw flatenerami. Achromaty nie wchodzą w grę.

Newtony z podejściem pod  ognisko główne wymagają tzw korektora komy!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) opcja refraktor

-2499.00 zł Tuba Optyczna Sky-Watcher (Synta) 80ED OTAW Black Diamond

-869.00 złReduktor ogniskowej do refraktora 80ED

-3049.00 zł Montaż paralaktyczny Sky-Watcher HEQ5 SynTrek

2)opcja reflektor

-799.00 złTuba optyczna Sky-Watcher (Synta) BKP150/750 OTAW Newton

-469.00 zł Baader korektor komy 2" (NEWTON)

-3049.00 zł Montaż paralaktyczny Sky-Watcher HEQ5 SynTrek

Nie podaję kosztów guidera, kamery guide, złączek adapterów itp. 

Takie są fakty

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Witam. Dawno sie tu nikt nie odzywal ale licze ze ktoś tu zerknie.

posiadam Canona 400d i Sky-Watcher Synta N-130/900 eq 2. Zastanawiam sie czy da sie z tego co kolwiek wyciagnac w podstawowym astrofoto, jeśli tak to co przede wszystkim bym musial dokupic zeby wszystko ze soba skleic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wykręceniu obiektywu z Canonka Musisz założyć taką złączkę http://www.astrokrak.pl/275-redukcja-t2-canon-eos-.html

Tutaj znajdziesz informacje, które pozwolą Ci na rozpoczęcie astrofotografii http://astronomiaamatorska.blogspot.com/ oraz dział astrofotografia na tym forum  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)