Skocz do zawartości

Jutro letnie przesilenie!!!!


Rekomendowane odpowiedzi

Idąc za Wiki:

Przesilenie letnie ? moment maksymalnego wychylenia osi obrotu Ziemi w kierunku Słońca, gdy biegun północny jest bliżej Słońca niż południowy. Zachodzi około 21 czerwca. Dzień przesilenia jest najdłuższym dniem w roku, w którym cień padający w południe jest najkrótszy w roku (dotyczy tylko obszarów półkuli północnej na północ od zwrotnika Raka). Noc jest wówczas najkrótsza.

No właśnie, ale jest ciepło, natura tętni życiem..obserwacja w plenerze, niedaleko wrzosowisk czy w puszczy to gratka dla lubiących klimaty  :)

Koniec czerwca to  Słońce 16 stopni pod horyzontem...a na północy może i 12°  :( Droga Mleczna na chwilę miga nam na niebie (tak około północy,) a potem ginie na szarym nieboskłonie.. paradoksalnie teraz mamy pogodne noce  :)

Można coś tam wylookać..większość Messierów i jaśniejsze NGC są widoczne pod niebem podmiejskim 4-5mag :)

Acha..używajmy "jasnych" filtrów mgławicowych.. odrobinę pomagają z kontrastem.

ps. Już niebawem napisze trochę o filtrze mgławicowym GSO który się wyśmienicie nadaje na te noce!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, należy dodać, że Ksieżyc wstaje jakoś ok. pólnocy ;). A niebo to jest co najwyżej niebieskie ok 24.00. Super czysto tez nie jest bo co chwile jakies chmurki przechodzą. W każdym razie na DSy to nie ma za bardzo co ruszać w najbliższym czasie.

W kazdym razie południe Polski to ma podobno tylko z 2 tygodnie białych nocy, u mnie na północy to juz się zaczynają gdzieś w połowie maja.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Nie ma co tragizować z tymi białymi nocami. Właśnie wróciłem z bardzo udanej sesji obserwacyjnej. Obserwowałem mniej więcej w godzinach 23:00-01:00 W najciemniejszym momencie dostrzegłem zerkaniem gwiazdkę 6.0m w UMi (HR6088), wtedy też majaczyła delikatnie Droga Mleczna w Łabędziu.

Zaliczyłem kilka M-ek (4,9,10,12,19,57,62,80,107), mgławiczkę planetarną "Little Ghost" w Wężowniku oraz kilkanaście gwiazd podwójnych, łatwych i trudnych. Niedługo postaram się skrobnąć jakąś relację.

Na razie powiem krótko - kolimator Cheshire rządzi! Po dokładnym skolimowaniu Columbusa (co zajęło mi około 10 minut) udało się rozdzielić kilka naprawdę ciasnych układów - 69 Oph (5.2+5.7; 1.7", 214x), Lambda Oph (4.2+5.2; 1.5", 214x, potwierdzone przy 300x) oraz 24 Oph (hardcore, 6.2+6.5; 0.8" wg NSOG, 1.0" wg CdC, katalog Washington Double Stars), momentami rozdzielona przy 300x, ale na 100%!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w północno wschodniej części kraju białe noce dają o sobie znać bardziej niż na południu. Zasięg w porównaniu do "ciemnych" nocy spada o ok. 1 mag i mogę się cieszyć co najwyżej niebem 5,5mag. Drogę mleczną widać ale wygląda jak wyprana. W zeszłym roku ze znajomymi zaliczyliśmy jednak świetną sesję obserwacyjną 10 lipca tak, że zachęcam do lukania wszystkich dla których białe noce są wymówką ;)

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)