Skocz do zawartości

Drugie życie głowicy panoramicznej PZO


AstroLutek

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Z racji konieczności poprawy sztywności trójnogu na którym zamontowany jest mały ED70 zmuszony byłem do jego wymiany bo magnezowo-aluminiowy statyw od aparatu był zbyt giętki i obserwacje nie były komfortowe gdy wszystko się trzęsło jak galareta :)

 

Postanowiłem wymienić go na statyw geodezyjny który kurzył się od jakiegoś czasu w garażu. No ale statyw to nie wszystko, trzeba jeszcze jakoś móc obracać EDkiem... No i idealna okazała się głowica PZO gdzie cena z drugiej ręki zachęca żeby zrobić z niej dobry użytek zwłaszcza że wręcz wydaje się stworzona do astro ;)

 

Wytoczyłem łącznik do statywu od jednej strony z gwintem 5/8 obecnym w statywach geodezyjnych a w górnej części wytoczony jest trzpień do osadzenia głowicy (dokładnie taki sam jak oryginalny) więc całość jest jednorodna i sztywna. Oryginalny trzpień z gwintem statywowym 3/8 poszedł na bok...

 

Dodatkowo wymieniłem gałkę dociskową osi poziomej bo była trochę za mała i ciężko się nią operowało. Założyłem małą rączkę, którą dokręca się docisk idealnie i bez wysiłku. 

Można by też zaingerować w rączkę/pokrętło do dokręcania osi pionowej na taką z rękojeścią o większej średnicy dla łatwiejszego dokręcania ale nie mam pomysłu z czego by tu zrobić taką...

 

A wyszło wszystko tak - sztywność całości jest taka jak oczekiwałem - dodatkowo może posłużyć za solidny statyw foto :)

 

post-3584-0-64336300-1437765733_thumb.jp

 

post-3584-0-27009400-1437765736_thumb.jp

 

post-3584-0-53347300-1437765740_thumb.jp

  • Like 9

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też ostatnio kupiłem niedrogo statyw PZO. wymieniłem nogi na mocniejsze, natomiast głowica została. Wieszam na montażu SW 80/400 i mam mobilny zestaw wyjazdowy. Jedyna wada to obserwacje blisko zenitu, przydała by się dodatkowa przeciwwaga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamów sobie darmową próbke tutaj:

 

http://www.essentracomponents.pl/mss/mss-pc.nsf/WebEngine?OpenAgent&cmd=category&category=MVED-9YDKUM-40161&catalog=MEX-PL

 

Potrzebna Ci ta M8 z długością gwintu 25mm.

 

Taka jest nawet lepsza niż ta którą zastosowałem ale akurat taką miałem (zresztą też z próbek kiedyś tam...)

 

Kilka drobiazgów dostaniesz za darmo.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)