Skocz do zawartości

astrofoto czy obserwacje wizualne


wtpk

Rekomendowane odpowiedzi

Od dawna interesuję się astronomiom i zamierzam kupić pierwszy teleskop.

Najpierw zastanawiałem się nad syntą 8 na dobsonie ale stwierdziłem że lepiej doskładam na używaną  syntę 12

żeby szybko nie zmieniać sprzętu na większy. Po jakimś czasie zacząłem się zastanawiać czy nie lepiej byłoby kupić ten teleskop:

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-bkp15075eq3-2,d699.html

do obserwacji wizualnych,używane HEQ-5 i używanego canona z wymienionym filtrem i zacząć zabawę z astrofoto.

Najpierw fotografować przez obiektywy,potem przez refraktor a później postawić teleskop z linku na HEQ-5 i cieszyć się pięknymi kolorowymi obrazami mgławic.

Jeśli chodzi o budżet to max 2500zł.

z góry dziękuje za pomoc w wyborze teleskopu.   

GSO 12, Nikon Action VII 10x50 cf  Okular Plössl GSO 9mm 1,25" GSO SV 30mm 2" Explore Scientific 14mm 82? HR planetary 6mm  pocket sky atlas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

Piękne kolorowe fotografie mgławic wymagają znacznie więcej niż 2500 ;)

lekka przesada, widywałem dość dobre foto DS robione sprzętem poniżej tej kwoty i na odwrót robione sprzętem drogim lecz fotki nie dorównywały jakością tym robionym sprzętem z niższej półki i chociaż praktyki w astrofoto nie ma żadnej to jeśli dysponowałbym w tej chwili kwota 2500zł na pewno złożyłbym zestaw dla początkującego astrofotografa w tej cenie nie inwestując przy tym niepotrzebnie kasy w badziewne i drogie gadżety typu Astrotrac w Jesionowym sklepie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

do obserwacji wizualnych,używane HEQ-5 i używanego canona z wymienionym filtrem i zacząć zabawę z astrofoto.

Najpierw fotografować przez obiektywy,potem przez refraktor a później postawić teleskop z linku na HEQ-5 i cieszyć się pięknymi kolorowymi obrazami mgławic.

Jeśli chodzi o budżet to max 2500zł.

 

Bez teleskopu - lustrzanka + obiektyw + prosty EQ z napędem się da, ale to szerokie kadry, co może być niekoniecznie to na co autor liczy ;)

Radzę na przyszłość czytać dokładnie wymagania i prośby autora zamiast na siłę manifestować swoje racje śmierdzące na odległość propaganda rodem z Astropolis  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

Ale kombinujesz ;)

Sam autor kombinuje jak tu stworzyć sobie udany setup to obserwsacji/astrofoto więc jestem wyrozumiały i staram sie mu pomóc za to jestem ceiekaw co ty wykombinujesz, może teleskop za 2 tysiące, kamerę za kolejne 3 i montaż za 4?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem ceiekaw co ty wykombinujesz

Ja to tam poniżej astrografów ciemniejszych niż f/2 to nie schodzę:

Dołączona grafika

+

Dołączona grafika

A tak na poważnie to takie małe EQ z silniczkiem może obsługiwać lustrzankę, kompakty czy inne kamerki z obiektywami :)

BTW: tranzyt egzoplanety z DMK31: http://www.theusner.eu/downloads/esop2008_theusner.pdf :)

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

zamiast EQ2 na montażu stołowym i kamerki z serii Imaging Source w tej cenie proponowałbym EQ5 i Canon 300D (ale podkreślam na astrofoto sie kompletnie nie znam)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi oto co jest lepsze obserwacje wizualne przez syntę 12 czy astrofoto SW 150/750 na HEQ5

GSO 12, Nikon Action VII 10x50 cf  Okular Plössl GSO 9mm 1,25" GSO SV 30mm 2" Explore Scientific 14mm 82? HR planetary 6mm  pocket sky atlas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę Cię zmartwić... to są dwa różne światy :)

Zdecydować musisz sam. Do visuala stawiasz telepa na ziemi i cieszysz się widokami, widzisz ten real.

Astrofoto jest piękne, ale wymaga czasu i poświęcenia.

A co do kosztów to są wszędzie i nigdy się nie kończą. Apetyt rośnie... jakoś tak to szło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dopiero zaczynam od roku zabawę z poważniejszym (jeśli tak można powiedzieć) niż statywowym astrofoto, ale jakieś wnioski mam. Może coś pomogą, bo widzę, że dobrze kombinujesz. Zbliżona ścieżka jest utarta przez większość początkujących amatorów astrofoto i jest chyba najlepsza (najmniej problemowa)...

Wizual i astrofoto to wydatek. Ale sądzę i z małego doświadczenia wiem, że astrofoto to zdecydowanie głębsza studnia bez dna - ciągle trzeba coś ulepszać, poprawiać - czyt. kupować. Fakt - do wizuala też można kupować okulary za 2000zł w ilościach x, ale ciągła chęć polepszania jakości swoich zdjęć (bo zawsze coś można poprawić :)) chyba się nie kończy.

Masz 2500 zł. To dość dobry początek, ale trochę może zabraknąć, chyba, że dobrze trafisz.

Z tego setupu, który wymieniłeś używki kupisz za:

1. tuba 150/750___~500zł

2. HEQ-5 bez goto___~2000zł

3. Canon modyfkowany___~1000zł

Do tego trzba doliczyć drobiazgi, złączki, piloty nie piloty (canon)...może 200zł...

Na 30 sekundowe ekspozycje, jeśli przebrniesz początkowe frustracje ;), wszystko dobrze poustawiasz to wystarczy...

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=1059.0

Ale żeby nie było takich baboli jak w linkowych fotkach :D, to potrzebna będzie kolejna, ciężko zarobiona gruba kasa.

Na koniec ostrzeżenie (lub zachęta): TO CHOLERNIE WCIĄGA! :D

Rest In Space,

Maquu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na zdjęciach z teleskopu 150/750 będzie widać więcej szczegółów niż w syncie 12

GSO 12, Nikon Action VII 10x50 cf  Okular Plössl GSO 9mm 1,25" GSO SV 30mm 2" Explore Scientific 14mm 82? HR planetary 6mm  pocket sky atlas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nawet 30s ekspozycja z badziewnego achromatu 7cm (lunety) z dostosowaną do ogniska teleskopu  lustrzaną canona, pokaże więcej szczegółów np. w Wielkiej Mgławicy w Orionie niż wpatrywanie się w obiekt  Syntą 12" nawet z najlepszym okularem! Cała potęga astrofotografii polega na długim naświetlaniu słabego obiektu, by w efekcie uzyskać niepojechany obrazek obiektu  o wyglądzie normalnie  niedostępnym dla ludzkiego oka w wizualu w amatorskim sprzęcie i pod naszym zaświnionym niebem!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie widać więcej szczegółów ponieważ tutaj główną rolę ogrywa czas ekspozycji, czyli tak naprawdę ilość zebranego światła na jednostkę powierzchni w czasie.

Ale... tylko przy fotografii.  Czyli ilość światła "regulujesz" czasem ekspozycji.

Przy visualu natomiast ilość światła (przekłada się na detale) zależy od średnicy lustra.

Każde z tych podejść ma swoje wady i zalety. Visual to visual, widzisz realizm natury ożywionej, foto detal i kolory ale to jest "tylko" zdjęcie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wtpk napisz skąd jesteś ?. Nie bardzo rozumiem post pierwszy masz jakiś sprzęt ? To czy to musisz podjąć decyzję sam wtedy będziemy Ci doradzać w konkretnej dyscyplinie. Fantazjowanie czy jedno jest lepsze od drugiego do niczego nie prowadzi. A może po wdrożeniu jednej z nich rozczarować pod pewnymi względami.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na zdjęciach z teleskopu 150/750 będzie widać więcej szczegółów niż w syncie 12

Przede wszystkim przejrzyj sobie działy Astroszkice i astrofotografia i będziesz miał obraz tego jakie są różnice i odpowiedź na to podstawowe pytanie.

Rest In Space,

Maquu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

Niedawno miałem ten sam dylemat co ty. Ja postawiłem na foto. Jeszcze troszkę czasu upłynie, aż skompletuję sprzęt ale myślę, że warto czekać. Na razie dużo czytam i się uczę.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)